Beşiktaş, İngiltere Premier Lig ekibi Wolverhampton ve Portekiz’in köklü kulüplerinden Braga ile birlikte zirve mücadelesi verecek. Slovan Bratislava grubun zayıf halkası gibi görünüyor. Ancak Slovakya futbolunun son yıllarda yükselişe geçen ekibi de

UEFA Avrupa Ligi’ndeki temsilcilerimiz Beşiktaş, Trabzonspor ve Başakşehir’in rakipleri dün Monaco’da çekilen kurayla belli oldu. Birinci torbadan kuraya katılan Beşiktaş; K Grubu’nda Braga, Wolverhampton ve Slovan Bratislava ile eşleşti.

Kartal ilginç bir grupta yer aldı. Siyah-beyazlılar aslında iki ‘Portekiz’ takımıyla eşleşti. Braga’nın yanında İngiltere Premier Lig temsilcisi Wolverhampton, Portekiz asıllı Sao Tome Adaları’ndan teknik direktör Nuno Espirito Santo ile adeta bir Portekiz takımı gibi.

Sa Pinto etkisi

Braga, Portekiz’de son yıllarda moda haline gelen genç teknik adamların son öncülerinden 46 yaşındaki Ricardo Sa Pinto ile özel bir takım görünümünde. 4-1-4-1 gibi hücumcu bir kimlikte olan Braga, savunmada da 24 yaşındaki Viana ve 23 yaşındaki Vitor Tormena ile oynuyor. Hücum aksiyonları bol takımın, defansif zaafları da gözden kaçmıyor. Kanatlarda Eduardo ve Hora’nın hücum aksiyonları takımın kaderini belirliyor. Braga’yı durdurduktan sonra hem içeride hem de dışarıda devirmek uzak bir ihtimal olmaz. 

Bir diğer rakip Wolverhampton’un kalitesi dikkat çekiyor. Nuno Espirito Santo idaresinde iyi bir planlama ile hareket eden Wolves, orta sahanın beyni olan Moutinho (Portekiz), hücumda yer alan Raul Jimenez (Portekiz) ve Jota (Portekiz) ile aslında her şeyi gösteriyor. 

4-2-4 ile 4-3-1-2 ana planları ancak Espirito Santo; sık sık 3’lü savunmaya da başvuran bir teknik adam. Tıpkı Braga gibi kolay gol yemeye müsaitler. Kısacası Beşiktaş; Braga ve Wolverhampton maçlarını gol pozisyonlarıyla geçip, avantaj yaratabilir. 

Slovaklar formda

Gözden kaçırmayın

Cenk Tosun transferinde Yunanlı rakip! Cenk Tosun transferinde Yunanlı rakip!

Slovan Bratislava ise çantada keklik değil. Slovak futbolunun önemli isimlerinden 39 yaşındaki Jan Kozak, ülke futbolunda gelecek vaat eden bir teknik direktör.
Klasik 4-2-3-1 dizilimini tercih etseler de 31 yaşındaki Bulgar stoper Bozhikov ve sağ bekte yıldızı parlaması beklenen 23 yaşındaki Medvedev önemli isimler. Slovakya Ligi’nde de 6 maçta 5 kez kazanıp, 1 beraberlik aldılar. Kozak’ın Slovan Bratislava’yı kısa sürede Şampiyonlar Ligi seviyesine çıkarması bekleniyor.

Skorer / Celal Umut Eren