Bunun adı otorite zaafiyeti

Eski hakem ve gazetemiz yazarlarından Serdar Tatlı Beşiktaş-Adana Demirspor maçında Adana Demirsporlu oyuncu Hakan SÖyler'e gösterilen ancak daha sonra hakemin kararını değiştirdiği kırmızı kartı değerlendirdi.

GÜNDEM 24.12.2014 - 17:21 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

Ziraat Türkiye Kupası F grubu maçı Beşiktaş-Adana Demirspor karşılaşmasının 21. dakikasında yaşanan ilginç pozisyonu eski hakem ve gazetemiz yazarlarından Serdar Tatlı değerlendirdi. Pozisyonda Adana Demirsporlu Hakan SöylerVeli Kavlak'a çok sert bir müdahalede bulunacakken, Veli son anda kendini kurtarmış ancak hakem Suat Arslanboğa Hakan'a kırmızı kartını çıkarmıştı. Daha sonra Veli hakeme gidip Hakan'ın kendisine değmediğini beliirtince Arslanboğa kararından vazgeçip Hakan'a sarı kart gösterdi. 


Serdar Tatlı'nın yorumu: 

Otorite zafiyeti
Adana Demirsporlu futbolcu, ayak tabanını göstererek topla oynama düşüncesi dışında kontrolsüz, dikkatsiz ve rakibini yaralayıcı bir şekilde Veli'ye doğru hamle yapıyor. Zaten pozisyonu Suat Arslanboğa, net bir biçimde görüyor ve kırmızı kartını gösteriyor. Ancak gerek Beşiktaşlı gerekse de Adana Demirsporlu futbolcuların hakemle konuşmaları sonrasında hakem, kararından dönerek Hakan Söyler'e, sarı kartı gösteriyor. Hakem oyunu başlatmadığı sürece bir önceki kararından vazgeçebilir. Ancak bu tip sert ve yaralayıcı hareketlerde rakibe temas olup olmaması çok fazla önemli değil. Kaldı ki hakemin net gördüğü ve görüş alanı içerisindeki bir pozisyonda oyuncuların yönlendirmesi sonucu kendi insiyatifi dışında karar vermesi kabul edilemez ve hakemlik zafiyetidir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@