Usta spor yorumcusu Serkan Akcan Beşiktaş`ıngündemini KartalBakışı`na değerlendirdi.

Usta spor yorumcusu Serkan Akcan Beşiktaş`ın  gündemini KartalBakışı`na değerlendirdi.Bayern Münih'in şampiyonlar ligi şampiyonu olduğu sezondaki koşumesafesi ile aynı.Beşiktaş maçı bu sezonun en keyifli maçıydı. Süper Lig'de yer alantakımların kaliteleri beklediğimizin üzerindeydi. İki takım da isteklive arzulu bir takım görüntüsü çizdi. Süper Lig'de bu sezonun en güzelmaçıydı. İki enerjik takım karşı karşıya geldi.Beşiktaş koşan bir takım. Koşu rekoru kırdı. Yani 120 KM koşmuş bu daBayern Münih'in şampiyonlar ligi şampiyonu olduğu sezondaki koşumesafesi ile aynı. Yani bu da bir futbolcunun hemen hemen 18 km süratyaptığını gösteriyor. Koşu mesafesi demiyorum bakın sürat. Böyle koşanbir takımın, enerjisini alırsanız Rize maçında olduğu gibi sıkıntılaryaşayabilirsiniz.Beşiktaş'ın baktığımız zaman yaratıcı futbolcu eksikliği var. Oğuzhan'ıntakımda çok şey değiştirdiğini ve takıma çok katkı sağladığınıgörüyoruz. Mecbur kalındığı zaman tercih edilen Necip-Veli ikilisiyaratıcı bir orta saha olmaktan kaçıyor. ZatenFenerbahçe,Galatasaray,Trabzonspor ve hatta Kasımpaşa'nın yaratıcılıkolarak Beşiktaş'dan daha iyi olduğunu görüyoruz. O yüzden Beşiktaş'ınyaratıcılık konusunda biraz sıkıntıları olduğunu söylemek mümkün. Yani Oğuzhan'ın da sakatlığı kendisini çok büyük derecede etkiledi. KezaAtiba'nın da PSV günlerinden çok sakatlanan bir oyuncu olduğunu hepimizbiliyoruz. Bu anlamda Beşiktaş bu konularda sıkıntı çekebilir. Ancakuzun vaadeye baktığımız zaman Beşiktaş istediği yere ulaşabilir gibiduruyor.Yeni stadyum ile beraber daha farklı, daha vites atmış birBeşiktaş göreceğimize inanıyorum. Zevkli bir maç izledik, Beşiktaş herne kadar puan kaybetse de olumsuzlukları gördüğümüz zaman, bu şartlaraltında oynanılan oyun ve alınan skor bana göre kötü değildi. -Savunmada mı yoksa hücumda mı sıkıntı var Galatasaray derbisine gidelim. Bruma'nın pozisyonunda Serdar Kurtuluş'unpozisyon sırasında düşmesi çok şeyi değiştirdi. İyi giden Beşiktaş'ınivmesini aşağı doğru indirdi. Buna bakarak bile Beşiktaş'ın savunmasıkıntısı çektiğini söylemek tabi ki mümkün. Beşiktaş'da Serdar ve Mottaistenilen hücümsal faliyetleri gösteren bekler değil. Örneğin bugünFenerbahçe'nin beklerinden kazandığı gol sayısı 7 iken, Beşiktaş'tahenüz böyle atılmış bir gol göremiyoruz.
Fenerbahçe'de Gökhan Gönül veCaner Erkin'in takıma kattıklarını bugün Serdar veya Motta'dagöremiyoruz. Gökhan Gönül veya Caner topu alıp, ileri çıktığında Sowileride ceza sahasında olması gerektiği yerde oluyor. Bekler ona güvenivermiş. Bunu Beşiktaş'da görmek mümkün değil. Gökhan Töre sağ taraftaiken, Serdar'ı pas verip, içeri kaçamıyor. Solda Olcay'da aynı şekildeMotta'ya karşı. Bu Beşiktaş adına sıkıntı veren bir durum. Öte yandandefansın ortasına baktığımız zaman Escude'nin bugün oynadığınıgörüyoruz. Escude üst üste Sevilla forması altında UEFA Kupası kazandığıdönemde.


Fransa Milli takım stoper rotasyonunda kendisi yer alıyordu.Ancak o dönem yaşı gençti ve daha dinamakti. Fakat şimdi 33 yaşında veivmesi aşağı doğru iniyor. Tek hamle şansı var ve onu da geç yaptığızaman sıkıntı oluyor. Keza Ersan Adem Gülüm'de aynı şekilde. Sezona solbek başlamasına rağmen, uzun bir süre iyi idare etti. Sol stoperde formaşansı buluyor ve orada da bazı sıkıntılar yaşıyor. Abdullah Avcıdöneminde top kesen bir stoper olarak


Milli takım rotasyonuna girmişolsada bazı hamleleri geç yapması sıkıntı yaşataibilyior. Öte yandanİbrahiom Toraman'ın da süresiz kadro dışı bırakılması ve PedroFranco'nun da tercih edilmemesi savunmada bir sıkıntı olduğunugösteriyor. Öte yandan Pedro Franco konusunda da Biliç'e hakverebilyiorum. Hava toplarında zaafı olan bir futbolcu. Bakmayın siz hazırlık maçlarında kafa golleri attığına. O yüzden tercihedilmemesi normal. Ancak savunmada bir sıkıntı yaşanıyor. Forvette deyaratıcılık konusunda bir sıkıntı var.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta seçim heyecanı Beşiktaş'ta seçim heyecanı Bilic henüz eleştirilebilir bir seviyeye gelmedi. Bir gün Nevizade'debaşka takımın taraftarları ile fotoğraf çektirirken görüyorsunuz bir günÇarşı'da esnaf ile balık yerken görüyoruz. Hayatın içinden bir adam. Buyüzden taraftar nezdinde kredisi yüksek olarak görüyorum. Şu aşamadaeleştirebilecek bir seviye gelmedi henüz, daha erken. Ancak takımıtanıyor. Bana göre iyi işler yaptı. Ligin futbolcu kazanma konusundakien iyi teknik adamlarından biri. Çok farklı bir hoca. Örneğin Escude'yiısrarla oynatıp, onu takımın parçası yapması. Keza sol bekte oynattığıErsan Adem Gülüm'ü hatalarına rağmen oynatması. Formsuz Gökhan Töre veOlcay Şahan'da ısrar edip onları kazanması, bunu gösteriyor. Biliç insan kazanmak için, maç kaybetmeyi göze alan bir teknik adam.Eskişehirspor maçında da bu oyuncular maçı kazandı. Eğer Beşiktaşistediği gibi uzun vaadede başarılı olmak istiyorsa, Biliç başarılıolacak gibi duruyor.

-Beşiktaş'ın almış olduğu ceza hakkında nedüşünüyorsunuz?Yani Beşiktaş yönetimi gelmiş geçmiş en şansız ve bahsız yönetim.Göreve geldikleri sene Beşiktaş mali açıdan dolayı AVrupa'ya gidemedi,bunun nedeni eski yönetimdi. İkinci sene Beşiktaş yine Tromsö'yüelemesine rağmen Avrupa'ya gidemedi. Bu sefer nedeni şike olayları oldu.Sebebi yine bir önceki yönetimdi. Bu anlamda baktığımız zaman en şansızyönetim olarak görüyorum. Önceki yönetiminin cezalarını kendileriödüyor. Beşiktaş gibi büyük bir kulübün iki yıl Avrupa'ya gidememsigelir anlamında da büyük bir sıkıntı yaratıyor. Keza 56.500 kişiyeseyirci ortalaması yapmış bir Beşiktaş, izledik ilk 5 hafta. Bu rakam daBundesliga'da 80-70 bine oynayan Bayern Münih ve Borussia Dortmund'ugöze aldığımız zaman çok iyi bir sayı.Fenerbahçe ve Galatasaray'ınarkasından geldiği söylenen Beşiktaş için daha önemli kalıyor. Ancak buseferde Beşiktaş'a verilen dört maçlık ceza, bu gelirin kaybolmasınaneden oldu. Böyle sıkıntılar geçiren Beşiktaş'da her şeye rağmen bu sıkıntılara ve olumsuzluklara rağmen iyi bir hava var. Uzun vaadeliplanlarda başarılı olacağına ve hedeflenen başarılara uzanacağınıdüşünüyorum. Bu sene Beşiktaş ve diğer takımlar adına bir artı var.Fenrebahçe'ye verilen men cezası diğer takımların işine yarayabilir.Örneğin Fenerbahçe 2. olsa dahil, Beşiktaş'ın 3. olması ile beraberŞampiyonlar Ligine gidecek olup, oradan gelir ve başarı elde etme şansıbuluyor. Bunları göze aldığımız zaman, uzun vaadede başarılı olabilecekbir Beşiktaş görüyorum. Yeni stadyum Vodafone Arena'nın yapımından sonraBeşiktaş'ın seviye atlayacağını, bir vites daha yükseleceğinidüşünüyorum. Beşiktaş'ı iyi günler beklediğini düşünüyorum.