İlk yazıma Beşiktaş Sompo Japan’ın yeni transferi Pooh Jeter ile başlamam daha yerinde olur. NBA geçmişi de olan 33 yaşındaki guard, Ukrayna pasaportlu ve son olarak Çin liginde forma giyiyordu. Çin liginin sona ermesi ile birlikte sezonun geri kalanı için transferi gerçekleştirildi.

Tianjin takımında forma giyen tecrübeli oyun kurucu Pooh Jeter 38 maçta (ortalama 40.3 dk.) 27.7 sayı, 4.9 ribaunt, 7.9 asist, 2.0 top çalma, % 54.5 saha içi yüzdesi, % 38.8 üç sayı yüzdesi ile oynuyordu.

İzlediğim maçlardan edindiğim izlenimler bana şunu gösterdi; Ufuk Sarıca yeni Dixon’ını bulmuş. Oyun kurucu olarak tabir ettim ama daha çok skorer bir guard demek yerinde olacaktır. Oynatmaktan çok oynayan, hızlı, atletik.

Oyuna hükmeden, oyunu ellerinde tutan bir guard vardı Beşiktaş’ta, Michael Roll. Ancak kırılma anlarında sivrilecek, sazı eline alacak guard konusundaki sıkıntıyı Michael Thompson çözemedi. Muhtemeldir ki bu transfer onun yerine yapıldı.

Bu transfer hareketi Beşiktaş’ın oyununu şüphesiz ki yukarı çekecektir. Her şeyden önce Ufuk Sarıca’nın oyun tarzına cevap verebilecek bir transfer ve bu durum hem koçun hem de oyuncuların sırtındaki yükü hafifletecektir.

İstanbul Basketbol Altyapı Çalıştayı
Dün UPS Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayda, basketbol altyapısının sorunları ve işleyiş şekli konuşuldu. Hakemler, antrenörler, ebeveynler basketbol takımlarının hizmetine sunulan salonların azlığı vs.

Konuşulan şey salonun olmaması değil, takımların kullanımına sunulmaması sorunu. Bu daha önemli bir konu sanırım, salonun olmamasını anlayabiliriz ancak var olan salonun farklı kurumlar tarafından değerlendirilmesi biraz düşündürücü üstelik salon yetersizliği gün gibi ortadayken.

Bu konuda şöyle bir çözüm önerisi sunuldu; imkanı olan takımların salonlarını altyapı maçlarına açması. Daha önce bir öneri olarak kulüplere sunulmuş bu durum ancak olumlu bir dönüş alınamamış. Olumsuz olmasının sebebi federasyonun bu salonlara üçer maç verme talebi. Haklı bir sebep diye düşünüyorum, sebebi ise hakemler, saha komiseri, sağlık ekibi 2 saatte bir oradan oraya taşınmak zorunda kalması, İstanbul gibi bir yerde olağanüstü aksamalara sebep olacaktır.

Bu konuya şimdilik Beşiktaş Spor Kulübü sıcak baktı ve sözlü olarak anlaşıldı, diğer kulüplerden de umarım olumlu yanıtlar gelir ve Beşiktaş’ın öncülüğünde kazanan Basketbol olur.