Kadınlar Basketbol Ligi Playoff'unda Yakın Doğu Üniversitesi, Beşiktaş'ı konuk etti. YDÜ evinde kazanarak avantajı elde etti.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş Icrypex Litvanya deplasmanında mağlup oldu Beşiktaş Icrypex Litvanya deplasmanında mağlup oldu

Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi‘nde Playoff Yarı Final ilk maçında Yakın Doğu Üniversitesi kendi evinde Beşiktaş‘ı 76-62 mağlup etti. Kıbrıs ekibi seride 1-0 öne geçerek avantajı aldı.

Karşılaşmaya Yelena Leucheka ve Kayla Mc Bride’ın 4 sayısıyla başlandı. Beşiktaş Irene Stokes ile cevap verirken 3 dakikayı Yakın Doğu Üniversitesi 9-7 önde geçti. Karşılıklı basketlerle fark korunurken 5 dakikanın sonunda ev sahibi temposunu arttırdı. 6-0’lık seri bulan Kıbrıs ekibi skoru 17-11’e getirirken Beşiktaş’ta ayakta kalan Lindsey Harding oldu. Çeyrek sonunda iyice ritm bulan YDÜ farkı çift hanelere çıkarttı. Harding son saniyede üçlük isabeti bulurken Yakın Doğu Üniversitesi ilk çeyreği 28-18 önde kapattı.

İkinci çeyreğe Shavonte Zellous’ın faul atışlarıyla girilirken Leuchanka ve Mc Bride ile fark yeniden 12’ye çıktı(32-20). Seriyi 6-0’a çıkartan Yakın Doğu’ya Kübra’nın üçlüğü ve Zellous karşılık verdi(34-25). Eldebrink’in üçlüğüyle devrede son 4 dakikaya da 37-25 ile geçildi. Ev sahibi Vandersloot ile maçtaki en büyük farkı yakaladı(39-25). Zellous ve Harding ile Beşiktaş farkın daha da artmasına engel oldu. Soyunma odasına Yakın Doğu Üniversitesinin 43-33 üstünlüğüyle girildi.

Maçın ikinci yarısında perdeyi açan isim Kuanitra Hollingsworth olurken Bahar Çağlar’ın da basketiyle skor 47-33’e geldi. Beşiktaş ise ilk isabetini Irene Stokes ile buldu. Eldebrink ile fark 16’ya çıkarken Beşiktaş 7-0 seri ile cevap verdi. Temponun arttığı dakikalarda bir seri de Yakın Doğu bulurken devrede 5 dakika 55-42 geçildi. Gergin dakikalar yaşanırken Beşiktaş coachu Aziz Akkaya diskalifiye edildi. Bu dakikadan sonra ev sahibi ekip farkı iyice açarken Kayla Mc Bride’ın ektili oyunuyla fark 18’e kadar çıktı. Yakın Doğu Üniversitesi son 10 dakikaya da 64-46 önde geçti.

Beşiktaş son çeyreğe etkili giren taraf oldu. 7-1’lik seriye cevap Mc Bride ile geldi(67-53). Vandersloot’un isabetiyle fark yeniden 16’ya çıktı ve Beşiktaş molayı aldı. Siyah Beyazlı ekip moladan basketle dönerken son 5 dakikaya 71-55 ile girildi. Beşiktaş molasına da 17 sayılık farkla YDÜ önde gitti. İyice rahatlayan ev sahibi maç sonunda da hata yapmadı. Yakın Doğu Üniversitesi sahadan da 76-62 galip ayrıldı.