30.01.2014, 00:00

'Bana Göre Jermaine Jones'

Beşiktaş'ın, ruhunu yansıtan, savaşan, isyan eden, kabullenmeyen ateşleyen bir oyuncuya ihtiyacı var diyorduk ya... Artık yok.

Siyah-beyazlılar, Bundesliga ekibi Schalke’nin Alman oyuncusu Jermaine Jones’u kadrosuna kattı.

Oyuncuyu biraz tanıyalım dedim ama kendisinin nereye ait olduğunu kendisi bile pek bilemiyor olabilir. Durum biraz karışık…

Afrika kökenli, Amerika asıllı, Alman vatandaşı… Babası Almanya da konuşlanmış Afrikalı bir Amerikan askeri.. 

2001 yılında, Almanya 21 yaş altı milli takımında forma giydi. Daha sonra kariyeri yavaş yavaş yükseldi. Almanya A Milli takımının 2006 Dünya Kupası öncesi deneme takımına çağrıldı ve bir'i İngiltere’ye karşı olmak üzere, 3 hazırlık maçına çıktı.

Bilmemiz gereken bir gerçekse agresif ve sinirli bir oyuncu olduğu.

Parlak bir sezon geçirdiği 2007 sonrası, Almanya’nın Euro 2008 aday kadrosuna alınmadığını öğrenince rest çekip, bir daha Almanya forması giymeyeceğini açıkladı.

Resmi maça çıkmadığı için, babasının ülkesi olan ABD’nin Milli Takım formasını giyme kararı aldı. Birleşik Devletler adına şu ana kadar 38 maç oynadı.

Babası'nın lmanya adına savaşmış bir Amerikan Askeri olmasından çok, kendisinin sahadaki mücadelesinden dolayı lakabı “Asker”

Fakat işin ilginç yanı, Amerikalılar ona 'Alman askeri' derken, Almanlar ise kendisine 'Amerikan askeri' yakıştırmasında bulunmuş. Kendisi de bu duruma "Bana ajan muamelesi yapıyorlar" diyerek ve gülerek karşılık vermiş.

Şaka bir tarafa Alman ya da Amerikalı fark etmez.  Jones, sahada tam bir Asker.

Asker ama biraz agrasif.

Karalama olarak algılanmasın, sadece bunları bilip ona göre davranmak şart.

Kariyerinin tam anlamıyla başladığı 2002 yılından bu yana 235 resmi maça çıkan Jones, 10 kez kırmızı kart görürken bu kartların bir çoğu tartışma yaratmış.
Mönchegladbac’a karşı oynarken Reus’a yaptığı sert hareket sonrası Almanya’da günlerce manşetlerde kalmış, 8 maç ceza almıştı.

Tüm maçlarda gördüğü sarı kart sayısı ise 118! Biraz fazla.

Oyuncu Fenerbahçe ve ya Galatasaray’a gelmiş olsaydı belki bu agresiflik durumlarının çok fazla önemi olmayacaktı, fakat geldiği takım Beşiktaş! Ona göre davranması şart.

Kariyerinde 30 maç oynadığı sezon sayısı İki. 2007-2008 yıllarında iki sezon üst üste 30 maç oynama başarısı gösterip bir sonraki sezon Blackburn Rovers’a kiralandı. Burada 15 maçta oynadı.

Jermaine Jones, özellikle transfer dönemlerinde  Tottenham Hotspurs  ve Newcastle’dan anımsadığımız, Jermaine Jenas ile sıkça karıştırılmış bir isim…
Öyle ki; bir dönem Galatasaray’ın talip olduğu oyuncu, ulusal medyamızda bile ciddi bir karışıklık yaratmış, birinin adı verilip diğerinin bilgilerinin paylaşılması gibi durumlar bile oluşmuştu!

Oyuncunun transferinin duyurulmasıyla, sosyal medyada, çoğu Beşiktaş taraftarlarının yaptığı yorumları okudum. Dolayısıyla şu konunun altını çizmemiz şart. Sonra “Bu muymuş aldıkları adam” durumu oluşmasın…

Jones gibi oyuncular, dişlileri sağlam bir çarkın önemli parçası olarak tanınırlar. Bu tarz oyuncuların değeri, beraber oynadıkları oyuncuların kalitesiyle doğru orantılıdır. Bu yönüyle, kendisinden tek başına maç almasını, maçı kurtarmasını beklemek anlamsız olacaktır.

Hatırlayın, Manchester United ve Brezilya Milli takımındaki Kleberson ile Beşiktaş’ta ki Kleberson’un aynı oyuncular olduğunu kabul etmemiz uzun bir zaman almıştı. Sonra fark ettik ki; adam aynı adam ama takımlar aynı değil.

Jermaine Jones uzun yıllar Bundesliga’da tutunmayı başarmış sağlam bir oyuncu. Teşbihte hata olmaz, Beşiktaşlılar onu Ernst'te benzetmek isteseler de, tarzı  daha çok G.Saray’ın Brezilyalısı Melo ile benzerlik gösteriyor.

Sadece oyun tarzı değil, disiplin konularında da, benzer noktaları var! Hatta birbirlerinin aynı versiyonu diyenler bile var.

Geçen yıl oynanan, Galatasaray - Schalke maçında bu iki oyuncu nedeniyle olay çıkmasını bekleyenler, hem kendisinin hem de Melo'nun sakin bir maç geçirmesine çok şaşırmış, konuyu “Deli deliyi görünce çomağını saklarmış” Atasözüne bağlamışlardı…

Her futbolcu gibi onunda iyi ve kötü yanları var tabi.

Beklentimiz,  yüreğini ortaya koyması - formanın hakkını vermesi ve kendisine güvenleri mahcup etmemesi.

Jermaine Jones;  hırsı, mücadelesi ve tecrübesiyle, sahada kaybettiği ruhu
Beşiktaş'a, geri kazandırabilir.

Önemli olan, onun takıma değil, takımın ona ayak uydurması.Gelişmelerden Haberdar Olun

@