Beşiktaş'ta son haftalarda alınan kötü sonuçlar üzerine kan değişikliği düşünülüyor.

Beşiktaş'ta sportif direktör olarak Önder Özen'in yerine Lucescu sesleri Beşiktaş kulislerinde konuşulmaya başlandı.


Son günlerde Ukranya'da yaşanan olumsuz siyasi olaylardan çok etkilenen,Teknik Direktör Mircea Lucescu, Shakhtar Donetsk'ten ayrılacağının sinyallerini verdi.29 Mayıs 2009 tarihinde Lucescu’ya UEFA Kupası’ndaki ve Ukrayna futbolundaki başarısı nedeniyle Donetsk şehrinin meclisi tarafından “Donetsk Onursal vatandaşlığı” ünvanı verildi.Lucescu 2008, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında Ukrayna’da Yılın Teknik Direktörü ödülü aldı.


Lucescu 100. yılda Beşiktaş'a transfer oldu. 12. haftada liderliğe getirdiği Beşiktaş'ı sezon sonuna kadar öyle götürdü. Galatasaray ile yarışan Beşiktaş, rakiplerini Lucescu'nun Galatasaray'dan getirip, Beşiktaş taraftarıyla barıştırdığı Sergen Yalçın'ın golüyle yenerek şampiyonluğunu ilan etti. Beşiktaş, sadece bir maçta yenildi. Lucescu ayrıca Federico Giunti ve Antônio Carlos Zago gibi İtalyan Ligi kökenli futbolcuları takıma kazandırdı, Sergen, Pascal Nouma ve Serdar Topraktepe gibi eski Beşiktaşlı'ları tribünlerle sorun yaratmadan takıma kazandırdı. Ayrıca Romanya'da Rapid Bükreş'te futbolcusu olan Daniel Pancu'yu kadroya kattı. Lucescu'lu Beşiktaş, UEFA Kupası'nda çeyrek finale çıkarak, tarihlerinin en büyük başarısına imza attılar.


2003-04 sezonu da oldukça başarılı başlamıştı. İlk yarıyı 17 maçta 13 galibiyet 4 beraberlik ile bitiren Beşiktaş, en yakın rakibi Fenerbahçe'nin 8 puan önündeydi. Ayrıca UEFA Şampiyonlar Ligi'nde gruplarda başarılı bir performans gösteren Beşiktaş, Chelsea'yi İngiltere'de 2-0 yenme başarısını gösterdi. Son grup maçını İstanbul'da yaşanan terör saldırıları yüzünden Almanya'da oynayan Beşiktaş, Chelsea'ye yenildi. Beşiktaş buna rağmen gruptan ikinci olarak tarihinde ilk kez bir üst tura çıkacakken, Sparta Prag, Lazio'yu uzatmalarda attığı golle 1-0 yenince Beşiktaş grup üçüncüsü olarak UEFA Kupası'na kaldı.


Slaven Bilic'in görevine devam etmesi düşünülürken Lucescu tam yetkili olacak.Futbolda tüm birimlerden sorumlu olacak.Lucescu bilgi birikimi ve vizyonu itibariyle,Futbol direktörü de yönetim kuruluna karşı sorumlu olacak. Teknik direktörle ilgili görüşmeleri futbol direktörü yapacak.