BEŞİKTAŞ’I AŞAĞIDA GÖRÜYOR!

Güntekin Onay, derbilerde Beşiktaş'a galibiyeti getirecek formülleri açıkladı.

GÜNDEM 07.01.2015 - 12:01 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

Biliç yerine takımı başka bir hoca taktiksel olarak hazırlarsa, Olimpiyat’ta oynamazsa, her derbi öncesi önemli oyuncuları cezalı olmazsa, en son G.Saray karşısında hüsran yaşayan Kartal büyük maç kazanır.

BEŞİKTAŞ nasıl derbi kazanır ? Garantisi yok ama şöyle önerilerim var:

1- BİLİÇ yerine derbilerde takımı başka bir teknik adam taktiksel olarak hazırlarsa,
2- TÜRK hakemleri yerine yabancı hakemler maçları yönetirse,
3- MAÇLARI Olimpiyat Stadı’nda oynamaz ise,
4- HER derbi öncesinde en önemli oyuncuları kart görüp cezalı duruma düşmez ise...

BİLİÇ, Beşiktaş’ın başında sahaya çıktığı 6 derbinin hiçbirini kazanamadı. Üstelik bunların 4’ünü iç sahada oynadı. Bu bir tesadüf değil tabii. 6 derbinin 1 tanesini bile kazanamıyorsa evvela teknik adam şapkasını önüne koyacak, hatayı kendinde arayacak. Biliç, iyi bir takım inşaa etti. Takım kimyasını ve geometrisini oturttu. Disiplinli ve organize bir ekip oluşturdu. Modern futbolu da biliyor. Ancak taktiksel olarak maç öncesi hazırlığı ve maçın seyrindeki hamlelerde hata yapıyor. Sadece taktiksel olarak değil, psikolojik olarak da derbilerde güvenli bir görüntü ortaya koyamıyor.

BEŞİKTAŞ’I AŞAĞIDA GÖRÜYOR!

“TEKNİK adamın yüzü takımın aynasıdır” diye bir söz vardır. Biliç, gergin. Kazanacağından emin bir tavrı yok derbilerde. Bu  ruh hali oyuncuya da yansıyor. Aklında sadece rakip var. Hep çekingen ve tedbirli. Bu ülkede bu oyunun farklı kuralları var, kendine has dinamikleri var.

DAHA önce Beşiktaş’ta Rıza Çalımbay, Tayfur Havutçu, Samet Aybaba derbi kazandı. Lakin Biliç kazanamadı. Çünkü çalıştırdığı takımın rakiplerinden aşağıda olduğunu düşünüyor. Schuster, Kadıköy’de ve Ali Sami Yen deplasmanlarında tek kale futbol oynattı. Çünkü büyük takım teknik direktörüydü. Bu bir mantalite meselesidir. Kimse kadro kalitesi masalını anlatmasın. Atletico Madrid, taktiksel oyun becerisi ile Real Madrid ve Barcelona’ya karşı hiç kaybetmiyor.

DERBİLERDE rakibe kararlılığını ve gücünü göstermezsen, ürkek ve çekingen davranırsan kaybedersin. İsmail Kartal ve Hamza Hamzaoğlu, deneyimli teknik adamlar değil. Ancak bulundukları camianın ne olduğunu biliyorlar. Teknik adam olarak ilk çıktıkları derbilerde Beşiktaş’ı yenmelerinin nedeni bu.

Kazananlar liginde kendine yer bulamaz

Biliç, evrilemiyor ve değişmiyor. Beşiktaş’ın misyonundan bihaber. Kimseyi dinlemediği gibi hep bildiğini okuyor. Bu mantalitesini değiştirmesi şart.

BİLİÇ, yetenekli bir teknik adam fakat Beşiktaş’ın misyonundan ve geçmişinden bihaber. Bunu kendisine anlatacak ve uyaracak bir yardımcısı da yok. Geçen sezon Önder Özen ile bu konularda fikir ayrılığı yaşadığını da biliyoruz. Kimseyi dinlemiyor, sadece kendi bildiğini okuyor.

BİLİÇ acaba büyük takım teknik direktörü değil mi? Premier Lig kulüpleri ile adı anılıyor. İyi de piyasa yaptı. Bence Everton, West Ham gibi takımlara iyi futbol oynatır ve takdir de görür. Ama bu mentalitesi ile hiç bir zaman kazananlar liginde kendine yer bulamaz. Çünkü evrilemiyor, değişmiyor. Mantalitesini değiştirmesi şart.

BİLİÇ’İN DERBİ KARNESİ

Hırvat Hoca, Beşiktaş’ın başında çıktığı 6 derbi maçtan sadece 2 puan çıkartabildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@