Beşiktaş  üçüncü hazırlık karşılaşmasında, İsrail'in Maccabi Haifa ekibi ile karşılaştı.
Maç ilk dakikalarda her iki takımın da karşılıklı pas hataları ile başladı. Daha sonra, İsrail temsilcisi maça ağırlığını koymaya başladı.
Neticesinde de güzel bir frikik golü ile öne geçti. Golden sonra, Beşiktaş biraz kıpırdansa da, maçın geneline hakim olan ve maçı kazanan Maccabi Haifa takımı oldu...
Beşiktaş, beklediğimin aksine önceki Manchester City maçı gibi, 4-2-3-1 sistemi ile oynadı. Samet hoca çift forvet oynatacağını ısrarla belirtmiş olmasına rağmen, neden iki maçtır bu sistemle oynuyor pek anlayamadım. Kafamda sadece bir senaryo ürettim. Almeida'nın yokluğunda, elde ki mevcut oyuncular ile, bu sistemi oynarsak, ne kadar başarı sağlayabiliriz acaba diye mi düşünüyor? Merak ediyorum doğrusu...
4-2-3-1 sistemi ile oynayabilmek için, öncelikle kanatta oynayan adamlarınızın mutlaka adam geçebilen, gol özelliği olan, kimi zaman forvet mevkisine kayabilen tipte oyuncular olması gerekli. Aynı zamanda, forvet arkasında oynayan orta saha oyuncusu da, yine benzer özellikler taşımalı. Fernandes, müthiş bir orta saha oyuncusu fakat, forvet arkası olarak oynadığı maçlarda, maçın içerisinde kayboluyor. Onun oynaması gereken yer, orta sahanın ortası. Defanstan aldığı topları, orta sahada olumlu kullanarak takımı hücuma kaldıran isim olmalı. 
Ya da, kaliteli bir transfer yapabilirseniz orta sahada pas trafiğini sağlayabilecek, belki o zaman forvet arkasında başarılı olabilir.
Yeni transferlerden, Uğur Boral, Olcay ve Oğuzhan, bu takımda forma şansı bulabileceklerini yavaş yavaş kanıtlıyorlar. İkisi'de Beşiktaş'a faydalı olacak...
Yavaş yavaş zaman daralıyor. Beşiktaş artık transfer yapacaksa ki yapmalı. Birinci tercih olarak da mutlaka kaleci alınmalı. Alternatif değil, direk eldivenleri teslim edebileceğiniz bir isim olmalı.

Beşiktaş'ın ayrıca savunma, orta saha ve forvet oyuncusuna da ihtiyacı var.
Bu mevkilere alınacak isimlerde önemli, transfer yapacağız diye transfer yapılmamalı. Doğru isimler olmayacaksa gençler oynasın.
Gençlerde iyi oynasın, sahada yürümesin. Hazırlık maçlarının skoruna aldanmamak lazım, takımın oyun içerisinde yardımlaşması ,sistemi yada genel anlamda takım kimliğine bakmak gerek, bunlar yoksa sıkıntı var demektir. Şu an Beşiktaş'ta bir belirsizlik söz konusu, beklemek lazım bakalım neler olacak.
Not : Beşiktaş'ın beyni, Satranç Takımı Şampiyon oldu. Emeği geçen herkesi kutluyorum 

Dip Not : Beşiktaş'ın ileri gelenlerine selam olsun, dondurulan bir voleybol şubemiz ve sponsoru olmayan 3 kupalı şampiyon basketbol takımımız var. 
Saygılar

Kürşat Çelikbaş