Transferlerde genç ve gelecek vaat eden futbolculara imza attıran Beşiktaş, Porto örneğiyle adım atıyor.

Gözden kaçırmayın

Aboubakar: Beşiktaş benim için her zaman bir seçenek Aboubakar: Beşiktaş benim için her zaman bir seçenek

Beşiktaş, geleceğe yatırım yapıyor. Transferlerde genç ve gelecek vaat eden futbolculara imza attıran Siyah-Beyazlılar, Porto örneğiyle adım atıyor. Yönetim, 2004’te, Jose Mourinho önderliğinde Şampiyonlar Ligi’nde en tepeye çıkan Portekiz kulübüyle benzer bir stratejiyi benimsedi. Kulübün kurtuluşu, düşük bütçeli ve yıldız olabilecek kabiliyetteki oyuncularda görülüyor.

Futbol başta olmak üzere tüm branşlarda yeniden yapılanan Beşiktaş, son dönemdeki kadro takviye politikasıyla dikkati çekiyor. Model olarak Avrupa’dan Porto’yu belirleyen Siyah-Beyazlıların öncelikli amacı düşük maliyetle parlama potansiyeline sahip yetenekleri bulmak. Sonraki adım, bu isimlerle büyük hedeflere ulaşmak ve vakti geldiğinde onlardan kâr sağlamak. Projenin ayrıntıları, A takımdan sorumlu yönetici Mete Vardar’ın sözlerinde gizli.

Önceki senelerde Siyah-Beyazlı formayı giyen yıldızları hatırlatan Vardar, “Kariyerinin sonuna ve finale yaklaşanlar buraya gelip ceplerini doldurdu ve gitti.” diyor. İsim kullanmayan; ancak Ricardo Quaresma, Simao Sabrosa, Manuel Fernandes, Hugo Almeida ve Guti Hernandez gibilere yüklendiği apaçık anlaşılan Mete Vardar, acı gerçeğe ışık tutuyor. Siyah-Beyazlıların halihazırdaki hamleleri, değişimin en somut kanıtı. Sezon başında Ramon Motta ve Gökhan Töre’nin tapusunu edinen Kartal, Demba Ba, Jose Sosa ve Cenk Tosun’la az; ama öz imza attı. Devre arasında da zafiyet yaşanan bölgeler uygun meblağlarla güçlendirildi. Stopere 1 milyon Euro’ya 23 yaşındaki Alexander Milosevic, sağ beke satın alma opsiyonuyla kiralanan Daniel Opare (24), orta alana Tolgay Arslan (24) 450 bin Euro bonservisle getirildi.

Alkışı getiren faktör, transfer ağını kuranlar arasındaki uyum. Başkan Fikret Orman, İkinci Başkan ve Futbol Şubesi Başkanı Ahmet Nur Çebi ile Dış İlişkiler Sorumlusu Erdal Torunoğlu’ndan oluşan ekip, en ufak ayrıntının üzerinde kulüp menfaatleri için günlerce kafa yoruyor. Fikret Demirer önderliğindeki izleme komitesinin verileri de detaylarıyla masaya yatırılıyor. Tüm istekleri maddî koşullardan ötürü karşılanamasa da çarkın en önemli dişlisi Slaven Bilic. Ba’nın, iletişimini, eski hocası Portekizli Jose Mourinho’dan daha iyi bulduğu Hırvat teknik adam, camianın beklentilerine göre davranıyor.

10 YILDA 772 MİLYON EURO KAZANDILAR

Porto örneğine yönelmenin arka planında rakamlar yatıyor. 2004’te Mourinho idaresinde Şampiyonlar Ligi’nin zirvesine çıkan Portekiz temsilcisinin, Ağustos 2014 itibarıyla son 10 yılda sattığı oyunculardan kazancı tam 772 milyon Euro. Altyapıdan gençleri yetiştirmek, kabiliyetleri keşfetmek ve havaya kaldırılan kupaları paraya çevirmek, ekonomik sıkıntıdaki Beşiktaş’ın ‘kurtuluş’ reçetesi olarak görülüyor. Gökhan Töre, Oğuzhan Özyakup, Olcay Şahan, Kerim Frei Koyunlu’nun yanı sıra Demba Ba ve Pedro Franco’nun da aralarında yer aldığı birçok Kartal’a Avrupa’nın devleri gözünü dikmiş durumda. Tekliflere şu an ‘evet’ demekten özellikle kaçınan yönetimin ilk gayesi, sürdürülebilir başarı.