Ali Ece kaleme aldı.

Beşiktaş, Sosa’nın yokluğunda uzun süregereken hücum temposunu kuramadı. Sosa sürekli boşa çıkmayı başarıp top alarak hücumları diri tutan isim. Yerine 10 numara mevkisinde oynayan Oğuzhan ise ilk 45’te Beşiktaş’ın en çok mesafe kat eden oyuncusu oldu çünkü bir türlü topla istediği yer ve anlarda buluşamadı, gereğinden fazla geriye gelerek topla buluşmaya çalıştı.

Sosa aynı zamanda Beşiktaş takım hücumunun temposunu yükselten oyuncu. Top kendisine gelmeden önce Töre-Ba-Olcay 3’lüsünün yapabileceklerini hesaplayarak vites arttıran duvar pası ve pas üçgenleri oluşturacak alanlarda pozisyon alıyor. Dün gece Beşiktaş’ın çok aradığı Arjantinli, seri verkaçlar kadar aniden içeri kat eden Olcay ve Töre’nin koşu yollarına attığı önlerine paslarla da hücumun temposunu aniden yükseltip rakip savunmaların dengesini bozuyordu.

 


Biliç’in, bu ön alandaki “4 Sosa pas farkı”ndan en azındanbirisini yaratmasını beklediği Oğuzhan bireysel temposunu yükseltemediği gibi Beşiktaş’ın kolektif temposunu arttıracak hamleleri de yapamadı. Biliç de daha fazla tahammül etmek yerine daha fazla geç kalmadan Kerim Frei’ı Oğuzhan’ın yerine oyuna soktu.

Gözden kaçırmayın

Başkan Çebi'yle Ersin arasında özel görüşme Başkan Çebi'yle Ersin arasında özel görüşme

En değerli özelliği hızı olan Kerim Frei kısa sürede patlayıcılığı ve önceden kestirilemez alan değiştirme özelliğiyle Gençlerbirliği’nin savunma dengesini bozdu. Bizzat Kerim’in kazandırdığı frikikte Demba Ba, Antalya kampında ısrarla üzerine çalıştığı duran toplardan birini kullandı. Kerim’i yanına alıp 3 takım arkadaşını frikiği kullanacağı yöne doğru yerleştiren gol sanatçısı, kaleci Ramazan’ın kafasını karıştırdığı gibi görüş açısını da bulandırdı, onu hataya zorladı. Ba, gol olan frikiği kullanmak için topa doğru ilerlerken Gençlerbirliği teknik direktörü İrfan Buz, barajdaki oyuncularına “Zıplayın!” diye bağırdı. Yani Ba’nın vuruşundan çok vuruşu kolay gole dönüştüren organizasyonu belirleyici oldu.

 


2. golün kahramanı Serdar Kurtuluş, “Opare gelse de ben tırnaklarımla kazıyarak geri aldığım bu formayı kolay kolay vermem” mesajını verdi. Ancak asıl mesaj alması gereken Oğuzhan. Çünkü artık Veli, Atiba, Sosa’nın yanı sıra Tolgay da merkez orta saha rotasyonuna eklendi. Artık Oğuzhan’ın bu takımın en çok çalışan oyuncusu olması gerekiyor. Potansiyel yetenek, tek başına iyi oynamaya yetmiyor. Takımın en parlak potansiyelli oyuncusu Demba Ba bu yaşta bu kadar çok çalışıyorsa, Oğuzhan’ın da artık yoğun bir çalışma dönemine girmesi şart. Bundan sonra merkez orta sahada forma kartalın ağzında!