Beşiktaş'ın eski futbolcularından Ali̇ Gülti̇ken, siyah-beyazlı takımın, Spor Toto Süper Lig'de 8 Mayıs Pazar günü Galatasaray ile yapacağı derbiden galip ayrılacağına inandığını söyledi.
Ali Gültiken, Süper Lig'in bu sezonki en üretken takımı olarak gösterdiği Beşiktaş'ın, sarı-kırmızılı takım karşısında çok fazla zorlanmayacağını savundu.

Galatasaray'ın savunmada sıkıntı yaşadığını anlatan Gültiken, şunları kaydetti:

"Galatasaray'ın defansı da takım savunması da Beşiktaş'a nazaran zayıf. Beşiktaş, ligin en çok pozisyon üreten takımı olarak galip gelecektir. Sosa, Oğuzhan Özyakup, Gomez ve Quaresma derbide Beşiktaş'ın en büyük kozları olacaktır. Maçın Beşiktaş'ın pozisyon üretkenliği içinde geçeceğine inanıyorum. Beşiktaş'ın kazanacağını düşünüyorum." 

- Feyyaz Uçar: "Sosa'nın performansı beli̇rleyi̇ci̇ olacaktır"

Beşiktaş'ın eski golcülerinden Feyyaz Uçar da derbi maçın kolay geçmeyeceği̇ni̇, Sosa'nın skor üzerinde belirleyici olacağını iddia etti.

Feyyaz Uçar, "Beşi̇ktaş'ın artık tecrübeli̇ bi̇r kadrosu var. 2-3 yıldır bi̇r arada oynuyorlar. Beşi̇ktaş'ta Sosa'nın performansı beli̇rleyi̇ci̇ olacaktır. Oğuzhan önemli̇ bi̇r futbolcu ancak tam isti̇krar sağladığını düşünmüyorum. Bazı maçlarda çok iyi̇ performans gösteri̇yor ancak kötü oynadığında da takımı eksi̇k bırakıyor." dedi̇.

Beşi̇ktaş'ın son yıllarda şampi̇yonluğu son haftalarda kaybettiğini hatırlatan Uçar, "Bu sezon şampi̇yonluğu kazanırsa bi̇rkaç sene üst üste şampi̇yon olur di̇ye düşünüyorum. Şampi̇yonluk, uzun süre gol atamayan bi̇r forvet oyuncusunun gol attıktan sonra açılmasına benzer." ifadeleri̇ni̇ kullandı. 

Beşi̇ktaş'ın gücünün hücum hattından geldi̇ği̇ni̇ vurgulayan si̇yah-beyazlı eski̇ futbolcu, "Beşi̇ktaş, defanstaki̇ sorunu bi̇r türlü çözemedi̇. Son 3 maç kalmış, stoperde ki̇mi̇n oynayacağı hala muamma. Şenol Güneş belki̇ son maçtaki̇ 11'i bozmamak adına Tosi̇c'le maça başlayabi̇li̇r." şekli̇nde konuştu.

- Ulvi Güveneroğlu: "Defansta dikkatli olması lazım"

Beşiktaş'ın eski savunma oyuncularından Ulvi Güveneroğlu, siyah-beyazlı ekibin, Galatasaray maçında savunmasına dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

Siyah-beyazlıların defansta sıkıntı yaşadığını vurgulayan Güveneroğlu, "Beşiktaş'ın bundan önceki maçlarda yaptığı savunma hatalarını yapmaması gerekiyor. Hücumda ne kadar iyiyse defansta o kadar sıkıntı yaşıyorlar. Bu konuda Beşiktaş'ın dikkatli olması lazım." değerlendirmesinde bulundu. 

Şampiyonluk yolunda Beşiktaş'ın çok önemli bir maça çıkacağının altını çizen Ulvi Güveneroğlu, "Derbilerin stresi ve gerginliği bol oluyor ama Beşiktaş'ın önemli oyuncuları var. Orta sahada çok etkililer ama defansta bireysel hatalar dikkat çekiyor." şeklinde görüşlerini aktardı.

- Rüştü Reçber: "Beşiktaş'ın pozisyon sıkıntısı yok"

Bir dönem Beşiktaş'ın da kalesini koruyan Rüştü Reçber ise siyah-beyazlı ekibin pozisyon üretme konusunda başarılı olduğunu ve bunu derbide de sürdüreceğini savundu.  

Beşiktaş'ın şampiyonluk için mutlaka kazanmak zorunda olduğu bir karşılaşmaya çıkacağını vurgulayan eski milli kaleci, şöyle konuştu:

"Pozisyon bulmada sıkıntı yaşamaması siyah-beyazlılar adına bir avantaj. Beşiktaşlı oyuncular bu haftalarda kaybedilecek puanın şampiyonluğu kaybettireceğini düşünerek oynayacak. Futbolcular sonuca endeksli bir maça çıkacak. Bu yüzden siyah-beyazlıların alışmış olduğumuz futbolundan farklısını oynadığını görürsek şaşırmayalım."

Rüştü Reçber, derbi maçın Galatasaray açısından da büyük önem taşıdığını anlatarak, "Galatasaray açısından derbi, UEFA Avrupa Ligi'ne katılmak adına önemli bir maç. Aynı zamanda Galatasaraylı oyuncular sadece prestij için değil kalitelerini ve birikimlerini göstermek için oynayacaklardır." ifadelerini kullandı.

Sosa, Oğuzhan Özyakup, Gomez ve Quaresma'nın derbi maçta ön plana çıkmasını beklediğini belirten Rüştü Reçber, Galatasaray'da da adından söz ettirecek ismin Podolski olabileceğini söyledi.