Biliç olmuyor ama..!

Futbolda ülkemiz tuhaftır.Kimi yabancılara burada kurs yapacakları tatbikatlar şans tanır. Kimileri de kariyerini bitirirler. Biliç olarak bunlardan daha öte şansın var! Öncelikle sabırlı ve her geçen gün daha sağlam bir düşünsel kanıtlama kavgasına giren futbolcuların var. Mali sıkıntılar olsa da sahaya yansıtmayan dürüst ve açık samimi bir dönem yaşanıyor. Ayrıca duygusal ve samimi yanına saygılı taraftar ve yönetimsel yapı ile sana sabırla itici güç olan tüm Beşiktaşlı ve hatta futbolseverlerin empatisi oluyor. Çünkü kültürlü, ince ruhlu ve sosyal yapınla halka yakınsın. Beşiktaş'ta öyle bir kulüp ve taraftar kulübü .Daha ne istersin bilmem ama ben senden daha önemlisini talep ediyorum .
 
Öncelikle zaman zaman iyi planladığın işine panik katıp kulübeden doksan dakikayı riske ediyorsun. Açıkçası pişmiş aşa su katıyorsun! Bir başka yanın da oyunu okumakta ve tehlikenin veya zayıf kalan tarafın önlenmesinde doğru teşhislerin yok. Bir neden işi garanti görmen bitti sanman, bir başka neden de biraz gizli  tutsan da panik. Sebepleri  var. Duygusalsın ve herkesi memnun etmeye çalışıyorsun! Bu liderlik için tehlikelidir. Bir kaç puan kaybının nedenlerini burada arayabilirsin..
Dün gece Beşiktaş iki karşılaşmada grubun en zayıf takımı Tripolise 4 puan kaybederken yüreğimizi de ağzımıza getirdi. Oysa o kadar rahat ve etkili ne yaptığını bilen pas yüzdesi  yüksek ve baskılı oynuyordu ki takım. Kafamda oluşturduğum yazıyı silip bunu yazmak zorunda kaldım.Yaptığın değişiklikler sonucu bir anda orta alanı kaybeden ve etkisini yitiren, sonra da gol ile paniğe kapılan kadronda Atiba'nın atılması ile Veli ile olan birlikteliğin gücü kalkınca, rakip orta alanda on kişi kalmamızı da değerlendirerek ekili oldu. Kısacası taktik hata neredeyse stratejik yanlışa dönüyordu. Gökhan topla  çok oynuyor. Rakibini kaptırana kadar etrafına topluyor meşgul ediyor. Ağır sahada kendini yoruyor. Bu yanlış, skor nedeniyle belki işe yarıyordu. Başka güç, Olcayın oyundan çıkması ile Demba Ba yalnız kalıyor. Bu bir yanlış düşünce mi diye gözden geçirilmeli. Böylesine ağır sahada sarı kartlı Attibayı oyundan almak zorunlu olabilir ve 11 kişi ile devam edilebilirdi .
 
Beni düşündüren bir gerçek bir kez daha sırıttı. Alınan beraberlik kötü bir hatırlatma iken 2-0 lık skorun etkisi ile gereksiz değişiklik ve takımın rahatlığı ve sonrasında ki panik ve geçmişteki  tekrarlar... Zar zor beraberlik alınarak grupta liderlikten olmak... Ders alınması gereken bir gerçektir.
 
Kalede Cenk kurtarışlarının  yanında eski hatalarını da tekrarlayarak son anlarda bizleri heyecanlandırdı. Oğuzhan oyuna ısınamadı, Kerim gereksiz çalım ve top sürme nedeniyle top kaybetti. Eksik olan takıma zaman zaman sıkıntı verdi. Oyun uzasa  işimiz zordu .Kısaca dün gece farklı alınacak karşılaşma hiç de beklediğimiz biçimde bitmedi ama puan olarak önemli bir avantaj getirdi.
 
Ben bir teknik hatırlatıcı olarak meslektaşıma ince ama pek önemsenmeyen yanını gündeme getirerek verdiği emeğin daha iyi sonlanmasına yardımcı olmak adına sadece iyi ve mutlu olduğu bir anda hatırlatarak" Biliç olmuyor ama!" diyorum. 
 
Maçlar 90 dakikadır unutmayalım!.. Bir nasihat bin beladan daha etkilidir.
YORUM EKLE