Şansal Büyüka, Beşiktaş gündemini değerlendirdi.

Beşiktaş, eksik olsa bile Beşiktaş... Kim oynarsa oynasın sırıtmıyor, arkadaşını aratmıyor. Kenarda bekleyen ile sahada olan arasındaki fark yok. Galip gelerek liderliğini devam ettirdiği Akhisar Belediyespor maçında kulübeye bakın; Demba Ba, Oğuzhan Özyakup, Gökhan Töre, geçen haftanın kahramanı Atınç Nukan... Hangi takımda olsalar, ilk 11’de yer alabilecek isimler... Ustamız Şansal Büyüka’dan, lider Beşiktaş’ın fotoğrafını çekmesini, bugünkü Kartal’ı yorumlamasını isteyeceğiz.

Takım içi rotasyonu en iyi gerçekleştiren Beşiktaş’ın artık sistem takımı olduğunu kabul ediyor musunuz? Bilic ne gibi katkı sağladı?
- Beşiktaş’ta “ben” yok, “biz” var. Beşiktaş’ta takımın “horozları” yok, takımın “askerleri” var. Beşiktaş’ta şöhretlerin “egemenliği” yok, herkesin “emeği” var. Beşiktaş’ta “yıldızıyla parlayan” anlayış yok, “takımı ile parlayan” anlayış var. Daha ne olsun... Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için... Yetmez mi? Bundan iyi sistem olur mu? Bilic’in katkısı elbette inkar edilemez, ama alırken, futbolcunun sportif karakterini, kimliğini de araştıracaksın. Beşiktaş kendini değil, takımı düşünen bir kadro yakaladı, daha doğrusu kurdu.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'tan Torino ve Frankfurt'a Rıdvan Yılmaz yanıtı Beşiktaş'tan Torino ve Frankfurt'a Rıdvan Yılmaz yanıtı

Cenk Tosun bugüne kadar hiç yedek kalmamış gibi oynuyor, goller atıyor. Yarın Demba Ba sağlığına tam olarak kavuştuğunda belki yine kulübede olacak. Bir futbolcu bu duruma hiç mi gönül koymaz!
- Cenk Tosun niye gönül koysun? Arkasında beklediği oyuncu Demba Ba... İyi olduğu sürece elbette Demba Ba oynayacak... Aralarında ciddi bir “rütbe” farkı var, bu bakımdan asla sorun olmaz.

Serdar Kurtuluş, bugünkü formuyla gelmesi muhtemel sağ beki sanki yedek bırakacak. Hâlâ bir sağ bek gerekli mi?
- Serdar, Allah’ı var iyi oynuyor. Bayağı iyi oynuyor... Bu şartlarda bir sağ bek gelse bile Serdar’ı zor keser. Ama her mevkiye ciddi bir natif gerekiyor. Sola baktığınızda Motta var, İsmail var, Uğur Boral var. Hangisini oynatırsan oynat, sıkıntı çekmiyorsun. Serdar’ı kesmek için değil, sağ beki takviye etmek ve natif yaratmak için bu mevkiiye bir transfer yapılabilir.

Bilic’in, “Sınırsız yabancı oyuncu bulunduran bir kulübe bir Türk kulübü demek ne kadar doğru olur bilmiyorum” diyerek yabancı kontenjanına yaklaşımını gösterdi. Sizin görüşünüz...
- Hiç unutmuyorum, bu karar çıktıktan sonra Başkan Fikret Orman “Biz beş yabancıya göre kadro oluşturuyoruz. Değiştirmeye kalkarlarsa kıyameti kopartırız” demişti. Beş yabancı kuralı, kulüpleri borçtan kurtarmak ve milli takıma katkı sağlamak için alınmıştı. Ama zararı oldu, yararı olmadı. Üstelik Türk oyuncular müthiş rahatladılar. Paralar uzaya fırladı, futbolcu “nasıl olsa rakibim yok” diye rahatladı. Sınır kalkacaksa bile mutlaka “kalite” aranmalı. Gelen yabancıları görüyoruz. Çoğu yerlerde sürünüyor. Tank gibi ağırlar. Büyüklerin dışında beş yabancı oyuncusunu ilk on birde kullanan yok gibi... Sayı yükselebilir tamam, ama kalite mutlaka yükselmeli... “İyi adam, iyi para” diyenler kolaycılığa kaçıyor. Başakşehir’in süper oynayan stoperi, Sloven Milli Takımı’nın oyuncusu Eprieanu, benim bildiğim 950 bin dolara alındı. Başakşehir takımının toplam maliyeti sadece 30 milyon Türk Lirası... Arayın, bulun kardeşim... Başakşehir buluyor da siz niye bulamıyorsunuz...