Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, başkan adaylarından Rüzgar Sağnak'ın Divan Kurulu'na eksik müracaatta bulunduğunu belirtti.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'tan Cyle Larin'e son teklif Beşiktaş'tan Cyle Larin'e son teklif
 Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, başkanlığa aday olmak isteyen Rüzgar Sağnak'ın durumuyla ilgili açıklama yaptı.
Karadeniz, açıklamasında 15 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimli genel kurulda başkanlığa aday olmak isteyen Rüzgar Sağnak'ın Divan Kurulu'na eksik müracaatta bulunduğunu belirtti.

Karadeniz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Başkan adaylığı için istenen seçme ve seçilme hakkına sahip 250 kongre üyesinin dilekçeli tavsiye onayını kapsayan 35. maddenin farklı yönlere çekilmeye çalışıldığını üzülerek görmekteyim. Tüzüğümüzde yer alan bir maddenin hukuksal anlamda geçerlilik kazanabilmesi adına tavsiye dilekçeleri için noter onayı ya da Divan Kurulu'na başvurarak ıslak imzalı dilekçelerle müracaat dışında başka bir denetim şekli yoktur. İmzaları kapsayan dilekçede belirtilen isimler üzerinden yaşanabilecek herhangi bir olası itiraz durumunun, kongrenin geçerliliğini tehlikeye atması söz konusu olabilir."

Kulüp tüzüğünün 35. maddesinde yer alan şartın bir inisiyatif değil, diğer spor kulüpleri, Türkiye Futbol Federasyonu ve siyasi partilerin kongrelerinde uygulanan bir yöntem olduğunu vurgulayan Karadeniz, "Bulunduğum konum gereği, tüzüğümüz maddelerinin yerine getirilmesi aşamasında yasaları göz ardı etmem ve hukuksal bağlılığı olmayan belgeleri onaylamam söz konusu olamaz. Ayrıca bu uygulamanın yeni bir durum olmadığını, kulübümüzde yapılan bir önceki kongrede de aynı şekilde uygulandığını belirtmek isterim." şeklinde görüş belirtti.

Yalçın Karadeniz açıklamasında ayrıca şunları kaydetti:

"Tarafımıza evraklarıyla başvuran fakat bu konuda mağdur edildiğini söyleyen adayın, sunduğu dilekçenin noterden tasdikli olduğu iddia edilmesine rağmen, tasdikli olmadığı görülmüştür. Notere resmi yazı ile listenin onaylı olup olmadığı sorulmuş, gelen cevapta 'ıslak imzalı ve onaylı olmadığı' belirtilmiştir. Söz konusu noter, müracaatın geçerli olup olmamasıyla ilgili kararın ise Türkiye Noterler Birliği tarafından verileceğini belirmiştir. Bu gelişme üzerine, tarafımızca eksik müracaat olarak alınan adaylık belgelerinin tamamlanması için 3 gün süre tanınmıştır. Konu, Divan Kurulu ya da şahsımla alakalı bir durum değildir."

Seçimde başkanlığa aday olmak isteyen Rüzgar Sağnak, seçime girmesi için gereken 250 kongre üyesinin imzasını internetten e-imza şeklinde toplamış ancak Divan Kurulu Başkanlığı bu yöntemin tüzüğe uygun olmadığını belirterek Sağnak'a 3 gün ek süre tanımıştı.