Dün gece beklenen olmadı çünkü Beşiktaş'ın son haftalarda, Gomes'in de ifade ettiği gibi anlamsız ve anlaşılmayan nedenlerle telaşa sokulması başta yönetenler ve gizli bir elin güdümü gibi takımın üzerinde sihirli dolaşan alışkanlık haline getirilen geleneği bozdu. Yendi Beşiktaş. Hem de üç gol ve bir o kadar kaçırdığı halde farklı yendi. Hatta tek pozisyonda rakibin son anda attığı gole ve hatta Beşiktaş'ı çok iyi bilen Samet Hocaya karşın yendi.


Baskı ve aşırı istek koşan ve diri bir mantık ile agresif futbolu öne çıkartan cesareti sağlayınca kimse önünde duramıyor. Hızlı oyun, iyi pas trafiği, gol de gelince takım  rahatlıyor; ikincisi derken daha sonrasını da istekli bir şekilde sürdürüyorsanız futbol eğlenceye ve mutluluğa dönüşüyor. Deveye sormuşlar "Boynun niye eğri?" diye. O da cevap olarak" Nerem doğru ki"  demiş. Daha oynanmadan rakiplerinin sahası kötü diye  gürültü yapanlar o sahada oynayan takımı" nasıl beceriyorsun?" diye sahiplenmeyenler kendileri olunca kıyamet kopartıyorlar. Asıl korku burada gizli de açığa çıkartmak önemli. Tıpkı içinden CİN  çıkartmak misali. Beşiktaş iki sezondur zaten sürekli deplasman oynarken nasıl oluyorda bu kadar başarılı ve dirençli diye kimse araştırıp haklı  bir tez ortaya koymuyor. Sonrada spor medyası tarafsız pozlarına yatıyor! İki gece önce Barcelona da çok kötü sahada 4 gol attı! Sadece kendilerine batan iğnenin feryadını sürdürenler rakiplerine çuvaldızı saplamaktan vaz geçmiyorlar. Bu adil bir ortam değil. İşte eğrilik burada başlıyor!


Dün gece  aynı kadro ama hırslı agresif ve daha arzulu ve biraz da sabır ile sonuca ulaştı. Rakip Eskişehirspor değil daha çok bundan böyle olacağı gibi Beşiktaş'ın kendi psikolojisiydi. Yıllardır yaşadığı gibi planlanan ortam ve yaratılan sosyo- psikolojik alışkanlıklara artık yeter demek gerekliydi. Oynanmayan maç kazanılmaz. Yani "Nasılsa bir maç eksiğimiz var" Yerine; dün gece gibi çıkıp oynayacak ve üç puanı teker teker oynadığınız 90 dakikalarda cebe indirecek ve şampiyon olacaksınız. Bu zengin ve becerikli kadro bunu başaracak güçtedir. Savunmada Marcelo iyi ve takıma oturdu. Delgado'da çok zorlanacak bir pozisyonla karşılaşmadı Tolga az top gelse de kendinden  emindi. Orta alan çok koştu ve Queresma kaliteli ortalar yaptı. Gomes iki gol attı ama biraz Olcay'la şanslı olsalardı fark çok daha büyük olurdu .
Ben şunu söylüyorum yaratılan suni ortamın etkisinden öte ve hatta biraz daha büyük istekle yapılacak mücadele beklenen sonu, yani şampiyonluğu getirecektir. Dışarıda yolda giderken dahi bana "Bu Beşiktaş'ın hali ne olacak" diyerek laf atıyorlar. Bu nasıl bir değerlendirme diye düşünüyorum!
Biz artık nedense  hiç bir konuda hakkaniyet içinde kaliteli ve objektif olamıyoruz. Fanatizm ruhumuza işlemiş. Ne varmış Beşiktaş'ın halinde anlamak olası değil! Bir lig şampiyonluğu sürecinde olası bir lig  yaşıyor. Rakibi Fenerbahçe ile yanlız kalmışlar ve ligin sonunu başarı ile getirmeye çalışıyorlar. Bunun içinde kupadan elenmek varsa, bazen puan da kaybetseniz adı lig olan bir uzun yolun içindeki serüvendir bu !Gomez dün gece canlı yayında medyadan çok etkilendiklerini ve kendisinin de buna şaştığını itiraf ederken nasıl bir futbol ülkesi olduğumuzu da işaret etti. 


Gökhan Töre olmasa da Tolgay, Olcay, Cenk, Kerim gibi  takımı tamamlayan  futbolcuları olan bir kadro var Beşiktaşta. Quaresma sanırım hiç bu kadar istekli ve gayretli olmadı. Veli ile belki zor oyunda orta alan daha  dinamik hale gelebilir. Kritik  karşılaşmalarda ,taktik ihtiyaçlarda Atiba  biraz sıkıntı yaşayabilir. Bütün bunların ötesinde zaman zaman ikili forvete  dün gece olduğu gibi dönülebilir. Cenk oyuna daha erken girerse etkisinin artacağını düşünüyorum.Önümüzdeki haftalarda ve araya girecek Trabzonspor karşılaşmasında beklentileri olanların daha da  ortalığı kışkırtacağı var sayımı ile taraftarın mutlaka takıma daha çok destek vermesi şarttır.