2004-05 sezonunda tarihe geçen 4-3'lük zaferin gerisinde Kadıköy'de F.Bahçe'yi deviremeyen siyah-beyazlılar bu istatistiği bu yıl tarihe gömmek istese de bu konuda idare muhtemel olduğunca konuşmama kararı aldı. 

Sezon başından bu yana hiçbir takımla polemiğe girmeyen, yalnızca hedefleri yolunda ilerleyen siyah-beyazlılar sahada sergilediği futbolla da bütün kamuoyunu takdirini kazanırken yönetimin bu kararı almasının altında ise iki temel etken bulunuyor. İlki F.Bahçe ile hemencecik ardındaki oynanacak kritik Dinamo Kiev maçı düşünülerek takımı motive etmeye çalışırken strese sokmamak. İkincisi ve en önemlisi ise diğer bir ezeli muhalif G.Saray'ın yaşadığı duruma düşmemek. 

Galatasaray'da  ilk kez başkan Dursun Özbek ve teknik direktör Jan Olde Riekerink F.Bahçe maçı öncesi yaptıkları açıklamalarda 17 takvim hasretin bu yıl biteceği vurgulayarak iddialı konuşmuşlardı. Oysa Kadıköy'de sezonun en silik futbollarından birini ortaya koyan sarı-kırmızılılar sahadan yine yenilgiyle ayrılırken, ezeli rakibine karşı deplasmandaki kazanamama serisi 18 maça çıktı.

Bütün bunlar göz önüne alındığında Kadıköy'e mutlak galibiyet parolasıyla gidecek olan siyah-beyazlıların önceliği 11 yıllık özlemi bitirmek ve aradaki puan farkını mümkün olduğunca açılmak. Fakat bunu yaparken de bu senenin sloganı olan Efendi' duruşundan hiç taviz vermeden Beşiktaş'a uygu oyun sergilemek.