Beşiktaş Basketbol 2014 Vizyonu

Beşiktaş Kongre Üyesi Özgür Sezer kaleme aldı.

ÖZEL 14.10.2013 - 12:37 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı
Akatlar'da Konya'yı rahat geçmemize rağmen maalesef gerek hazırlık maçlarında gerek Türkiye Kupası'nda ne izlediysek aynen devam ediyor.. Eksik bir şeyler hissediyorsunuz takımı izlerken.. Tecrübe mi kalite mi koordinasyon mu, kazanma ruhu mu ne olduğunu bilmiyorum ama bir şeylerin eksik olduğunu biliyorum..Torku Konya , 2.ligden yeni yükselmiş, 35'lik Hakan Köseoğlu'nun organize ettiği, bir tanesi saha içinde mental gel gitleri olan 4 yabancısı olan, yerlileri mütevazi ötesi düşmeme adayı bir takım.. Güçleri dahilinde gösterebilecekleri direniş maksimum bu idi, onu oynadılar..
 
Yani bu durumda olay nedir, oyunu tamamen yönlendirmesi gereken ''gönlümüzün'' şampiyonluk adayı, 2012'nin 4 kupalı takımı..
Ama maç başlıyor, takımın çok fazla ne oynadığı belli değil. Set hücumlarında top pivota maç boyunca 3 ya da 4 kere indi, yeni pivot Iverson da henüz o üstündeki hamlığı atamamış ağır kanlı bir arkadaş ki topu tam eline atacaksın yoksa potansiyel top kaybı adayı.. Topu alınca deneyimli  pivotlar çok kolay hücum faul aldırır, ayrıca savunmada da 1 dakikada denize dökebilirler.. Ribaundlarda o ağırlığına rağmen fiziğini iyi kullanıyor, görüşlerim değişmedi en az 6 ay vermek lazım Avrupa basketboluna alışması için, ötesinde iyi bir pivot olacaktır, fakat bu 6 ayı biz nasıl geçiririz orası muamma.. 2010 senesinde bize gelen James Ogilvy'i andırıyor biraz ama o daha atletikti ve ligin ilk yarısı çok acemi oynayıp saç baş yoldurmasına rağmen ligin ikinci yarısında double-double'larını sıkça görmüştük..  Oynaya oynaya iyi olacak gibi. Fakat maalesef, işin kötüsü bu adamın yedeği yok, hani Bonsu gibi uçan kaçanı vuran toplayanı geç, orayı dağıtacak adam dahi yok.. 34'lük Türk Ruziç ve en büyük özelliği topla yumuşak, orta mesafe ve uzak mesafe sokan Buckman'dan 5 numara yaratmaya çalışıyor hoca ki bu mümkün değil.. Yukarıda bahsi geçen deneyimli , amiyane tabirle ligin kaşar pivotları bu ikili 5 numara oynarsa eğer kafa kafaya ikisini birden denize döker.. Oraya acil bir tane atletik uzun lazım. Türkiye'de boşta kimse yok bildiğim kadarı ile ya da Broekhoff'u gönderip atletik bir siyahi uzun  takviyesi gerekir oraya diye düşünüyorum. Cemal Nalga geçen sene o kadar eleştiriye rağmen alındı, basketbola döndürüldü, e adam tam basketbola ve ülkeye ısındı bari elinde Cemal' i tut (etik olayı dışarıda tutuyorum, sportif açıdan yazıyorum) o da ağır vasıta bir oyuncu ama savunmada sertlik yapar, ribaund çeker, ligi tanır itiş kakış yapar.. Bir de Gökhan Şirin var efesten gelen 4 numara oynayan o kadar güçsüz ki elinde topu tutamıyor, oysa NCAA yıllarında kendisinden beklenti fazlaydı ama ne 3 numara olabildi ne 4 .. Yeteneğine istinaden hala umudum var ama bu fizikle oynaması imkansız..
Yeni guard Perkins yürüyen kalite saha içinde ama çoğu hücumda adamını geçip topu kime atayım diye bekliyor , mutlaka birilerinin ona destek vermesi gerek, aynı dilden konuşması gözleriyle anlaşması gerek.. Burada Arroyo-Erceg-Bonsu üçlüsüne bir selam çakılır..
Yedeği ya da 2 numara oynatıp rahatlatacak ve takıma tempo verdirecek guard Mehmet Yağmur, o da sakat.. Umarım düzelir ve takım slow motion oynamaktan kurtulur. Ciddi anlamda atletizmi eksik çok çok ağır bir takımız.. Bu ağırlıktan bir tek 34'lük Muratcan'ın enerjisi ve Lofton'un bire birde gerek drive gerek şut kalitesiyle kurtuluyoruz. İki tane 3 numaramız var Caner ve Broekhoff, ikisi toplam  9 sayı attı bugün, neredeyse hiç oynamıyorlar gibi bir şey. Caner iyi mücadeleci ve iyi savunmacı ama hücumda topla kavga ediyor , Serhat'ın ne günahı vardı da gitti yerine Caner geldi, Serhat şampiyonluk görmüş geçen sene % 40'la üçlük atmış ve Milli Takım'da direkt oynayan oyuncu şu an.. Ayrıca piyasada en kolay şey olan şutörü gidip neden NCAA mezunu alırız anlamak güç. Tamam hocanın NCAA havuzu geniş, bilgisi  yüksek ama takım paso NCAA mezunlarından kurulmaz. Allah'tan 6.yabancı olarak alınan Lofton her maç 25 sayı atıyor , Perkins sahaya kalite koyuyor da biraz takıma  benziyoruz!
 
Malesef şu anki görüntümüzle fenere ve gs'ye rakip olamayız, efes bu sene baya kötü bence Planinic ve Gordon olmasa benim 6.lık adayım kendileri. Artı mahmutinin looserlığı da eklenince lig net şekilde fb-gs finali diye bağırıyor.. Birilerinin yumruğunu vurup bu ezberi bozması şart, Beşiktaş ki ne oyunlar bozmuştur bu oyunu da bozarsak yine biz bozarız..


 
Hoca maç sonu röportajında hafta içi s.petersburg maçında yabancı sınırı olmayacak ve rahat olacağım dedi, e sınır olmayacak da kenardan gelecek adam Kevin Foster, takıma henüz adapte olamamış, portallardan gönderilmesi gündemde diye okuduğumuz  NCAA'in en zayıf konferansından gelen orta ayar bir genç abd'li..Oyun içinde zaten sıkıntı yabancı sıkıntısından ziyade birbirini ikame edecek adamların eksikliği ve gerek kısada gerek uzunda tempo yapacak adam eksikliği.. Bu röportajına katılmıyorum....
 


Beşiktaş Kongre Üyesi Özgür Sezer kaleme aldı.Sözün özü, beklentileri yüksek tutamıyorum malesef, artık basketbol ve voleybolda rakipler f4 kovalıyorken biz bunlara sadece spor yapma amaçlı amatör branşlar olarak bakamayız..Bilmem farkında mısınız Vakıfbank Bayan Voleybol Takımı dün gece Dünya Şampiyonu oldu.. Bence tekerlekli sandalye hariç hiçbir spor dalı amatör değil artık, önce bunun kabul edilmesi ve başarı kriteri olarak artık Önce Beşiktaş'ın adının en yukarılarda olması şart. Şimdi önce Çarşamba akşamı St Petersurg maçında salonu doldurup takımı destekleyelim, takımı Abdi İpekçi'ye gslivhospital maçına en iyi şekilde uğurlayalım ve üstüne düşeni yapmalarını bekleyelim..
 
Spor yapıp seyretmek için onlarca kulüp mevcut ülkede, derdimiz Önce Beşiktaş!

 

Yükleniyor...
0
.
Puan Durumu
Yükleniyor...
Takım O Av P
 Şamp. Ligi  UEFA  Düşme Hattı
Takım O Av P
Takım O Av P
Takım O Av P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@