13 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan karar ve bu konuda verilen bir aylık süre bugün dolarken, bu durum kulüplerin rahat bir nefes almasına sebep olacak. Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı olanları kapsayan bu kararın tebliğine göre yabancılar dışında kalan herkesin sözleşmesi, zorunlu olarak Türk Lirası'na döndürülecek. 

5.2 bağlayıcı olacak mı?

Ancak bu durum, kulüplerin sunacağı sözleşme koşullarını çok önemli hale getirdi. Kulüpler Birliği Vakfı’nda alınan euro için 5.2’lik sabit kur uygulamasının ne kadar bağlayıcı olacağı da bu çalışma sonrasında ortaya çıkacak.

Oğuzhan kabul etti

Beşiktaş’ta en çok kazanan yerli pozisyonundaki Oğuzhan Özyakup ise 2 milyon 500 bin euro seviyesinde... Bu da Türk lirası olarak bugünkü kura göre 17 milyon 125 bin lira... Ancak siyah-beyazlı futbolcu, Kulüpler Birliği’nin önerdiği rakamı kabul ettiği için garanti ücreti 13 milyon liraya düşüyor.

Beşiktaş'ta işlem tamam!

Dövizde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle, tüm ülkede ilan edilen Türk Lirası’na dönüş seferberliğine uyan Beşiktaş Yönetimi, Türk vatandaşı tüm futbolcuların sözleşmelerini TL’ye çevirdi.  Siyah - beyazlıların 5.2’den euro kurunu sabitlediği öğrenildi. Takımdaki tüm yerli oyuncuların bu durumu kabul ettiği bildirilirken, teknik direktör Şenol Güneş ise henüz yeni sözleşmeye imza atmadı.

Milliyet / Mustafa Anıklı