Erdem Ulus yazdı...


Beşiktaş 12 sezondur karşılaştğı ve sadece 2 kez yenip 7 kez berabere kaldığı rakibi karşısına Gökhan, Olcay, Veli ve Pektemek gibi  önemli oyuncularından yoksun çıkt. Tolga'yı yazmıyorum bile bu listeye.

Bu takım düzeninde, sıradan oyuncular değil saydıklarım... Olcay Şahan, 76 lig maçında üst üste oynadıktan sonra, ilk kez forma giyemeyedi mesela. Kariyerinin en formda dönemini geçiren Töre, yokluğunu hiç hatırlamadığımız Veli ve Biliç'in en önemli hamlesi Mustafa yoktu sahada.

Daha önce ligde İBB adıyla faliyet gösteren Abdullah Avcı'nın takımına karşı, Beşiktaş'ın deplasman galibiyetinin bulunmaması da işin cabasıydı.

İki hafta önce, liderle aynı puanı olan Galatasaray'ı 4-0 yenmiş; geçen haftaya kadar nağmağlup, bu maça çıkarken ligin en az gol yiyen takımıydı Başakşehir.

Beşiktaş tüm bu olumsuzluklar içinde 1-0 geriye düştüğü maçı çevirip, son bölümde 9 kişi kalmasına rağmen bu kez kazanmayı başardı.

5. Hafta Şampiyon ilan edilen Beşiktaş'ı, 9.hafta yarış dışı bırakma planları da tutmamış oldu böylece!

Maça kötü başlayan, çok erken kart gören ve adamını kaçırıp gölü yediren Franco'nun gününde olmadığını ve başına daha büyük işler açabileceğini göremedi Biliç. Sarı kart gören bir stoperi oyundan almak incitici bir hareket olmazdı kanımca. Erken müdahele ederek yerine Ersan'ı dahil edebilir, böylece takımın eksik kalmasını önleyebilirdi. Zaten kenardan oyuna etki edebilecek hamle şansı yok denebilecek kadar azdı.

Kerim Frei, Gökhan töre ve Olcay'ın yokluğunda elinden geleni yaptı. Topu rakip kaleye çok hızlı bir şekilde taşıması, rakibin savunmada dengesiz yakalanmasını sağladı. Gerçekten çok hızlıydı. Hani balonu yarıya kadar şişirirsiniz ve bir anda ağzınızdan fırlar ya, o misal.

Demba Ba son yıllarda Beşiktaş'ın başına gelen en güzel şey.

Gözden kaçırmayın

Flaş iddia! Muleka Beşiktaş için geliyor Flaş iddia! Muleka Beşiktaş için geliyor

Kronik sakat dediler, kronik golcü çıktı.
Hem büyük bir yıldız hem de gece hayatı yok. Paparaziler onu, gün ağarırken görüntüleyemedi. Sabah namazı için gittiği Sultan Ahmet'ten dönüşünü saymazsak tabi.

Onun değerni daha fazla hissetmek için bir sezon geriye gidin.  Beşiktaş'ta forvet Demba ba yerine Almeida olsa, belki de Ligden kopmuş, Avrupa'dan dönmüş, Yönetim düşmüş, Stat durmuştu.

Avrupa'da nağ mağlup Lider giden Beşiktaş, Kod adı İBB olan belalısı Başakşehir engelini tüm olumsuzluklara rağmen geçmeyi başardı.

Büyük takım olmak da bunu gerektirirdi zaten.