Ligin başında  bu yıl çok önemli demiştim ve yine  diyorum! Artık 2017’ye  girmek için saatler sayıyoruz. Beşiktaş geçen sezon önceki yıllarda son anda elinden kaçırdığı  şampiyonluğa kenetlenmişti. Sürekli dışarıda oynasa da son anda kendi stadına kavuşması ayrı bir heves ve motivasyon sağlamıştı. Vodafone Arena’da sanki Beşiktaş’tan puan almak  imkânsızdı. Muhteşem seyirci belki daha lüks ve biraz da localara yerleşmiş farklı bir profil çizse de topun rakibe geçtiği anda kopan "küçük kıyamet!" rakip için zor, ama Beşiktaş adına büyük avantajdı. Son yıllarda seyirci farklılığı yaşansa da geçmişten gelen vefakar ve duygusal bestelerin yine tribünlerden sahaya yansımasını gördük. Ancak bir başka gizli  rakipte gizemli biçimde takıma yansımakta; Rahatlık ve nasılsa kazanırız tembelliği .!
 
Herkesten  önce bunu ben geçen sezon vurgularken  bu durumu ısrarla işaret etmiştim. Tek yenilgi ile ilk yarıyı kapatan Karakartal tüm 90 dakikaları gözden geçirmelidir. Tempolu Koşu mesafeleri ikinci planda olmak üzere yüksek tempo için uygulanması gereken sürat, hareketlilik ve  baskı inadı geçen yılın altında. Yavaşlayan ve çabuk pas, çabuk alan değiştirme yerine ayağa ve sakin oynama, gereksiz ve kolaycı yan pas anlayışı futbolcuları beklenen tarzdan uzaklaştırıyor. Üstelik kaybedilen futbolcular da dikkat çekiyor. Olcay, Oğuzhan hatta zorlanan Atiba gibi.
 
Savunma geride kalınca ve göbekte ağır giden bir tutukluk devam ederken orta alanı çabuk geçen rakip takım Beşiktaş’a sıkıntı veriyor! Geçen yıl ki taktik kurguda önemli ve kendinden  emin, klâs işler yapan Oğuzhan, Olcay, Cenk, Gomez ve Atitba’nın seri paslarla göstere göstere gole gidişleri yok! Gökhan İnler ile Oğuzhan’ın farklı top kullanma becerileri ile Tolgay'ın ikinci bir Oğuzhan modeli sunması oyuna çeşitlilik getirmiyor. Hatta bu futbolcuların kötü görünmesine de neden oluyor. Kanatlarda beklenen patlama olmadı. Caner'in şanssız sakatlığı söz konusu olabilir ama yine de ne Adriano, ne de Gökhan Gönül bir iki maç dışında kendileri olamadılar. Çünkü önlerinde top rakibe geçince karşılayan futbolcu yok ve görev alanlar da yetersiz. Şimdi defansta ki ağırlıkta kaybedilen toplarda ileri uçta baskı yapmayan, yapsa da beklenen başarıyı gösteremeyen futbolcular nedeni ile Şenol Güneş söylemese de bizler yorumlayabiliyoruz.
Gaziantep karşısında bir başka sorun da dikkat çekti. Gergin Oğuzhan’ın görüntüsü ve buna bağlı penaltı atma konusunda Cenk'i saf dışı bırakıp aşırı sinirliliği takıma pahalıya patlayabilirdi. Geçmişte takımın penaltıcı olan Oğuzhan nedense Cenk’i aşarak bu kez atma hevesi ile bir anlamda hayranı olduğumuz Beşiktaş’ın saha içi disiplinini de zedeledi. İkinci yarı umarım   eksiklikler ve lüks görüntü kaybolur. Oğuzhan bizim için önemlidir. Kaptan olarak onun daha sakin ve daha verici olan doğal  yapısı ile dikkat çekmeyen tartışmasız işler yapması gerekli.
Gaziantepspor  karşısında yaşadığımız rakip  ataklarda geri dörtlü alarm verdi! Gol yemedik ve tek golle kazandık. Şimdi Başakşehir, Fenerbahçe ve Galatasaray ikinci yarıda bizi ilk yarıdan daha fazla zorlayacaktır.
Açıklamalar Beşiktaş’ın yönetimin de tasvip edip hatta biraz da tercih ettiği bir iki futbolcu ile  takımın takviyesi ligimizde moda oldu. Neredeyse futbolcular altı ayda bir takım değiştiriyorlar. Al sat veya olmadı ötekini al gibi bir kadro kargaşası teknik adamların takıma özellikle taktiksel anlamda hakim olmalarını engelliyor. Var olan futbolcu stratejisi ile yeni gelenin bunu kavraması arasında kaybedilenleri kimse önemsemiyor ki can alıcı nokta budur!
 
Umarım Beşiktaş böyle bir açmaz ve sürpriz ile karşılaşmadan birlik ve beraberlik içinde bu yıl yine ligi önde bitirir. Ayrıca Avrupa liginde beklentisi gerçekleşir. Buna Beşiktaş ve ülkemizin büyük ihtiyacı var. Tüm acılara ve zorluklara karşın futbolu sulandırmadan sürdürmeli ve genç kuşaklara sevdirmeye skor değil oyun sevdalısı yapmaya ve futboldan zevk almak için daha gerçekçi futbolu oynatmaya ve de onu iyi yorumlamaya ihtiyacımız olduğu kanısındayım! Futbol dünyamız biraz sulandı da bu nedenle hatırlatma görevimi istemeseler de yapayım dedim!