Fanatik gazetesi yazarı Tunç Kayacı, Kasımpaşa karşısında savunma hattı etkisiz kalan Beşiktaş’ın çıkış formülünü belirledi!

Güneş, Trabzon maçında başarılı olmuş Tosic-Necip ikilisinden neden vazgeçti bilemiyorum. Tosic gibi Süper Lig’deki maç sayısı çok fazla ve sol stoperde performansını kanıtlamış bir oyuncu tercihi Kasımpaşa karşısında çok daha mantıklı olurdu. Kalan maçlarda Tosic tercihi, savunma hattında Kartal’a nefes aldırabilir.

Beşiktaş’ın Kasımpaşa karşısındaki düşüşünün nedeni nedir?


Kartal maçı unutmuş!


Beşiktaşlı futbolcular, anlaşılan bütün hafta yaşanan Vodafone Arena’nın açılış haberlerinden dolayı Kasımpaşa maçını unutmuşlar. Açıkçası 11 Nisan’daki Bursaspor açılışı, maçın önüne geçmiş ve Kasımpaşa maçını çantada keklik görmüşler ki, bu kötü tablo ortaya çıktı. Oysa Rıza Çalımbay’ın ideal 11 ile sahaya çıktığında neler yaptığını biliyorduk. Bir de sanırım Rıza Çalımbay’nın Beşiktaş ile şampiyonluk yaşamış bir kaptan olarak Kasımpaşa’nın başında takımını bu kadarda motive etmesi beklenmiyordu gibi bir önyargı hakimdi. İşte bu iklim, Beşiktaş’ın kötü futbolunda ve yenilgisinde etkenlerden bir kısmıydı. Çünkü oyunun başından sonuna kadar çok etkili ve rakibe fırsat tanımayan bir Kasımpaşa izledik. Özellikle orta sahadaki bilek güreşini Kasımpaşa kazanınca hem savunma hem de hücumda Beşiktaş’ta işler kötü gitti. Tabii ki Quaresma ve Gökhan Töre gibi kilidi açan ve Gomez’i besleyen oyuncuların yokluğu fazlasıyla hissedildi.

Stoper ve bek hattındaki futbolcu tercihleri doğru mu?


Ersan’ın gidişi sorgulanır


Savunma hattında sıradan bir görüntü vardı. İki bekin önlerinde oynayan isimler yaratıcı olmayınca bir de rakip önde baskıyı başarılı yapınca yetersizlikleri fazlasıyla ortaya çıktı. Ersan satılırken belki kulübe ekonomik katkı yaptı ama bir şampiyonluk kaybedilirse bu satış sorgulanır, sorgulanmalı da... Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’ne katılması demek 50 milyon Euro gelir demek. Üstelik yeni bir stada şampiyon olarak çıkmak da ayrı bir haz...

Kulübedeki diğer isimlere daha fazla şans verilmeli mi?


Stoper dizaynı yanlıştı


Savunmanın stoper mevkisinde Şenol Güneş, Trabzonspor maçında başarılı olmuş ikiliden neden vazgeçti bilemiyorum. Tosic gibi Süper Lig’deki maç sayısı çok fazla ve sol stoperde performansını kanıtlamış bir oyuncu tercihi Kasımpaşa karşısında çok daha mantıklı olurdu. Tamam, Rhodolfo ve Ersan ikilisi varken kimse böyle bir tercih eleştirisi yapmadı, yapmazdı. Ama gelen iki stoperin de sıradan, vasatı aşmayan oyuncular olduğu şans verildiğinde rahatlıkla görüldü. Şenol Güneş gibi çok tecrübeli bir teknik adam, Kasımpaşa’nın mücadeleci forvet hattına bakıp kendi savunma hattını daha gerçekçi dizayn etmeliydi. Bu yenilgiyi Marcelo’ya bağlamak doğru değil ama Necip-Tosic ikilisinin daha iyi olduğu görüldükten sonra böyle kritik bir maçta görevlendirilmemesi düşündürücü... Kalan maçlarda Tosic tercihi, savunma hattında Kartal’a nefes aldırabilir.

Kalan 7 maçlık periyotta Beşiktaş’ın şampiyonluk şansı nedir?


Çok büyük avantaj kaçtı


Hani ‘bu köprünün altından daha çok sular akar’ derler. Ancak Beşiktaş’ın çok büyük bir avantaj kaçırdığı da bir gerçek. İkili averajın Fenerbahçe’den yana olduğunu düşünürsek bundan sonra gerilimli haftalar Beşiktaş’ı bekliyor. Umutların, Fenerbahçe’nin Galatasaray maçına bağlanması doğru değil. Çünkü aynı deplasmana Beşiktaş da 33’üncü hafta gidecek.... Açıkçası Kasımpaşa yenilgisi Beşiktaş’ın bütün hesaplarını alt üst etti. Eğer kazansalar hem puan farkı artacak hem de Fenerbahçe’yi kaosa sokacaklardı, şimdi ise her şey tersine dönmüş gözüküyor.