Beşiktaş ligin en ofansif takımı ama ligi düşüş trendiyle kapadığı fikri hakim. Bu fikre katılıyor musunuz, sebepleri nelerdir?
Görece olarak baktığımız zaman ligin başlangıcına göre çizginin biraz daha aşağıda olduğunu söyleyebiliriz. Konyaspor maçını da 3 puanla tamamlayabilirse Beşiktaş lider bir şekilde, tam da istediği zamanda bir mola almış olacak. Formunu tekrar yükseltebileceği bir zaman dilimi olacak. Düşüşün bu kadar büyütülecek bir tarafı yok, 17 hafta içinde performans dalgalanmaları gayet doğaldır. Zaman zaman bunlar skora yansır ama bazen çizginiz düşse de kazanırsınız. Örnek de Osmanlı maçı... Yeter ki bu performans dalgalanmaları çok keskin olmasın. Beşiktaş da ilk devre boyunca bunu yaşamadı.

*Beşiktaş'ın stoper ve kaleci transferine yoğunlaştığı düşünülüyor. Sizce bu transferler olmazsa olmaz mı? Yoksa Beşiktaş'ı 2009'da şampiyon yapan Fabian Ernst benzeri bir transfer gerekiyor mu?

Transferin iki boyutu vardır. Bir, olayın sportif ve teknik tarafı, ikincisi de mali boyutu... Mali güç transfer kabiliyetindeyse tabii ki bir stoper ve kaleci transferiyle kadro derinliğini yakalaması muhakkak avantaj sağlayacaktır. Beşiktaş'a gereken savunmacıyı da hücumu belirler. Geniş alanda savunma özelliği yüksek bir defans oyuncusu tipiyle anlaşılması tabii ki daha mantıklı. Savunma bir takım organizasyonu işidir.

*Rıdvan Dilmen, "Deplasman ve büyük maç performansları çok iyi olmasına karşın puan farkının 1 olması Beşiktaş için tehlike" demişti. Sizce bu tehlikeyi bertaraf etmek için yapılması gerekenler neler?

Beşiktaş'ın artık deplasman mantığı yok. Üç senedir bu durumu o kadar yoğun yaşadı ki deplasman mantığını ortadan kaldırdı. Gördük ki Beşiktaş'la deplasmanda da hücum zenginliği yaratabiliyor. Hücumla oyunu ele alarak da deplasmanda oynanabileceğini Beşiktaş'tan öğrendik. Beşiktaş'ın yaratması gereken kendi saha oyunudur. Yani konuşulması gereken artık deplasman değil, sorun iç saha oyunu. Cenk rolünü kabullenmeli

*Beşiktaş'ta yedekten gelmesine karşın gol istikrarı olan bir Cenk Tosun var. Sizce bir türlü 11 oyuncusu olamaması Cenk'in performansını etkiler mi?

Artık bazı oyuncular bazı rolleri kabullenecekler, yoksa gidecekler. Bazen mecbur kalırsınız. Gomez'i Şenol hoca kesmez, ikisi beraber de olmaz. O yüzden Cenk Tosun bu kimliği, bu rolü benimserse çok faydalı olur. Cenk'in şu ana kadarki çizgisi Beşiktaş için çok faydalı bir kenar oyuncusu. Bu da oyuncu özelliğinden çok oyuna bakışıyla şekilleniyor.

Metin Tekin / Sabah