Türkiyenin hızla büyüyen ve en önemli Menkul Değerler şirketlerinden biri haline geleni" A1 Capital" in, yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda bir Beşiktaş taraftarı olan Ender Şahin Türk futbolu ve Beşiktaş ile ilgili gerçek rakamları ortaya koyarak

A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.’nin yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda Beşiktaş sevdalısı olan Ender Şahin ile  Türkiye’de futbol ekonomisi ve Beşiktaş üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. İşte Ender Şahin'den çarpıcı rakamlar üzerine gerçek tespitler.


RÖPORTAJ'DAN BAŞLIKLAR

*Beşiktaş'ın Gelirleri 5 Milyon TL Azaldı!


*Ücret Giderlerinde Yaklaşık 50 Milyon TL lik Büyük Düşüş?

*Beşiktaş Rakiplerinin Ne Kadar Gerisinde?

*Yeni Yönetim Bu Tabloyu Düzeltebilir mi?

*Yeni Stat Beşiktaş'ın Kurtuluşu Olur mu?

*Lisanlı Ürün Satışı,  Maç Hasılatı Sportif Başarı ile Orantılı

*
Yıllardır Kanayan Yaramız Yanlış Transferler Bugünlere Gelmemize Sebep Oldu. 


-İŞTE GERÇEKLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ ORTAYA KOYAN O RÖPÖRTAJ-


-    Ender Bey merhaba, öncelikle Avrupa ve Türkiye’de futbol sektörü hakkında konuşalım isterseniz.
Avrupa’da futbol çok büyük bir Pazar. 2011-2012 yılında sektörün büyüklüğü 17.9 Milyar Euro.  İngiltere ve İspanya’nın başı çektiği ilk 5 lige baktığımızda, sektörün toplam %70 ini oluşturduklarını görüyoruz. Türkiye’de futbol ise hiç azımsanamayacak kadar büyük.  563 Milyon Dolar ile Dünya’nın en büyük 7. Ligiyiz.
Peki bahsettiğimiz bu futbol endüstrisini oluşturan etmenler nedir? Türkiye’de futbol sektörü hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?


Futbol anlamında çok gelişmiş ve bu sporu her bölgeye yaymış bir ülkeyiz. Türkiye’de futbol endüstrisinde başı çeken kalemler; kulüpler, futbolcular, teknik direktör ve heyetler, spor malzeme şirketleri ve sponsorlar oluşturuyor.
Toplam 1150 adet futbol sahamız ve 45 adet statımız var. Profesyonel ve amatörler dahil 5500 ün üzerinde kulübümüz var. Bu rakamlar Türkiye’nin futbol anlamında çok büyük bir güce ulaştığının göstergesi. 
Havuz gelirleri adı verilen televizyon yayın hakları, başlıca kulüplerin en büyük gelir kaynağı. Bunun dışında maç hasılatları, sponsorluklar, bağışlar ve reklam gelirleri diğer büyük gelir kalemleri arasında. Şunu da eklemek isterim ki, Futbol sektörü Türkiye’de tekstilden turizme, yiyecek-içecek sektöründen telekomünikasyona kadar çok geniş kitleler ve piyasalara destek veren bir sektör.

-    Türkiye’de futbolun geleceği hakkında düşünceleriniz neler?

Bir kere bir sektörün geleceğini konuşmak için, o sektöre genç nüfusun ilgisini gözlemlemek gerekiyor. Bizde futbolun izleyici profili çok genç, ağırlıkla 13-19 yaş grubunu kapsamakta. Böyle bir durumda futbolun geleceği için olumsuz konuşmak da mümkün değil. Türkiye’de “en çok hangi spor türünü seversiniz?” şeklinde yapılan son ankette %71 “futbol” diye cevap veriyor. İlgi düzeyi çok yüksek ölçüde, bu sebepten bu sektöre yapılan yatırımların da gelecek vaad ettiğini söylemek mümkün.

-    Beşiktaşa gelelim. Beşiktaş’ın ekonomik yapısı ve görüntüsü nedir?

Beşiktaş’ın %37,5 u Borsa İstanbul’da işlem görmekte. Ödenmiş sermayesi 240 Milyon TL ve bunun yaklaşık 90 Milyon’u halka açık.

Şirketin 2011-2012 sezonu ile 2012-2013 sezonu arasındaki ekonomik farklılıklarını karşılaştırdığımızda, gelirin 2012-2013 sezonunda yaklaşık 5 Milyon TL azaldığını görüyoruz. Bu düşüşteki ana sebep, lisanslı ürün satışlarındaki ve sponsorluk gelirlerindeki artışa rağmen (Feda Hareketi etkisi), yayın gelirlerindeki düşüşten kaynaklanıyor.
Diğer taraftan maliyetleri karşılaştırdığımızda, 2012-2013 te maliyetlerin de düştüğünü görüyoruz.

Ücret giderlerinde yaklaşık 50 Milyon TL lik öyle büyük bir düşüş var ki, gelirdeki düşüşü hissettirmeyecek nitelikte. Aslına bakarsanız Beşiktaş bu günlerde stat yenilemesinin yanı sıra, ekonomik olarak çok zor bir süreçten geçmesine rağmen, önceki dönemlerde gösterdiği iyileşme ile ekonomik olarak başa çıktı diyebiliriz.
4 büyük kulübün hasılat gelir ve giderlerine baktığımızda oran olarak Beşiktaş’ın Maliyet/Hasılat oranı 3. olsa da, yeni yapılmakta olan yatırımlar ile ileriye baktığımızda pozitif bir tablo çizmek mümkün.

Lisanlı ürün satışı,  maç hasılatı sportif başarı ile orantılı. Satışların etkileyen  diğer faktörler ürün çeşitliliği, ürün kalitesi ve ürüne  ulaşım gibi faktörler. Yeni yapılanmada bu faktörlerde de iyileşme olmasına rağmen halen rakiplerimizin gerisindeyiz. Galatasarayın mağaza satış gelirleri 2012-13 senesinde 73 milyon iken klubümüzün gelirleri 54 milyon. Fenerium için konulan hedef ciro ise 100 milyon tl ve bu hedef üzerinden halka arz planlanmakta. KartalYuvası 38 mağaza ile taraftarlarımıza ulaşırken, GS  Store 81, Fenerium 85 mağaza adedi ve 10 bin metrekare kapasiteye ulaşmıştır. Maç günü hasılatlarında KartalYuvasının hasılatının artırılması için korsan ürün satışının önüne geçilmesi gerekmektedir.  Bu konuda da takip ve önlemlerde maalesef rakiplerimizin gerisindeyiz.
Son iki dönemin bağımsız denetim raporlarını okuduğunuzda spor kulübü hüviyetinden çok yönetim geçmiş yönetimden kalan sorunlarını çözmek için hukuk bürosu gibi çalışmıştır. Raporlar sayfalarca haciz ve  uyuşmazlık  davalarının bilgilerini içermektedir.

Klubümüzün bu süreci  kısa sürede geçebilmesi için gerekli mali disiplin tedbirleri çeşitli kalemlerde alındığı bilançoda görülmüştür  ancak titizlikle yapılan bu çalışmaların geri dönüşünün alınması için aynı verimliliğin en büyük giderimiz olan transfer bütçesinde de ücret giderlerinde  yapılması gerekli. Yıllardır kanayan yaramız yanlış transferler bugünlere gelmemize sebep oldu. 

Sixten Veit, Sam Dominique Abouo, Marius Măldărăşanu, Antônio Carlos, Marinho, Federico Higuaín, Peter Kjær yakın tarih Julio Alves, Dentinho ve niceleri bu isimlerin çoğumuz hatırlamıyoruz. Maalesef şirketin en büyük gideri satışlardaki maliyetler futbolcu ücret giderleri.  Mevcut gelir kalemleri ile bu giderlerin sportif başarı ile desteklenmesi gerekmekte.  Taraftar Sadakat Programı klubün geleceğinde önem arz edecektir. Ekonomide ölçülebilirlik verim analizinde hedeflere ulaşmada  önemlidir.

Taraftarın klübe güveninin  tazenlenmesinde profosyonel yönetim ve kurumsallaşma önemlidir. CAS davaları bu güveni zedelemiş yapılan yeni  lisans, sponsor, sözleşmelerinin  alt yapısında  ki klubü koruyacak hukuki çalışmalar benzer durumların yaşanmasını önleyecektir. 

NOT: A1 Capital" yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda Beşiktaş taraftarı olan Ender Şahin'in, Beşiktaş ekonomisi ve çözüm önerileri üzerine önümüzdeki hafta www.besiktas.fm'e konuk olacağını hatırlatır kendisine bu röportaj için ayrıca teşekkür ederiz.

ENDER ŞAHİN KİMDİR?


Ender Şahin profesyonel iş hayatına 1996 yılında Garanti Menkul’de başladı. İlerleyen yıllarda Sermaye piyasalarının önde gelen kurumlarında görev yaptı. Bir önceki kurumu Turkish Yatırım’da genel müdür yardımcısı olarak kurumun VOB ve Forex lisanslarının alınması projelerini yönetti. Daha sonra A1 Capital Menkul Değerler’in kuruluş süreci dahil kurumun genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev almaktadır. Finans ve Pedogoji yüksek lisanslarına sahiptir.