06.10.2014, 00:00

Biliç-Li Değişim

Wart hart line’da 90 dakika boyunca çok yüksek bir tempoda oynayan Beşiktaş’ın Londra’dan, Balıkesir’e geçişi rotasyonlu oldu. 


İki sezondur hiç sekmeden 70 maçın üzerinde oynayan Olcay’la birlikte Veli de, kulübede otururken Frei ilk 11 de soyundu. 

 


Biliç, Londra’da bu takımın 4+2+3+1 dışında farklı varyasyonlarını da becerebileceğini görmüş olduğundan, Oğuzhan ve Sosa’yı birlikte sahaya sürdü.  Atiba’yı şeklen savunmanın önünde tek bıraktı. 4+1+4+1 gibi bir dizilişle saha yayılan Beşiktaş’ta Arjantinli Sosa, attığı uzun mesafeli, isabetli paslarla, çok koşan takımı bu kez topu çok koşturan bir takıma dönüştürdü.

 


İlk yarıda Sosa’nın, biri serbest vuruştan olmak üzere, gole çok yaklaştığı 2 pozisyon var. Sosa gibi Frikik atan oyuncu gördük ama Emrullah gibi topu oradan çıkaracak çok kaleci çok görmedik. Gerçekten mükemmel uzandı.

 


Golsüz biten ilk yarıda Sosa’nın sakatlanarak oyundan çıkmasıyla Biliç yapması gereken hamleyi yaptı ve forveti ikiledi. İlk yarıda savunmanın sert markajından kurtulamayan Demba Ba’nın yanına yapılan bu takviye rakip savunmanın markaj odağını ikiye böldü.

 


Oğuzhan’ın golü getiren ortası mükemmeldi. Amerikan filmlerinde iple bağlanıp, dürüm gibi yapılmış gazeteleri, yoldan bisikletle geçerken, yaklaşık 20 metre mesafeden, kapının tam önüne, fırlatan çocukları hatırlattı… 

 


Dinlensinler diye yedek soyunan Veli ve Olcay yine yerlerinde duramadılar. 20 dakikada ısınmaya başlayan ikili, devre arasıyla birlikte toplamda 50 dakikaya yakın ısındılar. Hesaplasan, ısınırken bile maçın en çok koşanlar listesine girmişlerdir.

 


Biliç’in Kerim Frei’ı çıkarıp, Olcay’ı oyuna alma düşüncesi golden birkaç dakika önceydi. Mustafa golü henüz atmadan Olcay değişiklik için 4. Hakemin yanına gelmişti. Biliç, Frei’ı yine de oyundan çıkarıp yerine Olcay’ı koydu. Aslında Kerim Frei maça ilk 11 başlamayıp, oyundan çıktığı dakikalarda oyuna girmiş olsaydı çok daha etkili olabilirdi. Yani kapanan ve alan bırakmayan Balıkesir’e karşı yedek başlayacak, golden sonra açılan rakip karşısında boşluklar bulabilecekti. 


Demba Ba oyunda kaldığı sürede çok sıkı markaj altındaydı. Etkisiz görüntüsü birazda bundandı. Bence o da Frei gibi, çıktığı dakikada oyuna girebilmiş olsaydı, daha etkili olurdu. Böylece az da olsa, savunma güvencesini ikinci plana atmış ve muhtemelen Mustafa tarafından bir hayli hırpalanmış bir rakip savunmanın arasında, çok daha rahat pozisyonlar bulabilirdi.


Mustafa’yı altını çizerek kutlamak gerek. Fizik, güç, tempo, yürek, ciğer, karakter… Her şey mükemmel… Biliç onu, forveti ikilemek için oyuna alıyor ama o, aynı zamanda hem orta sahayı hem de savunmayı 5’liyor.


Çok uzatmayalım. 3 gün önce Tottenham gibi bir takım karşısında kusursuz mücadele eden Beşiktaş, Balıkesir deplasmanından,  tek gol atarak 3 Puanı ve bu sefer yanında liderliği de almayı başardı.


Biliç bundan sonra da, takımda yapacağı ufak değişiklikler ve uzun maratonda gerekli olan rotasyonlarla, hedeflerine ulaşmaya çalışacak. Bu yolda imkanları kısıtlı olsa da, karakteri güçlü bir takımı var. “Bence Kırmızı karttı” diyebilen, kendi karakteri kadar güçlü bir takımı…

Gelişmelerden Haberdar Olun

@