Ben "hisseli harikalar sirki" misali yazmam! Bu takım ne zaman kritik dönemeçteyse mutlaka beklenmeyen acı pirinci yedirir adama! Dün gece herkes üç büyüklerin içinde en başarılı olan Beşiktaş'a sempati duymaya başlamış ve ligin iddiasız ama canla b

Ben "hisseli harikalar sirki" misali yazmam!

Bu takım ne zaman kritik dönemeçteyse mutlaka beklenmeyen acı pirinci yedirir adama!

Dün gece herkes üç büyüklerin içinde en başarılı olan Beşiktaş'a sempati duymaya başlamış ve ligin iddiasız ama canla başla oynamaya çalışan Erciyes spor karşısında galibiyete hazırdı.

 

Zira puan farkı en yakın rakip ile  4 e çıkaracaktı. Son yıllarda yakalanamayan liderlik belki de gelecek için emniyet olacak bir karşılaşmadan üç puana şartlanmıştı herkes! Hatta Televizyondan sevgili Kaan, bugün yapacağımız programa sonuçtan emin olarak beni davet ettiğinde "Bu gün her olasılığı içinde taşıyan bir psikoloji ile oynanacak maç” diyerek dikkatini çekmiştim.

Çünkü bu bizim değişmez yapımızdı !

 

1-Biliç Beşiktaş'ın son dakikalarda üç sezondur gol yemesini ve puan kaybetmesini iyileştiremediği gibi bazen kendisi de içeriye bunu biraz da hatırlatan, panik taşıyacak değişiklikler yapıyor. Dün gece 10 kişi oynayan ve 2-1 öne geçen takımına üç puanı getirecek duruş gösteremedi!

 

Belki katılmaz ama Sahada takımın kaderini etkileyen yaratıcı tek oyuncusu, top tutan, on kişi olmayı unutturan  Oğuzhan'ı çıkartıp Sivok'u sokması çok yanlıştı. Orta alanı sadece kesici olan  ısınmamış bir düz futbolcu ile tutamazdınız .Tam da Kerimi kazanacağımız  bir oyunda son anda iki gol yemek için adeta herkes şaşkınlık yaşadı .Takım disiplininden koptukları kısa süreç büyük bir ceza verdi Beşiktaş’a…

 

2- Yine duran toptan gol yeme zaafı kendini hatırlattı!

3- Gökhan Töre üzerinde bu kadar konuşulduğu dönemde kendini gereksiz ve biraz da antipatik olarak oyundan attırıp hem takımının yenilgisine ve hem de Fenerbahçe karşılaşmasına yıkım getirdi ama Biliç ve öğrencileri ne zaman dibine kadar geldikleri mucize sayılacak başarıyı gerçekleştirecekler?

 

İşte bu durum nedeniyle hep kaybedilen avantajlar şampiyonluğu etkiliyor .Geçen sezon .böyle idi ve şimdi iyi oynadıkları süreçte yine kaybedebiliyorlar anlamsız şekilde. Biliç'in aldığı Sivok tedbiri kanımca en basitinden bir yenilik olmayan düşüncedir. Kerim nasıl doğru bir girişim ise Sivok bunun tam tersidir. Ayrıca Partizan maçındaki kadroyu bozmadan Sivok’u geride başlatabilirdi..

 

Beşiktaş fizik olarak iyi ama Erciyes’te koştu ve çabuk adamları ile klasik gollere ulaştı. Bunlar ucuz, hediye  edilen pozisyonlardı. Şampiyonluk yolunda daha dengeli oynamak ve az hata yapmak zorundasınız. Avrupa kupasında ki yorgunluğun sonucu belki hesapların vardı tutmadı ama Bu Gökhan en iyi sürecinde yine yanlış yapıyorsa Beşiktaş için kötü bir engeldir!

 

Ben çok şey söylemek istiyorum ama bu farklı haftada susuyorum. Fenerbahçe rakibin görüntüsü iyi değil. Sana  karşı tedbirli olacak. Galatasaray üç günde sekiz gol yemiş  ve sen Partizana 4 golle gövde gösterisi yapmışsın…

 

Hiç bir karşılaşma oynanmadan ve hakemin bitiş düdüğü çalmadan  kazanılmaz .Bunu bir türlü öğrenmeyen futbolcuların çoğu bizim ligimizdedir. Farklı olmak zorundaydınız artık ama olmadı!

Şimdi kayıp bana göre 9 puandır. Bunu kulaklara küpe olarak taksınlar ve Fenerbahçe karşılaşmasını kazansınlar. Bu mecburiyettir! Ayrıca herkes bilmeli ki; lafla peynir gemisi yürümez. Bu takımın en yararlı ve yükünü  çeken iki süper güç Veli Kavlak ve Atiba’dır.

Oğuzhan ise önümüzdeki günlerde Kerim ile daha yararlı orta alan ve gole giden yaratıcılıkları ile rakibe karşı dengeyi bozan futbolculardır. Sadece Demba Ba merkezli bir oyun işimizi bozar rakipler için kolay olur.

 

Savunmadan atağa çıkarken en çok Motta ve Necip top kaybedip etkisiz kalmamalıdırlar. Şut yüzdesi artmalıdır. Ayrıca Olcay takım için çok önemlidir .

 

Sonuçta bir maç kaybedilmiş ama lig elimizdedir. Bu yıl ligi tayin eden biz oluruz. İşini iyi yapan ve biraz daha sakin ama kararlı Biliç etkili olacak futbolcuları oyunda tutmalı.

 

Topun  kazanılması  için büyük efor harcayan  futbolcular atak bitirmek içinde aynı dikkati ve kararlığı göstermeli. Sadece Gökhan’ın topla çok oynayarak getirmeye çalıştığı pozisyonlara bel bağlamak yerine çağdaş futbolun gereği pas alış verişleri ile gole gitmeleri birincil düşünce olmalıdır .

 

Beşiktaş ve Türk futbolseverleri artık Karakartal’dan  her türlü şartta şampiyonluk beklemektedir...

 

İyi giden futbol mücadelesi ve moral ile fizik güç dengesi bozulmazsa lig sonunda yüzü gülebilir Beşiktaş’ın ama kendimize rakip olmaz ve hataları erken teşhis edersek!

 

Fenerbahçe bu yolda en önemli derbidir ve kazanılması şarttır. Bu potansiyel var ama küçük hataların da acı sonuçlar getirmesine izin vermemek şartı ile!

 

Bundan sonra bunların ışığında Biliç vereceği kararlarda iki kez düşünmek bir kez uygulamak zorundadır. Bu ayrıca onu kariyeri açısından da önemlidir. Kartalın tarihi yazılırken, bu sürecinde iyi ve başarılı hatırlanmasını sanırım herkes ister.