Beşiktaş'ta çare Lucescu

Beşiktaş, Slaven Bilic'in yerine Rumen teknik adam Mircea Lucescu'yu göreve getirmek için düğmeye bastı.

FUTBOL 20.05.2015 - 03:45 21.04.2021 - 23:58 Kartal Bakışı

Başkan Fikret Orman iki kez görüştüğü Mircea Lucescu’nun en kısa sürede İstanbul’a getirilmesi konusunda talimat verdi. Yönetimin, Kartal’da daha önce şampiyonluk yaşayan ünlü çalıştırıcının ismi üzerinde görüş birliğine vardığı öğrenildi.

 

Slaven Bilic ile sezon sonunda yollarını ayırması neredeyse kesinlik kazanan Beşiktaş’ta, Başkan Fikret Orman, Ukrayna ekibi Shakhtar Donetsk’i çalıştıran Mircea Lucescu’yu 2. kez Beşiktaş’ın başına getirmeye karar verdi.

Rumen hocayla daha önce iki kez görüşen Başkan Orman, Torku Konya karşısında da puan kaybedilmesi nedeniyle tecrübeli teknik adamın mümkün olan en kısa sürede İstanbul’a getirilmesi için yönetici arkadaşlarına talimat verdi. Son 2 sezonda kılpayı kaçan şampiyonluğa gelecek yıl ulaşmanın hesaplarını yapan Orman’ın, “Mircea Lucescu ile anlaşırsak hem teknik hem de idari anlamda yöneticilik yapabilecek bir ismi takımın başına getirmiş olacağız. Lucescu dışında bir yabancı hoca büyük risk olabilir. Bu nedenle önceliğimiz Lucescu olmalı” ifadelerini kullandığı öğrenildi. Ayrıca Lucescu’ya sezonun maç kasetlerinin de gittiği bildirildi.

‘Kendini adayacak’

Lucescu’dan önce yıllık 1.5 ile 2 milyon euro arasında ücret talep edecek hocaları mercek altına alan başkana bazı yöneticilerin itirazda bulunduğu ortaya çıktı.

Rumen hoca için ısrarcı olan siyah-beyazlıların, “Tabii ki maddi duruma göre hareket etmek zorundayız ama kariyerli ve tecrübeli bir hocayla anlaşmak daha doğru olur. Bu nedenle Lucescu ismi çok mantıklı. Yerli isimlerin arasında ise bu kadroyu yönetebilecek birini bulmak çok zor. Lucescu maddi anlamda zorluklar çektiğimiz bir dönemde bile bize sıcak bakıyor. Parayı düşünmediği için belli ki kendini Beşiktaş’ın başarısına adayacak” yorumunu yaptıkları aktarıldı.

Yöneticilerin, Bilic’in sezon sonuna kadar görevinin başında kalması konusunda görüş bildirdikleri de vurgulandı.

Başkan Fikret Orman, 15 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’a gelen Shakhtar Donetsk Teknik Direktörü Mircea Lucescu’yu yemekte ağırlamıştı. BJK Plaza’daki yemeğe Lucescu’nun yardımcısı olan eski Beşiktaşlı Zago’nun yanı sıra Slaven Bilic de katılmıştı.