Sivasspor'un ikinci golünden sonra bu kadar umutsuzluğa kapılıyorsa taraftar dakikalar geçtikçe de rakibi alkışlıyorsa, bizim sizden bir umudumuz kalmadı demek. Yani tribün dilinde bu demektir. Bu çözülmenin işaretlerinden biri. Beşiktaş yönetimi, teknik heyeti ve lider oyuncuları Quaresma'nın yaptığı gibi eğer bu işe el koymazlarsa hak etmedikleri bir çözülmeye gidecekler. Bu kadro şu anda çözülecek bir kadro değil. Ama bazen psikoloji kalitenin önnüe geçer. Beşiktaş'ın oyunu bu kadar çözümsüzlük yolunda giden bir oyun değil. Çözülür bu iş.

Keşke bir telaş olsa. Taraftar da var telaş. Oyun kötü giderken o pas oyununu oturtamamışken arkada iki pas yaptıktan sonra doğru pas opsiyonuna topu atıp rakibi şaşırtamıyorsan eğer Beşiktaş'ın ilk iki şampiyonluğunda bunlar vardı. Sürekli şaşırtan rakibi sürekli meşgul eden ve rakibin kendi oyununu oynamasına vakti kalmıyordu. Gol atamadığın zaman rakip kendine geliyor. Atanınla tutanın performansı. Beşiktaş maç başlayınca 20 dakikada skoru 2-0 yapıyordu önceden. Bu sene garanti gol yok. Atanın yok, tutanın yok. Beşiktaş'ın kurulumunu eski düzenden yapılamaması. Bu işi yapacak oyuncular vasatın altında kaldı. 

Şu an Beşiktaş'ın en iyisi hala Atiba. Çaba açısından ve savunma açısından da en iyisi Medel. Takıma yüzde elli etki ediyor. Ama o da oyunu öyle şahane kuran bir oyuncu değil. Atiba, Oğuzhan ve Sosa'dan geldiğimiz nokta tatmin etmiyor. Bunların oynayacağı oyunu olgunlaştırmaya yarayacak o direnç noktalarını tutacak hücum ve kaleci performansları da yok, golcü performansları da yok. Asıl mesele oyunu kuramamak ama kadroyu yenilediğinde bu hemen olabilecek bir şey değil. Buna yardımcı olacak yan faktörlerin olmayışı tabii atanla tutanın olmayışı takımın olgunlaşmasına da müsade etmiyor. Beşiktaş standardından bahsediyorum sıfır santrfor performansı sıfır kaleci performansı. Kalecisi de belli değil santrforu da belli değil.

Braz'ın attığı gol Oğuzhan'a yazar. Çünkü Oğuzhan vurmasaydı Caner o topu çıkarır. Golü atan Oğuzhan. Caner orada olmasa da o top girer miydi? Girerdi...Tabii Oğuzhan bir gol bir asist olunca kendi kalesine çok büyük tekip geldi. Gelir... Yani bir tek onda mı suç? Değil... Ama sen kaptanı ve liderisin takımın. Öyle görünüyorsun. Yetenek olarakta en iyisisin. Bu oyuncuların vasatın altına düşme hakları yok. Bu tip oyuncular her seferinde yüksek standartlar da oynamalı. Taraftar Oğuzhan'dan biraz vazgeçmiş görünüyor. Ama Oğuzhan'da vazgeçmiş gibi görünüyor. Bunu Selçuk için söylemiştim bu hafta biraz kıpırdanma oldu. Hayatta başka bir iş yapma ve sadece oyuna konsantre ol sadece oyunu düşün ve yap yani. Bayern Münih'de oynamıyorsun. Göster araya bir top at. Bunlar net gözüküyor. Attığı top atılacak top mu? Daldı herhalde orada. O pas hatası falan değil. 

Yeteneği de var Oğuzhan'ın hepimiz biliyoruz. Gösteriyorsun bunu çok önemli oyuncusun. Ama geriye düşmeye başlayınca bu tepkiler olur bunlar çok normal. Önemli olan Oğuzhan vazgeçiyor mu vazgeçmiyor mu. Taraftar ondan vazgeçmişte Oğuzhan onlaradan vazgeçiyor mu. Taraftar takımdan vazgeçiyor mu? Umuyorum geçmiyordur. Oğuzhan gider başka yerde oynar. Oğuzhan buradan gitsin ertesi gün Trabzon'da oynar. Oradan çıkar Fenerbahçe'ye gider. Oradan çıkar Galatasaray'a gider. Atar bir tur yani. O yeteneği var çünkü. Ama öyle değil ki o iş. İyi kontrat, her şey çok iyi, yetenek her şey var. Yapabilir. Bunu göstermesi lazım ama gösteremiyor. Sürekli geri gidiyor iş. Maça giden taraftarlar 'eyvah bugün Oğuzhan yok' demiyordur. Bu çok kötü bir oyuncu için, üzücü bir durum Oğuzhan kalitesinde bir oyuncu için.

İkinci en çok tepki gösterilen oyuncu kim? Quaresma. Niye? Çünkü bu adamlar lider oyuncu. Bu adamlar oyunun liderleri. Fenerbahçe'de mesela Hasan Ali ve İsmail'e tepki gösteriliyor. Diyorlar ki biz sizin kalitenizi beğenmiyoruz. Siz oynamayın diyorlar burada. Ama Beşiktaş'lıların tepkisi öyle değil. Beşiktaş'lıların tepkisi, 'siz bu takımın lideri ve işi çözen adamlarsınız adam gibi oynayın' diyorlar. Quaresma'nın cevabı gayet güzeldi: Yani beğenmiyorsanız devre arası giderim taraftar haklıdır dedi. Ama dün de maçtan sonra herkesi çağırdı gidip özür dileyelim diyen de o. Şimdi sadece Oğuzhan üzerinden giderse... Oğuzhan niye hep ben derse Oğuzhan'nın şöyle düşünmesi lazım: Niye hep ben dersen olmaz. Tabii ki ben olacağım. Çünkü bu takımın en yetenekli oyuncularından biriyim ve takımın lideriyim. Tabii ki bana tepki gösterecekler bende bu ipi göğüslemeye hazırım derse olur.

Tolgay çok şey oynamıyor. Tolgay yerli değil. Türk ama yerli değil. Türk milli takımında hala oynayamıyor sanırım. Bu takımda oynayamıyor. Almanya'da yetişmiş ve Alman milli takımında oynamış bir oyuncu. Dolayısıyla yabancıya nasıl davranıyorsanız bana da öyle davranın diyebilir.

Eğer hoca işinde motiveyse ben hoca değiştirmeyi doğru bulmuyorum. Ama hocanın motivasyonu gittiyse o zaman tabii olabilir. Ama bazı oyuncularla çalışılmamaya karar verilirse ben anlarım. Kolay kararlar değil bunlar.

Kural hatası var mı yok mu ile ilgili:

Top oyuna müdahalesi yok. Hakemin burada nasıl yırtacağını anlatıyorum. Top burada oynuyor ama öteki tarafta oyuna girdi ve oyuna etki etmedi. Top rakibe ve oyuna müdahale ederse.. Ama etmiyor. VAR hakemi burada uyarabilir miydi hocam yanlış başlatıyorsunuz. Uyaramaz çünkü protokol dışı.