İlk Beşiktaş günlerinde yaşadıkları malumdu. Büyük paralarla, büyük umutlarla gelmiş, bekleneni verememişti. “Aynı suda iki kez yıkanacak” diyenler, hayal kırıklığı kuşkularını seriyordu ortaya...
Sezon başı sahada olup bitenler, umutlu olanlardan çok, kuşku duyanları haklı çıkarıyor gibiydi. Ricardo Quaresma çoğu zaman vasattı, yedek kalıyor, mutsuzluğu konuşuluyordu.Ancak geçen haftalar, hem onun, hem Beşiktaş’ın lehine çalıştı. Şenol Güneş’in mükemmel yönetiminde, sorunlu olduğu söylenen Quaresma, ne kadar faydalı bir oyuncu olduğunu ortaya koymaya başladı. Ve kazanılan şampiyonlukta aslan paylarından biri de Portekizli oyuncuya ait oldu.

BOKS RİNGİNDEN ARENA’YA

Quaresma, neler yaşadığını, sezonun nasıl geçtiğini ve bundan sonra neler yapabileceklerini HÜRRİYET’e anlattı...

“Devre arasındaki kampta boks eldivenleri giyip ringde olduğumu söylemiştim. Çıktık, tüm maçlarda savaştık, mücadele ettik ve kazandık. Bundan sonraki hedef Şampiyonlar Ligi ringi...

Beşiktaş kadrosu sadece Türkiye değil, Avrupa’da da tüm takımlarla boy ölçüşecek güce sahip. Şenol Güneş ile birlikte bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde çok başarılı olacağımıza inanıyoruz.”
OYNATMAMAKTA HAKLIYDI

“Teknik direktörümüz Şenol Güneş çok yönlü bir teknik adam. Kendisini sürekli geliştiren ve futbolcusuyla çok dengeli ilişki kurabilen biri. Her maça ayrı bir taktik oluşturabilen bir futbol sanatçısı. Sezon başında bazı maçlarda beni oynatmadı. Haklıydı. Çünkü Güneş’in sistemi çalıştığım teknik adamlardan farklıydı. Sahada defansif ve ofansif, iki anlamda da mücadele eden oyuncuya önem veriyor. Zamanla bize bunu aşıladı. Sahaya çıktığımızda her alanda görev yapan ve yardımlaşan ekip olduk.”

GÖKHAN TÖRE’Yİ UNUTMAYIN

“Gomez gol kralı olduysa bunda takım ruhu ve birlikteliğin büyük rolü var. Şenol Güneş’in kanatlara ağırlık veren sistemi de onu ileriye taşıdı. Ona yaptığım attığım asistlerin sayısını hatırlamıyorum. Gomez çok iyi bir golcü ama biraz daha süratli olsaydı şimdi gol sayısı 26 değil, 35 olurdu. Onunla birlikte diğer santrforumuz Cenk Tosun da çok etkili. Tam anlamıyla forvet oyuncusu özelliklerine sahip. Bazen oynamasa da Gökhan Töre’nin takıma katkılarını da görmezden gelmemek gerek.”

HER KUPANIN FAVORİSİYİZ

“En kritik iki maçlarımız, ligin ilk yarısındaki Fenerbahçe ve ikinci yarısındaki Galatasaray maçları. O iki galibiyet bize hem puan, hem moral olarak çok şey kazandırdı.. Sezon boyu inancımızı ortaya koyduk ve başardık. Beşiktaş büyük camia. Büyük oyuncularla birlikte oynuyorum. Türkiye’nin kültürü, Beşiktaş’ın kültürü, benim benimsediğim şeyler. Şimdi biz bu kültürü Avrupa sahalarına da yaymalıyız. Zaten Beşiktaş, hangi kulvarda oynarsa oynasın, mücadele ettiği tüm kupalara taliptir, favorisidir.”