Beşiktaş ve milli takımın formasını yıllarca başarıyla giyen İbrahim Üzülmez, siyah beyazlı takıma antrenör olarak dönmeye hazırlanıyor.

Beşiktaş'a her anlamda çok faydalı olacağını ve antrenörlük konusunda en üst seviye olan pro-lisans kurslarına gittiğini belirten Üzülmez, "UEFA'nın Nyon'daki merkezinde seminerdeydim. Antrenörlük ile ilgili tecrübeleri aktardılar. Manchester United'ın eski meanjeri David Moyes vardı. Kendisiyle uzun uzun konuştuk. Ben antrenörlük konusunda en iyisini yapmak için bütün tecrübeleri edinmek istiyorum" dedi.
 
Asıl olan Avrupa'da başarı
 
Radyospor'da Özgür Sancar'ın canlı yayın konuğu olan Üzülmez, "İskoç teknik direktör Moyes yazın İstanbul'a gelip Galatasaray'la görüşmüştü. Bana 'Türk takımları içerideki başarılardan çok Avrupa'a başarılı olmalı' dedi. Örneğin Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa, Avrupa'da ileri giderse bu bana göre şampiyonluklardan dana önemlidir. Beşiktaş ve Fenerbahçe için de aynı şey geçerli" dedi.  

Beşiktaş zirveyi hak ediyor
 
Beşiktaş'ın son dönemdeki performansından övgüyle bahseden Üzülmez, "Türkiye'de kimsenin futboldan zevk almadığı dönemde para verip izleyeceğim tek takım Beşiktaş'tır. Beşiktaş'ta oynadığım için bunu söylemiyorum. Bir futbol sever olarak bunu söylüyorum. Kaybetse de kazansa da zevk veriyor. Erciyes maçına bakın son dakikaya kadar taraftar heyecan yaşıyor. Başakşehir maçı yine aynı şekilde. Bence Beşiktaş zirveyi hak eden bir takım. Defansif açıdan eksikler var, bunları giderdiği taktirde Beşiktaş'ı kimse tutamaz" ifadelerini kullandı.
 
Demba Ba ve Blic, farklarını derbilerde de göstermeliler
 
Yabancı bir oyuncunun fark yaratması gerektiğini belirten İbrahim Üzülmez, "Demba Ba ve Sosa gibi oyunculardan beklentiler çok daha yüksek olur. Demba Ba'nın oyun içerisindeki vücut dili, Başakşehirspor maçında defansın arkasına sarkarak attığı gol mükemmeldi, alkışlıyorum. Ben futbol oynamayı istiyor diyor. Sosa da çok istekli olduğunu gösteriyor. Yabancı oyuncu fark yaratacak. Takım sıkıntı yaşadığı zaman ortaya çıkacak ve oyunu değiştirecek. Demba Ba şimdiye kadar ortaya koyduğu performansla bunu yaptı. Ama Demba Ba bunu derbi maçlarda da yapmalı. Ben Bilic'i de çok beğeniyorum. Ama artık onun da derbilerde üzerinde korkuyu atıp, kazanması gerekir. Şu anda kadar derbi kazanamadı" şeklinde konuştu.
 
Başkan ile görüştük. Göreve hazırım. Teknik heyette olmak istiyorum
 
"Beşiktaş'ın oyuncularla iletişime geçecek eski bir oyuncuya teknik ekip içerisinde ihtiyacı var" diyen tecrübeli futbol adamı, "Ben en iyi şekilde Beşiktaş takımına katkı sağlamak istiyorum. Sezon başında böyle bir şey vardı. Olabilirdi. Ama Bilic farklı düşündü. Saygı duymak gerekir. Benim tüm oyuncularla iletişimim çok iyi. Futbolculara oyun içerisinde nasıl daha fazla katkı sağlarla diye konuşabilir; onların performansının üst seviyeye gelmesini sağlarım. Sayın başkan ile de zaten konuştuk. Ben Beşiktaş takımının her zaman askeriyim. Göreve hazırım. 11 yıl boyunca Beşiktaş'ta oynadım, maddiyata hiç önem vermedim. Maddiyatı konuşmak bile; ama ben takımıma katkı yapabilirim. Buna yürekten inanıyorum. Başkan ve Bilic'in taktiri. Ban saha içerisinde olmak, teknik heyet içerisinde olmak istiyorum" dedi.
 
Çok kaliteli bir sağ bek ve iyi bir stoper transferi yapılabilir  
 
Beşiktaş takımının savunmanın sağ tarafına transfer yapması gerektiğini belirten Üzülmez, "Serdar sakatlandığında orada sıkıntı yaşanıyor. Sezon başında Bilic neden oraya takviye istemedi. Bunu da anlamıyorum. Fenerbahçe derbisi ve Erciyes maçında o bölgede sıkıntı yaşandı. Bir transfer yapılmalı; ama çok iyi bir oyuncu alınmalı. Defansa olduğu kadar hücuma da katkı sağlayabilecek bir oyuncu alınmalı. Ama ben Serdar'ın yokluğunda orada oynayan Necip'i de suçlamıyorum. Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor; ama Necip'i yeri değil orası. Bence bu konu Beşiktaş'ın başına iş aştı. Sağ bek alınmalı ve belki kaliteli bir stoper de alınabilir. Beşiktaş, takım oyununu yakalayıp, bireysel özelliği yüksek olan oyuncuların da performanslarını düşürmemeleri durumunda bence bu takımı kimse tutamaz" ifadelerini kullandı.