Hoş geldin Quaresma... Fenerbahçeli Souza’nın provokasyonuyla aşırı tepki gösteren Portekizli, beş haftalık cezanın ardından takım arkadaşları ve taraftarla buluştu. Gördük ki yolu gözlenen Q7 maçın “mana ve önemi”ni taşıyan “esas oğlan” değil. 

Beşiktaş’ın Akhisar karşısındaki esas kahramanı Ryan Babel’di dün... Evet, takımın tamamı çok koştu, çok çalıştı... Büyüklere içeride - dışarıda kök söktüren ve artık Süper Lig’in gamsızları arasında yer alan Akhisar karşısında çok da zorlanmadan rahat goller  buldu. O gollerin ikisini atan Babel, tartışmasız takımın en istikrarlı oyuncusu olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bir de Negredo var... Tüm iyi niyeti ve futbol bilgisine rağmen aradığı golleri bir türlü bulamayan Negredo da özlediği biçimde skor tabelasına adını yazdırdı.

Yine de görmezden gelmeyelim. Quaresma’nın dönüşü, Beşiktaş’ın oyuna hükmeden, maçın efendisi olmasına yeten olaydı. Onun sağ kanattaki oyunu, topla sıkça buluşup rakiplerini bunaltırken takım arkadaşlarını rahatlattı ve dinlendirdi. Dahası, Q7’nin sağ kanattan yaptığı ortalar ve oyun kurgusu, Babel, Talisca ve Negredo’nun hücumda birbirlerine yakınlaşmasına yaradı. Aynı biçimde Caner’in de sol kanattan yaptığı katkı Beşiktaş’ın belki de en rahat deplasman maçını yaşamasına yetti.

Fabri, Adriano, Pepe, Tosic, Caner...  Bir de Atiba - Medel ikilisi... Onlar da sıkıntısız bir maç yaşadılar. Beşiktaş’ın merkezinde Atiba’nın son dönemi ile Medel’in takıma uyum sağlayıp sahiplenmesi, Güneş’in ekibi için çok olumlu bir tablo sunuyor. Son haftalarda dikkat ettiniz mi bilmem, Şenol Hoca Mustafa Pektemek’e sıkça fırsat veriyor. Onun özgüvenini güçlendirirken bir de mesaj sunuyor: “Cenk Tosun gitti, o misyona hazırlan!” Artık gerisi Pektemek’e kalmış.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş 2. başkanından Valerien Ismael itirafı! Beşiktaş 2. başkanından Valerien Ismael itirafı!

Beşiktaş’ın şampiyonluk ümidi tükenmiş değil. Bu ümit hem iki rakibin kendi aralarındaki maça, hem de Telekom Stadı’nda oynayacağı derbinin sonucuna bağlı. Koşullar oluşuncaya kadar Beşiktaş “Ben hazırım” diyor. 

Akhisarspor, Beşiktaş’a ayak uyduramadı. İlk yarıda girdikleri gol pozisyonlarını da değerlendiremeyince  oyundan düştüler! Vodafone Park’tan golsüz beraberlikle bir puan getiren ev sahibi, konuğunu “büyük ikramla” ağırladı.  

Atilla Gökçe / Milliyet