Beşiktaş'ta İkinci Del Bosque Vakası

Beşiktaş, Aktif Tanıtım'la verdiği son hukuk savaşını da kaybetti. Geçtiğimiz Cuma günü sonuçlanan davaya göre Kartal, daha önce protokole bağladığı ücretin iki katını Aktif Tanıtım'a yapmak durumunda kalacak. Bu ilginç olayın hikayesi ise Beşiktaş y

GÜNDEM 21.09.2014 - 12:28 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı

Yıldırım Demiören döneminde Beşiktaş'la reklam sözleşmesi bulunan Aktif Tanıtım'ın mukavelesi tek taraflı feshedildi. Bunun üzerine söz konusu şirket 2006 yılında Beşiktaş aleyhine dava açtı. İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen davada Aktif Tanıtım 8.606 milyon $+KDV talep ediyordu. Mahkeme Beşiktaş'ın 8.83 milyon dolar+93 bin dolar ödeme yapmasına hükmetti. Bu gelişmeler üzerine uzlaşmak için masaya oturan taraflar arasında protokol yapıldı. Beşiktaş borcun 6 milyon 97 bin dolar olarak ödenmesini kabul etti. 1 milyon 97 bin dolarlık kısım peşin, diğer kısım da 5 eşit taksit halinde 1'er milyon dolar olarak ödenecekti. Aktif Tanıtım'a verilen çeklere garantör olarak (avali) Başkan Fikret Orman da imza koydu. Ayrıca protokole uyulmaması halinde hem Beşiktaş Kulübü'nün hem de Başkan Fikret Orman'ın 1'er milyon dolar ekstra ceza ödemesi de sözleşmede yer aldı. 

İki şirket yeniden davalık oldu 

Protokol gereği Beşiktaş'ın son taksiti 15 Mart 2014'te ödemesi ve borcun tamamlanması gerekiyordu. Ancak ödemeler aksadı. Beşiktaş KAP'a yaptığı son aylık bildirimde tüm ödemelerin zamanında yapıldığını iddia etse de Aktif Tanıtım, protokole uyulmadığı gerekçesiyle İstanbul 1. İcra Müdürlüğü'ne başvurup, icra takibi yapılmasını istedi. Beşiktaş da icra işlemlerinin usulsüz olduğu gerekçesiyle İstanbul 21. İcra Hukuk Mahkemesi'ne takibin taliki ve iptali için karşı dava açtı. Ancak Beşiktaş'ın iptal istemi uygun bulunmadı. Protokoldeki cezai şartları da yerine getirmesine hükmedilen Beşiktaş'ın karşısına 12 milyon dolarlık bir fatura çıkmış oldu. 

Üç kez ihtarname yolladık 

AKTİF Tanıtım şirketinin avukatı Mehmet Dedeoğlu 9 milyon 300 bin dolar alacaklarını yapılan protokol ile 6 milyon dolara indirdiklerini belirterek, "Bu parayı da bir buçuk yıl içinde ödemeleri konusunda Beşiktaş ile anlaşmıştık. Ödeme taahhütlerini aksattılar. Protokole göre ödemeler aksarsa icra dosyasındaki alacağı ödemek zorunda kalacaklardı. Protokolde birer milyon dolar Beşiktaş ve Fikret Orman'ın cezai şart olarak ödemesi maddesi vardı. 3 kez ihtarname gönderdik anlaşmaya uymayınca şimdi alacağımız 12 milyon dolara çıktı" dedi. 

Del Bosque vakası nedir? 

2004-2005 sezonunda 2+1 yıllık sözleşme karşılığı Beşiktaş'a gelen Del Bosque, başarısız bir dönemin ardından 23 Ocak 2005'te Türkiye Kupası'nda Konyaspor'a karşı alınan 3-1'lik yenilginin ardından kovuldu. İlk yıl için 1.75 milyon euro ikinci yıl için 2.250 milyon euro karşılığı sözleşme yapan Del Bosque, Beşiktaş'la tazminat konusunda anlaşmak istedi. Ancak yönetim "Nasıl olsa davayı kazanırız" diyerek masaya oturmaya yanaşmadı. Del Bosque bu dava sonucunda Beşiktaş'tan diğer ödemeler hariç 7.96 bin euro tazminat kazanırken bu olay, Yıldırım Demirören yönetiminin en başarısız icraatı olarak tarihe geçti.

 

AKŞAM