Bileti Kadıköy'de kesildi

Fenerbahçe, ciddi kadro sorunları ve maç içinde yaşadığı Emenike krizine rağmen Beşiktaş’ı 1-0 yenmişti. Siyah beyazlı yönetim mağlubiyetin tek sorumlusu olarak Slaven Bilic’i gördü.

GÜNDEM 21.05.2015 - 02:47 21.04.2021 - 23:58 Kartal Bakışı

SİYAH beyazlı yönetimin kerhen lig sonuna kadar  devam etme kararı aldığı Slaven Bilic’in bileti aslında son Fenerbahçe derbisinde kesildi. İki sezonda çıktığı 5 derbide 4 yenilgi ve sadece 1 beraberlik alabilen Hırvat hocanın, bu maçlarda oyuna müdahelelerde yetersiz kalması sık sık eleştiri konusu olmuştu. Ancak Kadıköy’de oynanan ve siyah beyazlıların 90’da Sow’un golüyle 1-0 mağlup olduğu derbi Hırvat hocaya olan tüm güveni sarstı.

FUTBOLCULARLA TARTIŞTI, ATMOSFER DEĞİŞTİ

Yönetim, Emenike’nin taraftarla kavga edip sahayı terk ettiği ve İsmail Kartal’ın sakatlıklar nedeniyle üç oyuncu değişikliğini de mecburiyetten 50. dakikada tamamlaması nedeniyle oluşan avantajlı durumu Bilic’in değerlendiremediğine hükmetti. Taraftar Emenike nedeniyle takımı protesto ederken, Bilic’in Fenerbahçeli futbolcularla tartışıp atmosferi Beşiktaş aleyhine döndürmesi de yönetimin tepkisini çekmişti. O gün derbinin yitirilmesinden Bilic’i sorumlu tutan yönetim, “Ancak şampiyon yaparsa kalır” kararı alınmıştı.

‘BU HOCAYLA YOLA DEVAM EDİLMEZ’

Bu maçın ardından Hürriyet’e açıklamalarda bulunan siyah beyazlıların önde gelen bir yönetici şu ifadeleri kullanmıştı: “Rakibin en önemli isimlerinden Gökhan Gönül daha maç başlamadan, ısınırken sakatlanıyor ve oynayamıyor. Emenike taraftarla tartışıp sahayı terketmeye kalkıyor. Fenerbahçe moral olarak çökmüş durumda. Sakatlıklar yüzünden taktik oyuncu değişikliği hakkı kalmıyor rakibin. Ve sen böyle yakaladığın bir rakibe yeniliyorsun. Böyle bir teknik adamla yola nasıl devam edilir?”

Liverpool zaferinden çöküşe

SLAVEN Bilic, ilk sezonunda ligi 3. bitirirdi. Kartal, şampiyonluğun yanı sıra ikinciliği de G.Saray’a kaptırarak, doğrudan şampiyonlar ligi’ne gitme şansını da yitirdi. Çünkü F.Bahçe’nin cezası nedeniyle lig ikincisi Devler Ligi’nde gruplardan girdi.

3 MAÇTA GELEN BÜYÜK ÇÖKÜŞ

Bu sezon da statsız mücadele eden Bilic ve ekibi UEFA Avrupa Ligi’nde Liverpool eleyerek son 16’ya kadı, akabinde Brugge’e elendi. Ligdeyse 8 Mayıs’a kadar lider olan Beşiktaş, 3 maçta 7 puan yitirip zirveden koptu.

EN SON SAMİ YEN’E VEDADA GÜLDÜ

BILIC yönetiminde iki sezondur derbi kazanamayan Beşiktaş, ezeli rakiplerine karşı deplasmanda da gülmeyi unuttu. Ligde Kadıköy’de F.Bahçe’yi 11 maçtır yenemeyen Kartal, pazar günü karşılaşacağı G.Saray’ı ise son 11 maçta sadece bir kez yendi. O galibiyet de 2010-11 Ali Sami Yen’deki son derbide alındı.

Hiçbir teknik adamla görüşmedik

Basın sözcüsü Albayrak, Bilic’in göreve sezon sonuna kadar devam edeceğini söylerken, başka teknik direktörlerle bir temasları olmadığını söyledi.

BEŞİKTAŞ Kulübü Basın Sözcüsü Metin Albayrak, yönetim kurulu toplantısı devam ederken, dışarı çıkıp gazetecilere Bilic konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Albayrak, yönetimde Bilic’in sezon sonuna kadar devam etmesi yönünde karar aldıklarını söylerken, “Sözleşmesindeki opsiyonu kullanıp kullanmayacağımız sezon sonunda alacağımız bir karardır. Maçlar bittikten sonra oturup konuşacak ve opsiyonu kullanmayacağımız kararını alacağız” dedi.

HOCAMIZ GÖREVDE

Henüz maçlar devam ettiği için teknik direktör konusunda bağlayıcı bir karar alamayacaklarına değinen Albayrak, “Hocamız iyi bir insan. Her konuya özen göstermek zorundayız. Medyada isimleri ortaya atılan teknik direktörlürle bir temasımız olmadığını söylemek isterim. Takımımızın başında hocamız var ve biz başkalarıyla temasta değiliz” diye konuştu.

UMUDUMUZU KiMSE BiZDEN ALAMAZ

BEŞİKTAŞ’ın taraftar grubu çArşı, Slaven Bilic’e destek verdi. Grubun internet sitesi forzabeşiktaş.com,  Umudumuz Slaven Bilic. Umudumuzu kimse bizden söküp alamaz” başlıklı yazı koydu. Yazıda bir zamanlar Gordon Milne’nin de başarısız olduğu için gönderilmek istendiği ama daha sonra devam kararı alınınca Beşiktaş’ın üst üste 3 yıl şampiyon olduğu hatırlatıldı.