Bu başlık biraz tartışılır ama görünen köy ve takımın taktik ve kişisel formsuzluğu dikkate alınırsa Beşiktaş'ın bazı futbolcuları ligin ortası olmasına karşın geçen sezon ki başarıdan yiyorlar!..
Bu bir anlamda futbolda gevşemektir. Nasılsa yeneriz veya nasılsa hala yenilmedik mantığı ile gelinen son durum Kasımpaşa'da karşısına çıktı. Hem de aslında rahat alacakları bir karşılaşma ve kolay kazanılan bir golden sonra!

Bu sezonu ben geçen yılın başarısından sonra çok önemli bir yıl olarak işaret ederken kendi kimliğimizi yapımızı da öncelikle ima etmiştim. Ayrıca haftalardır kendi sahamız dahil iyi olmayan oyunlarla alınan sonuçların ve gol kısırlığımızın nedenlerini de ekranda veya yazılarımda beyan ettim. Son yazımda dahi bunu görebilirsiniz burada. Neden çünkü ben bir teknik adamım ve olaya bakışım farklı ve içseldir. Yararlı olmaktır amacım Beşiktaş'a.

Bu sezon alınan futbolcular beklediğimizi veremiyorlar desem kimse kızmasın. Gidenlerin ortaya koyduğu en önemli fark takım oyunu ve sürekli dışarıda oynayan ama mücadele ve kazanma motivasyonunu üst düzeyde tutan psikoloji ile oyun taktiğidir. Bu sezon bu sisteme uymayan bazı futbolcuların gelişmesi yetersiz iken geçen yılın formda futbolcuları  da maalesef aranıyor! Bunu çözecek olan Şenol Güneş maalesef Caner'in şansızlığı ve özellikle Gomez'in yerinin doldurulmamış olması ve Oğuzhan'ın dışında Olcay ve neredeyse Atiba'nın da zor durumda ve yetersiz kaldığı orta alan zaafını yaşıyor.

Agresif futbol yerini yan ve gereksiz paslara terk ederken defansta  ki kurgu çok geride ve geniş alanda oynayan bir sistemin uyumsuzluğu dikkat çekiyor. Çabuk,seri ve isabetli paslarla rakibi alt eden Beşiktaş artık sürprizi olmayan düz futbola yöneldi ve alışkanlık yapıyor. Cenk ve Aboubakar ne yaparsa, ne kadar gol üretse de Gomez adına boşluk devam ediyor. Zaman zaman Sosa parlayışı ve Olcay'ın bitmeyen mücadele gücü ile Kerim'in formayı zorlama isteği yok!Özellikle son karşılaşmada ve Kiev mağlubiyetinde otaya konulan gerçek daha çok koşan öteki rakipleri havaya sokmuştur..

Neredeyse her karşılaşmada gol yiyen ve geçmişten bu yana galipken yenik duruma düşen bir hatırlatma dün gece Kasımpaşa karşısında hortladı! Ama bir kaç haftadır alarm zilleri çalıyordu!

Bu yenilgisiz takım için bir darbe olsa da asıl olan daha sonrası için neler yapılacak ve yapılmalı senaryosu gündeme gelmiştir. Beşiktaş Vodafone Arenada muhteşem taraftarı önünde zor da olsa kazanabilir ama özelliği olan deplasman başarısı törpülenmemelidir.

Kanatlarda sadece Adriano ve Gökhan çıkışları yetersiz olup Quaresmanın etkisiz oyunu tek kanatlı bir eksik takım gerçeği yansıtmaktadır.

Orta alan kanatları çok verimli olmadığı gibi tek ayaklı ve pas verme zamanlamasında son hareketleri yetersiz Aboubakar ile geçmişte bu tarzı son pasını iyi kullanamayan driplinglerini beklenen biçimde tamamlamayan Kerim beklenen katkıyı sağlayamadıkları gibi devamlılık gösteremiyorlar.

Adriano bu günkü durumda önünde Olcay gibi bir mücadele adamı olmadan etkili olamaz. Ayrıca belki taraftarca göze hoş gelmeyen futbolu ile önemsenmeyen Necip aslında takım oyuncusu olarak kazanılmalıdır. Beck'in kademe hataları golle bitince gözden düşen durumu da şansızlıktır.

Bir kısmı öz güven eksikliği, bir bölümü de taktiğe sadık kalmayan yapı içinde görülen kadro aslında bir anda da düzelebilir. Bunun için top şimdi Baş öğretmendedir. Futbolun içinde olan her gerçeği yaşamış olma bilinci ve tecrübesiyle bu durumu daha önce aşamadı belki ama artık radikal kararlarla önümüzdeki süreçte aşacaktır.

Kara Kartalın oyunu savaşçı, baskılı ve çabuk, tempolu bir gerçeğe dönüştüğü anda hatalar olsa da oyun kazanılır ve yoluna lastik patlamadan devam eder. Ben böyle görüyorum ve umudum yaşanılanları doğal kabul etmektedir. Bunu çok çok  önce işaret ettiğim için Kasımpaşa yenilgisinin geleceğe uyarı olarak algılanmasını bekliyorum. Çünkü Beşiktaş'ta oynayan futbolcu ruhunda Lejyoner ruhu taşımaz, birer Fedaidir..

Adnan DİNÇER