Beyin - ruh konuşacak!

Hem Slaven Biliç hem de İsmail Kartal, skoru asıl belirleyecek olanın santra sonrası konuşacak ayaklar ve o ayakları yönetecek beyin ve ruhların olduğunu hepimizden iyi biliyorALİ ECE - ANALİZ

FUTBOL 02.11.2014 - 03:19 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı

Pazar günü oynanacak büyük derbi öncesi Beşiktaş ve Fenerbahçe teknik direktörleri santradan önce kimin daha formda olduğunu tartışadursun; hem Slaven Biliç hem de İsmail Kartal skoru asıl belirleyecek olanın santra sonrası konuşacak ayaklar ve o ayakları yönetecek beyin ve ruhların olduğunu hepimizden iyi biliyorlar. Her iki hoca da büyük ihtimal bu hafta en az uyudukları ya da uykularında en çok konuştukları haftayı yaşadılar. Çünkü işin aslı, bugüne kadarki form grafiklerinden çok kadro kalitesi ve derbi günü eksikler ya da fazlalıklar, ilk 11’ler kadar oyuncu değişikliklerinin de etkisiyle ilk 14’ler asıl belirleyici olacak faktörler.

YA EVDE YOKSAN

İlk önce ev sahibiyle başlayalım, daha doğrusu gerçek “evi”nde oynamayacak ama taraftarlarının gelme hakkının olduğu Beşiktaş’la. Neden “ev”i tırnak içine alıp yazıyorum? Çünkü Beşiktaş bu sezon “ev sahibi” sayıldığı lig maçlarının sadece 1’ini kazandı. Konuk Fenerbahçe’nin ise bu sezon ligde henüz deplasman galibiyeti bulunmuyor. Eğer ilk 7 haftayı baz alarak bir iç saha puan tablosu yaparsak, Fenerbahçe 1., Beşiktaş ise 10. sırada bulunuyor. Tam da bu yüzden maç öncesi basın toplantısında Beşiktaş başkanı Fikret Orman birkaç kez taraftara çağrıda bulundu ve bu sefer de olmazsa yeni “ev”in tekrar Ankara olabileceğinin de altını çizdi.

ORTA OYUNU

Beşiktaş orta sahası üst üste çok maç oynamanın yorgunluğundan da etkilenebilir ama Topal-Emre-Meireles 3’lüsüne üstünlük kurabilirler.  

2 takım arasında oynanan (Soma Kupası dâhil) son 6 maçın 3’ünü Beşiktaş kazanırken 2’si berabere bitti. Ancak bu maçlarda her iki takım da o dönemdeki en ideal ve güçlü ilk 11’leriyle sahada yer aldılar. Fenerbahçe’de geçen sezonki başarıda gizli kahramanlardan olan Egemen-Alves tandemi sezon başından beri bir türlü beraber oynayamadı. Alves oynadığında Galatasaray derbisindeki gibi pişman ederken, Egemen’in yokluğunu tam olarak ne Kadlec ne de Bekir doldurabildi. Çünkü Egemen-Alves birbirini tamamlayan uyumlu bir ikiliyken Egemen’siz stoper tandemi ya birbirine çok benzer ya da birbirini tamamlamayan 2’lilerden oluştu.

LİGİN EN KALİTELİSİ TOPAL

Alves’in cezasını hesaba katarsak, Fenerbahçe son anda bir sakatlık olmazsa Bekir-Kadlec tandemiyle başlayacak. Mehmet Topal ise ligin en kaliteli ve etkili yerli önliberosu olarak asıl yerine geçecek. Topal’ın önündeki Meireles-Emre ikilisi ise % 100 fit olurlarsa sezon başından beri ligin en iyisi olan Beşiktaş orta sahasına karşı denge hatta oyuncuların maç günü performanslarına göre üstünlük de kurabilirler. Beşiktaş orta sahası üst üste çok maç oynamanın yorgunluğundan da etkilenebilir ama sürekli beraber oynadıkları için süreklilikleriyle bir süredir orta 3’lüde beraber oynayamayan Topal-Emre-Meireles 3’lüsüne üstünlük kurabilirler. 
 
SAĞ'LIK OLSUN NECİP

Asıl mesele Frei’ın arkasında sağ bekte kimin oynayacağı? Necip, Erciyes maçında “Benden bir şey olabilir ama sağ bek olmaz” mesajını en acı şekilde verdi.  

Buna karşın Beşiktaş’ta şu ana kadar ligde en fazla asist yapan oyuncusu olan Gökhan Töre, cezasından dolayı forma giyemeyecek. Bayern Münih, Atletico Madrid ve Metalist’te çoğu zaman kanatta oynayan Sosa takımla yeni idmana çıkmaya başladı. Bu bölge için natif olan isimlerden Kerim Frei son maçında 3 gole imza attı ve forma adaleti teknik adamlık tarzının temel belirleyicilerinden olan Biliç’in Frei’yı ilk 11’de başlatması bekleniyor. Zaten asıl mesele Frei’ın arkasında sağ bekte kimin oynayacağı? Necip, Erciyes maçında “Benden bir şey olabilir ama sağ bek olmaz” mesajını en acı şekilde verirken, gözler Arsenal maçlarında tarihin en iyi sol ayaklı sağ bek performanslarından birisini sergileyen İsmail’e çevrildi.

İSMAİL PANZEHİR OLUR MU?

Acaba Fenerbahçe’de sol önde Sow yer alacaksa Senegalli’nin sağ ayağıyla içeri kat etme tehlikesine karşı sol ayaklı İsmail panzehir olabilir mi? Hatta Sow sol önde oynarsa, arkasında bırakacağı muhtemel defansif boşluklardan en iyi yararlanabilecek oyuncu ofansif bek kimliğiyle yine İsmail olabilir mi? Biliç bu soruların cevapları üzerine çokça düşündü, düşünüyor. Son tercihini maç günü göreceğiz. 

KARTAL'DAN HAVA GAZI

Gollerinin yarısından fazlasını duran toplardan atan F.Bahçe’de İsmail Kartal’ın bir mikro taktik arayışı da bu alanda olacak.

İsmail hoca ise daha çok Beşiktaş’ın hava topu zaafı üzerine kafa patlatıyor. Şu ana kadar oynanan lig maçlarını baz alırsak Fenerbahçe ortalama olarak Beşiktaş’a göre hava toplarında % 8 oranda üstün. Ancak Webo’nun maalesef annesini kaybetmesi ve takımla hiç taktik antrenmana çıkamamış olması ilk 11’deki merkez forvetin Emenike ya da Sow olma ihtimalini güçlendiriyor. Sow ortaya çekilirse solda büyük ihtimalle son maçların etkili ismi Alper yer alacak. Fenerbahçe’de geçen sezona göre en büyük sorun şu ana kadar attıkları şutların sadece % 2’sini altıpastan atmış olmaları. Beşiktaş’ta bu oran % 8.

DİEGO-SOSA A PLANI DEĞİL

Ancak gollerinin yarısından fazlasını duran toplardan atan Fenerbahçe’de İsmail Kartal’ın bir mikro taktik arayışı da bu alanda olacak. Çünkü Beşiktaş son zamanlarda duran top savunmasında iyi değil. Duran top deyince akla gelen ilk isim ise Diego. Ancak yıldız oyuncu şu anda İsmail Kartal’ın en büyük baş ağrısı durumunda. Diego’yu ilk 11’de oynatırsa sistemi tamamen değiştirmek zorunda ancak şu anda böyle bir deneme yapma kredisi yok gibi. Sonradan oyuna girecek Diego da tıpkı Atletico Madrid’den takıma arkadaşı Sosa gibi maçı çevirebilecek yetenekte ancak hocaların A planı değiller.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@