Brezilya, Kamerun ve Mali’de teknik adamlık yapan Alpaslan, siyah-beyazlı oyuncuları çok uzun süredir yakından takip ettiğini söyledi.

Beşiktaş’ın, AIK Stockholm’den kadrosuna kattığı stoper Alexander Milosevic ve Porto’dan satın alma opsiyonuyla birlikte kiraladığı sağ bek Daniel Opare için Galatasaray’ın eski şef scoutu Mahmut Alpaslan övgü dolu ifadeler kullandı.

Cim-Bom’da bir dönem futbolcu izleme departmanında şeflik yapan; Brezilya, Kamerun ve Mali gibi ülkelerde teknik direktörlük görevinde bulunan Alpaslan, 24 yaşındaki Ganalı Opare’yi 20 yaşından itibaren yakından takip ettiğini dile getirdi.

‘Dönüşleri hızlı’
Opare’nin genç ve çok hızlı bir savunmacı olduğuna vurgu yapan Alpaslan, “Beşiktaş Yönetimi’ni kutluyorum. İyi bir genç yetenek aldılar. Porto’da fazla forma şansı bulamadı ama onun önündeki sağ bek çok büyük bir yetenek. Opare, Beşiktaş’ta kesinlikle iş yapar. En önemli özelliği top kaptırıldığında geri dönüşlerinin çok hızlı olması. Bana göre maç eksiğiyle ilgili sıkıntısı çekmez. Çünkü kalitesi yüksek olan Portekiz’in rezerv liginde oynadı. Ayrıca Porto’nun dünya liglerine sattığı birçok yıldız geçmişte bu ligde top koşturmuştur” diye konuştu.
Mahmut Alpaslan, Opare gibi Milosevic’i de yakından tanıdığını ifade etti. İsveçli futbolcunun çok güçlü ve soğukkanlı bir stoper olduğuna dikkat çeken Alpaslan, “Geçirdiği ciddi bir ameliyat var ama yaşı çok genç olduğu için sıkıntı yaşamaz. Eski bir forvet olması çok önemli bir avantaj. Eğer Opare ve Milosevic uyum sağlayabilirlerse Beşiktaş bu iki oyuncudan kesinlikle para kazanır. Ben, Drogba’yı Fransa alt liglerinde oynarken Galatasaray’a 23 yaşında getirdim. Ama o dönemin yöneticileri transfere cesaret edemedi. Beşiktaş ise böyle genç yeteneklere yatırım yaparak büyük bir cesaret örneği gösteriyor. Bence Beşiktaş bu cesaretin karşılığını fazlasıyla alacaktır” dedi.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta N'Koudou şoku! Açıklama yapıldı! Beşiktaş'ta N'Koudou şoku! Açıklama yapıldı!

‘Çok yönlü  futbolcu’
Kartal’ın kadrosuna katmak üzere olduğu Tolgay Arslan’ı da değerlendiren Mahmut Alpaslan, “Hem asıl bölgesi forvet arkasında hem de kanatlarda görev yapabilecek bir oyuncu. Beşiktaş transferi bitirirse önemli bir genci daha kadrosuna katmış olur” yorumunu yaptı.

 ‘Yeteneği  tartışılmaz’

Portekizli spor yazarı Luis Rodrigues, Daniel Opare’nin, Porto’da şans bulamamasıyla ilgili Milliyet’e önemli bilgiler aktardı. 24 yaşındaki Ganalı oyuncunun Porto’da çıktığı ilk idmanda sakatlandığını kaydeden Rodrigues şunları şöyledi:
“Yaşadığı şanssız sakatlık yüzünden sezona başlama fırsatını kaçırdı. Bir bu sakatlık bir de sağ bek olarak takımda çok önemli iki isim bulunması onun forma şansını azalttı. Danilo Carlos, Dunga’nın da Brezilya Milli Takımı’nda değişmez ismi. Ricardo Pereira ise Portekiz Genç milli takımlarında oynayan yetenekli bir isim. Ancak Opare kalitesi tartışılmaz bir oyuncu. Ayrıca başarılı biçimde sol bek de oynayabiliyor. Çok süratli ve zeki bir oyuncu. Avrupa’ya uyum sıkıntısı çeken Afrikalı oyuncu şaşkınlığı içinde değil. Bana göre Beşiktaş’ta ilk 11 oyuncusu olacak tüm meziyetlere sahip.”