PTT 1. Lig ekiplerinden Şanlıurfaspor’lu Rodrigo Tello, Lig Radyo’ya önemli açıklamalar yaptı.

Şanlıurfaspor’lu Rodrigo TelloLig Radyo’ya önemli açıklamalar yaptı. Takımının kamp yaptığı tesislerdeki özel yayında Kültür Fizik ekibinin sorularını yanıtlayan Tello, bir çok konuda özel noktalara değindi.

Deneyimli Şili’li Beşiktaş’ın Samet Aybaba sonrası Biliç’ten önce Bielsa görüştüğünü,tecrübeli hocanın kendisinden siyah-beyazlılar ile ilgili uzun uzun bilgi aldığını söyledi.

İŞTE O AÇIKLAMALAR!

Gözden kaçırmayın

Wout Weghorst'tan Beşiktaş sözleri Wout Weghorst'tan Beşiktaş sözleri

-2 sene önce Bielsa beni aradı. Beşiktaş'tan teklif aldığını söyledi. Bana ülke ve kulüp hakkında bilgi vermemi istedi. Tam 50 dakika konuştuk her ürlü detayı sordu. Ben de anlattım. Birçok şeyi gelmeden önce çalışmıştı. Beşiktaş nasıl oynuyor, oyuncular kimler çok iyi biliyordu. Sonunda anlaşamadılar ve Biliç geldi.

-Bielsa çalıştığım hocalar içinde tartışmasız en iyi olanı, röportaja gelmeden önce onun internet sitesinde baktım. Yeni bir uygulama yapmış. Antrenmanlarda bir golf arabasının arkasına dev ekran taktırmış yüklediği bilgisayar programı ile futbolcuların hatalarını anında tespit ediyor ve kendilerine gösteriyor. Bunu anında yapıyor ve düzelene kadar tekrar yapıyorlar. Oyuncu da direk görüyor hatasını. Bielsa futbola aşık ve çok titiz bir adamdır. En büyük özelliği dürüst olmasıdır. Size her şeyi direk söyler. Rakip ve kendi takımı analizlerine çok süre harcar. Bu konuda tutkuludur ve dünyanın en iyisidir. 2010 dünya kupasından önce milli takımda fazla forma şansı bulamama rağmen beni milli takıma aldı. Bana güvendiğini ama çok çalışarak potansiyelimi tam kullanmam gerektiğini söyledi. Ben BJK ile şampiyon olup gitmiştim tebrik bekliyordum gittiğimde bir baktım BJK ile oynadığım hazırlık maçları dahil tüm maçların kasetlerini çıkarmış ve bana hatalarımı gösteren bir video yapmış. Çok şaşırdım ama onu dinledim ve müthiş iş iyi. Bielsa ile çalışıyorsan senin her antrenman maç sonrası eksiklerini çıkaracağını bunu bilimsel yapacağını bilirsin ve ondan önce sen kendi eksiklerini tamamlamaya çalışırsın. Bu anlamda onunla çalışan oyuncu en performansını vermek zorundadır.

-İstanbul, Eskişehir, Elazığ sonrası Urfa Türkiye’de 4.takım ve şehir… Burada futbol dışında yapılacakcak fazla bir şey yok, antrenman ve ev arasında geçiyor hayatım. Ekrem ile aynı evde kalıyoruz. Sosyal aktivite olarak yaptığımız şey AVM dolaşmak.

-Futbola orta saha oyuncusu olarak başladım. Bir hocam beni 3-5-2 nin solunda tüm koridoru kullanarak oynattıktan sonra sol bek oynamaya da başladım. Porto yıllarımda çoğunlukla bu bölgede oynadım. Türkiye’de ilk 4 maçımda İbrahim Üzülmez cezalı olduğu için orada oynadım. Daha sonrasında orta sahanın solunda oynadım. İlk yılımda adapte olana kadar sorun yaşadım. Beşiktaş’ta orta sahanın solu Eskişehir’de 10 numara dahi oynadım. Ben profesyonelim hangi mevki olursa orada oynarım. Her yeni gelen hoca seni farklı gözle görür ve sana farklı roller verebilir. Futbolcu elindekinin en iyisini yapmalıdır.

-Şili ile Türkiye’yi karşılaştırdığımda, Şili’de de eskiden oyuncular yurt dışını çok tercih etmezdi. Zamarano ve Salas’ın başarılı yurtdışı deneyimi sonrası çok oyuncu yurtdışını tercih etti ve bu gelenek oldu. Türkiye’de oyuncular iyi para kazandığı için yurtdışı seçeneğini hiç düşünmüyor. Hem kendi ülkesi hem de kazanç iyi olunca oyuncular buradan gitmeyi düşünmüyor, bu da onların gelişimini önlüyor.

-Gerek Türkiye’de gerekse Almanya’dan gelen Türk oyuncular çok yetenekli ama mantalite sorunu var. Futbola başladığım ilk günden beri kariyer odaklı yetiştirildim. Odak kariyer olmalı para değil. İyi bir kariyer yaparsan para kendiliğinden gelir. Özellikle 24-25 yaşına kadar gideceğin kulüplerde paradan çok kariyeri hedeflemelisin, ben böyle yaptım.

-Kendimi dünya vatandaşı olarak görüyorum 15 senedir yurt dışında olunca artık nereli olduğumu ben de unuttum. Bir oğlum var Kanada’da yaşıyor. Türkiye’ye gelmeden önce 3 büyük takımı biliyordum. Teklif geldiğinde Jardel ile konuştum “düşünme git müthiş bir yer” dedi. Tesadüfen o dönemde kayınvalidem teklif gelmeden 1 ay önce İstanbul’a turist olarak gelmişti o da çok olumlu konuştu ve buraya geldim. Türkiye’de oynanan oyunun kalitesi çok yüksek!