Beşiktaş - Osmanlıspor maçı öncesinde iki takımın doping testinden geçmesi şaşkınlık yaratırken, olayın detayları ortaya çıktı. Gelişmeler sonrasında istifalar geldi.

  Beşiktaş - Osmanlıspor maçının öncesinde, Türkiye Futbol Federasyonu Dopingle Mücadele Kurulu yetkililerinin Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri'ne giderek siyah-beyazlı oyuncuları doping testinden geçirmesi bir anda gündem oldu. Bu gelişmenin ardından ise istifa depremi yaşandı.
Doping kontrolü sırasında Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'i arayarak maç sonunda yapılan testlerin neden iki gün önce yapıldığı hakkında bilgi aldı. Demirören, Orman'ın bu telefonu üzerine hemen TFF Dopingle Mücadele Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Taşer'i aradı.

TESTİN NEDENİ OSMANLISPOR İHBARI!
Doping Kurulu, Osmanlıspor için doping ihbarı aldıklarını ve Ankara temsilcisini kontrole tabi tutacakken Beşiktaş'a da aynı uygulamayı yaparak adil bir tavır sergilemek istediklerini belirtti. Beşiktaş cephesinden bu kontrole tepki gelirken, TFF Yönetim Kurulu habersiz ve usulsüz kontrolün ardından Doping Kurulu'nun istifasını istedi.

Yaşananların ardından Doping Kurulu Başkanı Ömer Taşer ve üyeleri, toplu halde istifasını TFF yönetimine sundu. Demirören başkanlığındaki yönetim istifaların kabul edildiğini yazılı açıklamayla duyurdu.

İŞTE TFF'NİN AÇIKLAMASI....
"TFF Dopingle Mücadele Kurulu tarafından dün Beşiktaş ve Osmanlıspor kulübü futbolcularına yapılan müsabaka dışı doping kontrolleri kamuoyu nezdinde tartışma yaratmıştır. Müsabaka dışı doping kontrolleri bu sene test aşamasında olan bir uygulamadır. Dün kulüplerimize yapılan müsabaka dışı uygulama, Dopingle Mücadele Talimatı'nın 13. Maddesi'ne kişisel bir yorum katılarak yapılmış ve maksadını aşan bir uygulama olmuştur.

Konuyu değerlendiren TFF Dopingle Mücadele Kurulu başkan ve üyeleri istifalarını vermiş ve istifaları TFF Yönetim Kurulu tarafından 14 Mayıs 2016 tarihinde kabul edilmiştir. Dün alınan numuneler tüm dopingle mücadele uygulamalarında olduğu gibi test laboratuvarlarına gönderilmiştir."KAYNAK:SPORX