Biliç’i sevdik ama...

Güntekin Onay kaleme aldı.

GÜNDEM 22.05.2015 - 12:13 21.04.2021 - 23:58 Kartal Bakışı
BİLİÇ’İ hepimiz sevdik. Mert, sportmen, yüksek tahsilli, adil ve dürüst bir kişilik ortaya koydu. Dik durdu, eğilip, bükülmedi. Kimseye yaranmak zorunda hissetmedi. Kendini olduğundan farklı göstermeye çalışmadı. Centilmendi, Beşiktaş’ı iyi temsil etti. 
 
LAKİN başarılı mıydı? Kesinlikle  hayır. Bir kere şunu vurgulayarak başlayalım. Profesyonel hayatta duygusallık diye bir şey söz konusu olamaz. 
 
SONUÇLAR başarısız olduğunu gösteriyor. Ortada tek bir kupa yok. 2 yıl üst üste ezeli rakiplerinin arkasında 3’üncü sırada yer almış. 7 derbi oynamış 1 tane bile galibiyet alamamış. 
 
KUPADA önce Buca’ya; bu yıl Kay-seri’ye.. Yani alt lig takımlarına elenmiş.
 
OFANSİF parametrelerde rakiplerin fersah fersah gerisinde.. Mesela gol girişimi.. Ligde bu alanda 8’inci. 
 
TOPLAM gol sayısında 66 maçlık lig serüveninde 2 yıldır F.Bahçe, G.Saray, Trabzon, Kasımpaşa ve Bursa’nın arkasında kalmış. 
 
ELEŞTİRİ yaparken altını doldurmak lazım. Berabere ve yenik durumda iken oynadığı futbol ile galip iken oynadığı futbol arasında uçurumlar oluşmuş. Mesela takım mesafesi.. Beşiktaş skoru bulunca 10-14 metre geriye gitmiş hep. 2-0’ı aramak yerine 1-0’ı korumaya gitmiş.
 
FİNALLERİ KAZANAMADI
 
KARARLAR, değişiklikler, hamleler hep yanlış olmuş. Brugge karşısında 2 maçta da 1-0’ı bulmasına rağmen yenilmiş. 
 
DNIPRO’NUN final oynadığı kupada 16’ya kalmak başarı mı? Avrupa’da varlık gösteremeyen İngiliz takımlarının vasatı, eksik Liverpool’u elemek tarih mi?
 
LİGDE sorunlar ile boğuşan ve 2 “deneyimsiz” teknik adamın çalıştırdığı; oynadıkları futbolu kimsenin beğenmediği G.Saray ve F.Bahçe’nin arkasından 3’üncü olmak mı başarı? 
 
ORGANİZE ve sahayı iyi parselleyen bir takım yarattı Biliç.. Bu doğru. Ağır çekim futbol oynanan Türkiye Ligi’nden kimse Arsenal, Tottenham ve Liverpool ile böyle oynayamazdı. Bu da doğru..
 
KABUL edelim ki Biliç, ligimize oranla Avrupai bir oyun inşa etti. Lakin bunda süreklilik sağlayamadı. Hedef maçları ve kendi finallerini 1 kez bile kazanamadı. 
 
GEÇEN sezon lig 2.’ciliği aslında şampiyonluk kadar değerliydi. Konya-Karabük-Sivas üçgeninden sadece 1 puan çıkartıp Şampiyonlar Ligi’ni, yani 25 milyon Euro’yu G.Saray’a resmen hediye etti.
 
BU yıl Ba ve Sosa gibi 2 uluslararası yıldız katılmasına karşın en kritik anlarda Balıkesir, G.Antep, Akhisar ve Konya’yı yenemeyerek şampiyonluğu elinin tersiyle itti. 
 
HEP az gol attı. Oyuna yaptığı hamleler ile takımı iyiye değil, kötüye götürdü.
 
AZ gol problemine çözümü az gol atan Mustafa Pektemek ile aradı. 
 
NECİP’İ büyük oyuncu sandı. En kritik virajlarda hep Necip ile savruldu. 
 
ROTASYON yapması gereken yerde yapmadı. Yapmaması gereken yerde tuhaf takımlar sahaya sürdü. 
 
50 MİLYON EURO KAÇTI
 
BİLİÇ’İ adamlığı ile çok sevdik. Lakin “winner” olamadı. Daha cesur, güvenli ve sakin olsa Beşiktaş tura hazırlanıyordu. 
 
BİZLER değil. O tarihe geçecekti. 
 
SON 2 yılda Beşiktaş, Biliç’in hataları yüzünden 50 milyon Euro kaçırdı. 
 
YÖNETİMİ eleştirenler var. Ben de birçok konuda eleştirdim ama bu olumsuz  mali tabloya rağmen Ba, Sosa gibi uluslararası yıldızlar transfer ettiler. Gökhan, Tolga ve Tolgay için büyük fedakârlık yaptılar. 
 
SEVGİLİ Slaven, empati kuruyorum. Senin gerçekleştirdiklerine saygı duyuyorum. Beşiktaş’ta birçok sorunla boğuştun. 
Stadın yoktu. Bazen çok yanlız kaldın. Hakemler canını yaktı. Çok haklı olduğun taraflar da var fakat unutma ki her şeye rağmen yine de hayâller avuçlarının içindeydi ve hiç de uzak değildi.
 
MAALESEF başaramadın.