Beşiktaş'ta öylesine bir aile havası vardı ki...

Beşiktaş'ın unutulmaz sol açıklarından Mitar Mrkela, Beşiktaş dergisine konuk oldu.

FUTBOL 03.03.2020 - 12:25 21.04.2021 - 23:51 Kartal Bakışı

1992 yazında Twente'den Beşiktaş'a transfer olan Mitar Mrkela siyah-beyazlılara gelen iyi yabancı oyunculardan biriydi. Hızı, tekniği, çok iyi kullandığı sol ayağı ve sol kanattan yaptığı isabetli ortalarıyla o sezon Beşiktaş taraftarının büyük beğenisini kazandı.

Mario Gomez ve Les Ferdinand gibi Beşiktaş’ta sadece bir sene oynamasına rağmen iz bırakmayı başaran Mrkela’nın röportajından satır başlarını derledik.

BEŞİKTAŞ’TA HİÇ YALNIZLIK ÇEKMEDİM

Üst üste üç defa şampiyon olan bir takıma gelmek zordur, hele ki namağlup ve mükemmel bir kadroya. Ama öylesine bir aile havası vardı ki, beni hemen kucakladılar ve her futbolcu yanlızlık çekmemem için görev dağılımı yaptı. Kahvaltı için biri arardı, akşam çay için başkası çıkarırdı beni. Bunu yapmaya mecbur değildiler ama Beşiktaş’ın başarısını istedikleri için yaptılar. Bu yüzden hiç bir zaman bir yabancı gibi hissetmedim.

DURMAK İÇİN REKLAM PANOLARINI KULLANIRDIM

Sol kanattan çizgiye kadar hızlıca inerdim ve son anda ortayı kestikten sonra durmak için reklam panolarını kullanırdım, genellikle de yıkar geçerdim. Bazen kanattan koşarken taç çizgisinin dışından koştuğum için taraftarlar bir yere gidiyorum diye korkuyordu!

ESKİ TAKIM ARKADAŞLARIMLA GÖRÜŞÜYORUM

Rıza, Feyyaz, Ali, Şenol, Şifo Mehmet ile görüşüyorum. Bazen Sırbistan’a gelip futbolcu bakıyorlar, bazen Antalya’da Kızılyıldız ile kampa geldiğimde ziyaretime geliyorlar. Eminim ki hepimiz eski arkadaşlarımız için bunu yapıyoruzdur. Ben de nostaljik yaşama adına eski takım arkadaşlarımı internette aratırım, neler yapıyorlar, şimdi neredeler, değiştiler mi diye…

SÜLEYMAN SEBA MIZRAĞIN UCUYDU

Beş-altı defa bir araya geldik. Ama fiziksel olarak orada olmadığı zaman bile varlığını hissetirebilen biriydi. Sanırım vefatının üstünden zaman geçmesine rağmen halen kendini hissetirebilmesi bu sebeptendir. Onun için hayatta sadece Beşiktaş vardı. Bizler hep ileriye hedef alıp kendimizi itiyorduk ve o da sanki mızrağın ucuydu. Onsuz mücadelemiz bir hiç olurdu.

BEŞİKTAŞ TARAFTARINA TEŞEKKÜR

Beşiktaş taraftarının sevgisini kazanmak çok kolay, asıl mesele bu sevgiyi sürdürebilmektir. Ben de tek bir kötü duygu bile bırakmadınız, sadece güzel anılarım oldu ve bunun için teşekkür ediyorum. (Kaynak: Beşiktaş Dergisi)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@