Beşiktaş'a Barcelona Modeli

Beşiktaş Kulübü Basketbol Genel Direktörü Kunter:"Futbolda Barcelona'nın, Brezilya'nın Santos Kulübü ile altyapı konusunda yaptığı anlaşmaya benzer bir çalışmamız var. Santos altyapısında yetişen oyuncularda öncelik hakkı Barcelona'da"- "Biz de Sırbi

BASKETBOL 19.08.2015 - 11:55 22.04.2021 - 00:01 Kartal Bakışı
Beşiktaş, basketbolda, dünyanın en önemli futbol kulüplerinden biri olan Barcelona'nın altyapı modelini uygulayacak.

Siyah-beyazlı kulüp, Barcelona'nın, Brezilya'nın Santos Kulübü ilealtyapıya yönelik öncelik hakkına benzer anlaşmayı Sırbistan'ın önemlibasketbol takımlarından Kızılyıldız ile yapmayı planlıyor.

Beşiktaş Kulübü Basketbol Genel Direktörü Erman Kunter, AA muhabirineyaptığı açıklamada, futbolda Barcelona'nın Santos Kulübü ile altyapıkonusunda anlaşması olduğunu belirterek, "Santos altyapısında yetişenoyuncularda öncelik hakkı Barcelona'da. Biz de Sırbistan'ın KızılyıldızKulübü ile basketbol konusunda buna benzer bir anlaşma yapmak içinçalışıyoruz" dedi.

Son dönemde Sırp basketbolunda Partizan'ın ön plana çıktığına dikkati çeken Erman Kunter, şunları kaydetti:

"Kızılyıldız'dan da önemli oyuncular şu an Avrupa'nın çeşitlikulüplerinde forma giyiyor. Kulüp olarak Kızılyıldız altyapısındanyetişecek oyuncularda öncelik hakkının bizde olması için çalışmalaryürütüyoruz. Futbolda buna benzer anlaşmayı Barcelona, Santos ile yaptı.Biz de Kızılyıldız ile başlattığımız işbirliğini bu tip anlaşmayaçevirmek istiyoruz. Altyapıda yetişecek oyuncularda öncelik hakkınınbizde olması için lobi oluşturmaya çalışıyoruz. İki kulüp arasındaentegrasyonu sağlayıp buradan yetişen oyuncuları bünyemize katmaamacımız var."

"Kamp çok iyi geçti"

Siyah-beyazlı takımın idarecisi, Kızılyıldız ile ortak gerçekleştirdikleri basketbol kampının çok iyi geçtiğini ifade etti.

Kendileri açısından verimli bir kampı geride bıraktıklarını anlatan Kunter, şöyle konuştu:

"İlk aşamada beklenen ilgi olmadı. Geç duyurduk ama gelen çocuklarınyanı sıra ailelerin reaksiyonu çok iyi oldu. Bundan sonraki ilk kampSırbistan'ın başkenti Belgrad'da olacak. Kızılyıldız'ın hazır birorganizasyonu var. Bu kampı İngiltere, Hollanda ve Almanya'da yapmayıdüşünüyoruz. Şubat ayı içinde Kızılyıldız'ın Avrupa Ligi ile ilgiliorganizasyonu olacak. Bu kampı da izleyeceğiz. Önümüzdeki sene iseİstanbul'un yanı sıra Ankara'da da böyle bir kamp eğitim programıgerçekleştireceğiz. Ankara'daki bütün Anadolu'yu kapsayacak şekildeolacak. Kızılyıldız ile bazı anlaşmalar yapacağız. Altyapılarda ortakçalışacağız."

Kızılyıldız'ın altyapı sorumlularının da İstanbul'a geldiğini anlatanErman Kunter, "Gelen antrenörlerin kalitelerini gördük. Onlar daBeşiktaş'ın ne kadar büyük bir marka olduğunu gördüler. Bu birbaşlangıçtır" diyerek sözlerini tamamladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@