Aynı Durum Başınıza Gelse Çarşı İtiraz Eder

FANATİK gazetesi yazarı, Cem Dizdar, Beşiktaş'ın taraftar grubu olan Çarşı'nın da liderinin bulunduğu 35 kişiye verilen ağırlaştırılmış müebbeti kaleme aldı.

GÜNDEM 09.09.2014 - 02:29 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı

En masum ve kabul edilebilir talepleri elinin tersiyle iten devlet, tıpkı geçmiştekileri tekrarlıyor. Yani esasen insanı sorumluluk hallerinin bu ülkedeki en görünür topluluklarından biridir Çarşı. Ama emin olun, aynı durum sizin başınıza gelse, ona ilk ve en güçlü itirazlardan biri Çarşı’dan gelir. 

Aralarında Beşiktaş ‘Çarşı’ grubundan olduğu iddia edilen 35 kişi hakkında ‘ağırlaştırılmış müebbet istemi’yle hazırlanan iddianame, ‘Gezi direnişi’nin bu ülkenin en önemli siyasal ayraçlarından biri olduğunu bir kez daha gösterdi. Şaşırmayın! Devlet söyle Görülüyor ki, en masum ve kabul edilebilir talepleri hoyratça elinin tersiyle iten devlet, tıpkı geçmişte, darbe yıllarında olduğu gibi, otoritesine yönelik algıladığı her itirazı en yüksek perdeden cezalandırmak için hızla kolları sıvıyor. Ve birileri üzerinden tüm toplumu zapt-u rapt altına almayı hedefliyor. Şaşırmayın! Devlet öteden beri böyle bir organizasyondur...

Zekice sloganların yaratıcısı

Bilindik bir belirlemeyi yinelemek gerekirse ‘Çarşı’, öncelikle Beşiktaş’a sahip çıkmayı hedefleyen bir kolektiftir. Bunun yanısıra bir insan etkinliği olan oyun/futbol üzerinden insan, hayvan ya da doğa yaşamı tehlikeye düştüğünde olabilecek en yüksek hızda reaksiyon gösteren, farkındalık yaratabilmek için zekice sloganlar, kampanyalar tasarlayan ve bunları hayata geçiren bir oluşumdur da...

Hayatın olağan akışına ters

Yani esasen herkesin göstermesi gereken insani sorumluluk hallerinin bu ülkedeki en görünür topluluklarından biridir ‘Çarşı’. Elbette bu anlamıyla hayatın her alanını yönetme hevesindeki yöneticilerin canının sıktıkları da aşikar! Beşiktaş taraftar topluluğu içinden bir grubu, sırf ‘Gezi eylemleri’ne katıldıkları için ‘darbe girişimi’ gibi en ağır suçlardan biriyle yargılama talebi ‘hayatın olağan akışı’na ne denli uygun düşer, varın siz değerlendirin! Ama emin olun, aynı durum sizin başınıza gelse, ona ilk ve en güçlü itirazlardan biri yine ‘Çarşı’dan gelirdi!