Milliyet'e konuşan uzman isimler, Beşiktaş'ın Ukraynalı kalecisi Denys Boyko'nun performansını mercek altına yatırdı.

 Rasim Kara ve Rüştü Reçber, Beşiktaş’ın, Torku Konyaspor’la oynadığı kupa maçlarında hatalı goller yiyen Boyko’ya güvenoyu verdi. Zafer Öğer, siyah-beyazlı kalecinin oynadıkça içindeki cevheri ortaya çıkaracağını belirtirken, Mahmut Alpaslan ise “Boyko’ya kötü kaleci diyenler onu tanımayanlardır” yorumunu yaptı.
Beşiktaş’ın devre arasında Dnipro’dan 3.3 milyon euro bonservis bedeli karşılığında transfer ettiği Denys Boyko, yediği hatalı gollerle kafalarda soru işareti bıraktı. Ziraat Türkiye Kupası’nda oynanan Torku Konyaspor maçlarında forma giyen Ukraynalı file bekçisinin hayal kırıklığı yaratan performansını masaya yatıran uzman isimler, Boyko’nun yaşadığı sıkıntıyı maç eksiği ve formsuz bir dönemden geçmesine bağladı.

Milliyet’e konuşan Rasim Kara, Zafer Öğer, Rüştü Reçber ve şef scout Mahmut Alpaslan’ın görüşleri şöyle:

RASİM KARA: Boyko’nun geçen sene bazı maçlarını izledim. Çok alıcı bir gözle seyretmemiş olsam da, Boyko bende iyi bir izlenim bırakmıştı. Fakat Konyaspor maçlarında yediği goller, doğal olarak herkeste olduğu gibi bende de şüpheler yarattı. Fakat bu hatalar çalışarak giderilebilecek cinsten. Kaldı ki kendisi yeni bir ülkeye yeni bir takıma geliyor. O nedenle Boyko hakkında kesin karar vermek için henüz erken.

RÜŞTÜ REÇBER: Bana göre Boyko çok iyi bir kaleci. Bakmayın Torku Konyaspor maçlarındaki performansına. Avrupa’da tanınan başarılı bir kaleci. O buraya geldiğinde Dnipro’nun birinci kalecisiydi. Ama şu an ikinci kaleci konumunda. Bu durum iyi kaleciler için zor bir durumdur. Ayrıca yeni bir ülke ve yeni savunma oyuncularıyla oynadı. Boyko ne kadar çok oynama fırsatı bulursa o kadar çabuk eski haline döner.

ZAFER ÖĞER: Boyko’da kesinlikle bir cevher var. Önemli olan bu cevheri ortaya çıkartmak. Dnipro formasıyla oynadığı maçlarda çok iyi işler başarmıştı. Beşiktaş Yönetimi’nin kötü kaleci alacağını sanmıyorum. Boyko, Beşiktaş’ta sürekli oynayan bir kaleci değil. Daha fazla şans buldukça uyum sorununu aşacaktır. Önemli olan böylesine cevheri bulunan kalecileri maçlara hazırlayabilmektir.

MAHMUT ALPASLAN: Boyko özgüveni çok yüksek bir kaleci. Başarıları zaten ortada. İki maça bakarak kötü kaleci demek çok yanlış. Geldiğinde Ukrayna ligi tatildeydi. İki aydır maç oynamayan bir kaleciden söz ediyoruz. Kendisinin en önemli özelliği, ceza sahası hakimiyetidir. Beşiktaş iyi bir kaleci transfer etti. Maalesef ülkemizde iki maçla oyuncular eleştiriliyor. Scoutlar çok daha farklı bir gözle bakar. Ben Boyko’yu defalarca seyrettim. Boyko’ya kötü diyenler onu tanımayanlardır.


 Milliyet