Beşiktaş'ın forvet tercihini yorumladılar

Fanatik gazetesi yazarları Demba Ba'nın geri dönüşünü ve derbide sahaya çıkma şansını değerlendirdi.

FUTBOL 03.05.2017 - 07:21 21.04.2021 - 23:55 Kartal Bakışı

Mehmet Demirkol: Demba Ba’ya hayır demek zor

"Fenerbahçe. 2. bölgede mücadele edip Lens’i koşturmaya çalışacak. Planı bilmeyen yok. Pekii, Beşiktaş, Fenerbahçe’nin orta saha savunma etkinliğini nasıl azaltır? Demba Ba ve Talisca’nın iki santrfor gibi oynadığı bir oyunda, Topal’ın da yokluğunda orta sahada stoperlere yardım şart olacak. Bu, enine geniş alanda hücum etmeyi iyi bilen Beşiktaş için büyük avantaj. Misal Souza, bu ikilinin kontrolü için geri gidecekse Adriano- Oğuzhan-Atiba (?)- Gökhan hattı hem sayısal hem de kalite açısından fark yaratır. Dolayısıyla sırtı dönük oyunda kim en iyisini veriyorsa onun maça çıkması mantıklı. Demba Ba’ya bu bağlamda hayır demek zor."

Cem Dizdar: Son periyotta oynamalı

"Futbolda asıl olan gelişme, devamlılık ve istikrardır. Bunu da ancak tekrarla sağlayabilirsiniz. Yani bir arada yapılan antremanlarla... Bu takım bu seviyeye Cenk ve Aboubakar ile ulaşmışsa bu ikiliyi tartışmak yersizdir. Demba Ba’nın becerili bir oyuncu olduğu su götürmez ancak işler bir parça sendeler gibi olunca “Mucizeye ihtiyaç var” gibi görünmeye gerek yoktur. Uzun süre futboldan uzak kalmış Demba Ba’yı öne çıkarmak aynı zamanda ‘paniğe’ işarettir ki, bu da şu an Beşiktaş’ın yapacağı en son şey olmalı... Demba Ba tıpkı son Başakşehir maçında olduğu gibi işler çok kötü giderken ya da çok çok iyi gittiği anda ‘son periyot’ oyuncusu olarak değerlendirilebilir. Başka türlüsü benim aklımın alacağı iş değil. Hele ki söz konusu isimler, satıldığında takıma girdi sağlayabilecek Cenk Tosun ya da bonservisi alındığında değer katacak Aboubakar ise..."

Orhan Yıldırım: İlk yazılan Ba olmalı

"Demba Ba’nın en az 3-4 maç önceden oynamasını bekliyorduk. Amerika’dan çok fit döndü. İdmanlarda hiç sırıtmadı. Moral olarak da üst düzeyde. Takıma zaten yabancı değil. Oynatılmadı. Hem de o kadar ihtiyaç varken. Başakşehir maçında müthiş gol attı. Adeta isyan eder gibiydi. Demba Ba, şu anki durumu ile derbiye en hazır santrfor. Maç eksiği olsa da, maç fazlası(!) ile yorgun düşenlerden iyi durumda. Şenol hocanın ilk on biri yazarken ilk Ba ile başlaması gerekir. Ba’nın bir diğer avantajı da, bu maç ile birlikte kendini yeniden kanıtlaması. Hatta Kartal ile devam edebilecek potansiyelini gösterme düşüncesi. Fenerbahçe savunması arasında son vuruşu etkili golcü skoru belirler. Bunun adresi de önce Ba, sonra gidişata göre diğerleri olmalı."

Serkan Akcan: Sağlıklıysa Demba oynar

"Beşiktaş, sayısal açıdan yeterliymiş gibi görünse de Ocak ayından bu yana santrfor sorunsalıyla karşı karşıya. Cenk için her şey iyi giderken, Güneş’in Olympiakos serisinde Aboubakar ile oynamayı seçmesi sorunun fitilini ateşledi. Cenk muhtemelen, ‘Aboubakar önüme geçti, Demba da arkadan geliyor’ diye düşünürken dağıldı. Başakşehir mağlubiyetinin tek kazanımının Demba Ba olduğuna şüphe yok. Fizik olarak hazırsa hiç tereddüte gerek yok, Demba oynamalı. Büyük maçlar, büyük oyuncularla kazanılır. Cenk de, Aboubakar da Demba’nın yanında küçük kalır. Advocaat da, muhtemelen Van Persie ile oynamayı tercih edecek."

Erman Özgür: Aboubakar tercihi daha doğru

"Maça girip gol atmış olmasına rağmen bir futbolcuyu uzun süre oynamadıktan sonra derbide görevlendirmek için öncelikle oyuncunun sahada 90 dakika kalıp kalamayacağını iyi etüt etmeniz gerekir. Oyuncu eğer, 90 dakikalık bir kapasiteye sahip değilse o ismi ilk 11’de başlatmak hem takımınıza hem futbolcuya zarar verir. Ayrıca maçın gidişatına göre avantajınız bir hamleyi de kaybetmiş olursunuz. Cenk ve Aboubakar üzerinden bir değerlendirme yaparsak form durumundan ziyade, fiziksel kuvvet anlamında 2 oyuncunun da Demba Ba’dan iyi olduğu bir gerçek. Fakat Aboubakar, özellik itibariyle derbide 11’de başlaması gereken bir oyuncu profili çiziyor."

Kaynak: Fanatik

Gelişmelerden Haberdar Olun

@