Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, 2018 yılı olağan idari ve mali genel kurul toplantısında konuştu. Ayrıca Beşiktaş'ın borcunun 2 milyar 423 milyon 706 bin TL olduğu açıklandı.

Beşiktaş’ın 2018 yılı olağan idari ve mali genel kurul toplantısı BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi’nde başladı. Toplantıda 1 Ocak 2018-16 Eylül 2018 tarihlerinde yer alan yönetim kurulunun idari ve mali yönden ayrı ayrı ibrası oya sunulacak. 

Beşiktaş'ın borcu 2 milyar 423 milyon 706 bin TL

Beşiktaş’ta gerçekleşen 2018 Yılı Olağan İdari ve Mali Genel Kurul’da kulübün borcu açıklandı. Açıklanan rakama göre siyah-beyazlıların toplam borcu 2 milyar 423 milyon 706 bin TL. 

Beşiktaş Kulübü’nün gerçekleşen 2018 Yılı Olağan İdari ve Mali Genel Kurul’da siyah-beyazlı kulübün borcu da açıklandı. Denetim Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel, yaptığı açıklamada siyah-beyazlı kulübün toplam borcunun 2 milyar 423 milyon 706 bin TL olduğunu açıkladı. 

Başkan Orman'ın kurulda yaptığı açıklamalar;

Beşiktaş nezaketi içerisinde tartışalım. Beşiktaş'ı dışarıda kötü göstermeyelim. Başkan olalı 7 yıl 2 ay oldu. Çok sevindiğim ve çok üzüldüğüm dönemler oldu. Son 2 yılda çok üzüldüğüm dönemler oldu. Top çizgiyi geçmediği zaman bütün değerlendirmeler ona göre oluyor.

'Bu benim son seçimim'

Gözden kaçırmayın

Bana saygı göstermeyenlere saygı duymayacağım Bana saygı göstermeyenlere saygı duymayacağım

Bugün oruçluyum olabildiğince sakin olmaya çalışıyorum. Bu benim gireceğim son seçim. Tüzüğümüz de ona izin veriyor. Benim de isteğim o şekildeydi. 2012 senesinde göreve geldiğimiz zaman kavram karmaşası vardı. Borcumuz 431 milyon dolardı. Bunlar net borçtu. Alınan avanslar yoktu. Biz o günden sonra alınan avansları yani 62 milyonu ekledik. Mahkemelik dosyaları da ekledik. Sonuçta 581 milyon dediğiniz borç buradan geliyor.

424 milyon dolar borcumuz var bugün. 2012 senesinde bizim o dönemde iki rakibimizle karşılaştırmak istedim. İki rakibimizin de stadyumu vardı. Bütün altyapımız konteynerlerde çalışıyordu. Amatör şubelere çok bir şey yapamadık. Onları finanse ettik. 2012-2018 senesi içerisinde tesislere yaptığımız harcama 470 milyon TL, buna KDV ekli değildir. UEFA sıralamasında 66.sıradaydık bugün 26. sıradayız. 636 milyon TL TV'den gelir.  ponsorluk 543 milyon TL, lisanslı ürün 421 milyon TL, UEFA 469 milyon TL, maç hasılatı 352 milyon TL. kira gelireri 237 milyon TL, üye aidat 3 milyon TL, Futbol takımı gideri 1 milyon 908 bin TL. Vodafone Park'ta galibiyet yüzdesi olarak bu sezon kötüydü. İlk yarı 2 tane mağlubiyet aldık. İki şampiyonluk yaşadık 3 senede. Avrupa Ligi çeyrek final oynadık ve Şampiyonlar Ligi'nde namağlup grup lideri olduk. 

Genç nesilin espora büyük ilgisi var. Biz de espora yatırım yapıyoruz. 50'den fazla bilgisayarımız var. Çocuklarınıza gelip etkinliklere katılabilirsiniz. Konser alanımız var. 260 amatör grupla çalışma yaptık.

6 değişik yerdeydik. Bütün bunları kapattık. Hepsini stadyuma taşıdık. Hem kira kazandık hem de tasarruf yaptık.
Akatları bitirdik, büyük emekler harcadık. Pendik'i yaptık. Antalya Derneğimiz başlangıç yaptı. Çok güzel bir dernek yaptılar. Bunların benzerini şimdi İzmir yapıyor. Umarım Türkiye'nin her yerinde bunları ortaya çıkaracağız. Beşiktaş müzesini 2 yılda 150 bin kişi ziyaret etti. eticaret her geçen gün daha da büyüyor. Karımız yüzde 6 yükseldi.

'Forma fiyatları 250 TL civarına gelecek'

Kartal Yuvası'nın 112 milyon TL civarında bütçesi var. Önümüzdeki sene formalarımızın fiyatı 250 TL civarına gelecek. Bize fazla gibi geliyor ama dışarıda bu 100 Euro'ya satılıyor. Bizde neredeyse 3'te 1 fiyatına fdenk geliyor. Ürün model sayısını artırdık. Bin 400'e yakın çeşitten 4 bin 600'e çıkardık. Japonya'da sürekli forma siparişi geliyor. Formanın Japonya'da satılması önemli değil ama orada Beşiktaş formalı insanların dolaşıyor olması önemli.

Çin sosyal medya hesabımızın 500 bin etkileşimi var. Toplam 22 değişik ödül aldık. Türkiye'de hiç yapılmayan işler yaptık ve bu ödülleri aldık. 5 yılda da 100'e yakın ödül aldık. Esporda 40 tane oyuncumuz var. 22'si yabancı, 18'i Türk. 9 farklı takım ve 7 farklı oyun oynanıyor. İnanılmaz bir yoğunluk var. Amacımız Beşiktaş'ı tanıtmak.
Sosyal medyada iyi gidiyoruz. 12-13 milyon kişi tarafından takip ediliyoruz. Kabataş'ta kurduğumuz bir vakıf var. İstanbul'da üniversite açmak için 150 milyon TL gerekiyor. Hayal görmeyelim. İlkokul, orta okul ve lise olarak başladık. İlkini açtık. İnşaat devam ediyor. 76 derslikli bir okul yapıyoruz. İnşallah güzel bir şeyler yapacağız. 

Orman'dan ezeli rakiplerine gönderme

Biz göreve geldiğimizde rakiplerimizin borcu bizim yarımız kadardı. Stadları, mağazaları her şeyleri hazırdı. Bir kulüp mallarını sattı. Hala da bizden daha yüksek borç seviyesindeler. Bizim gelirlerimiz yokken onlar Şampiyonlar Ligi'ne gidiyorlardı. Biz Beşiktaş'ın 1 lirasına tenezzül etmedik. Diğer rakibimiz şu an kampanyalar yapıyor. Biz kimseye gitmedik, kimseye tenezzül etmedik, kimseyi rahatsız etmedik. Şu an yeni başkanları ortaya büyük para koydu. Allah yar ve yardımcıları olsun. Atıp tutmak kolaydır ama ortaya para koymak öyle kolay değildir.

Hepimiz büyük emekler sarf ettik. Yarın son genel kuruluma gireceğim. Hayırlara vesile olsun. Beşiktaş'a yakışan bir kongre olsun. Ramazan ayı güzellik ayı. Birbirimizin yüzüne bakacak halde olalım. Beşiktaş' yakışacak şekilde kongre geçirelim.

Milliyet