Lyon Başkanı Jean Michel Aulas’ın ayaklarına dolandı sonunda...

UEFA Avrupa Ligi çeyrek finalinin ilk maçından önce kurallara göre rakip takıma ayırması gereken yüzde 5 oranındaki 3000 bileti Beşiktaş’a teslim ettikten sonra, talebin yarattığı cazibeye kendini kaptırıp ellerini ovuşturarak 1 saat içinde 15 bin bilet daha sattı. İyi bir gelir elde etti. Her şey güzeldi. Beşiktaş için Avrupa’nın değişik ülkelerinden Lyon’a bir Beşiktaş akını oluştu.

Derken, bir de baktık ki tribünler karıştı. Beşiktaş taraftarlarına üst tribünlerde yer ayırıp alt katı kendi taraftarlarına tahsis eden Aulas, çıkan olaylar karşısında ne yapacağını şaşırdı. Hazırlıksız ve şaşkın bir halde krizi yönetmeye çalıştı. Sahaya atlayan Lyon taraftarları yüzünden maç 40 dakikadan fazla bir gecikmeyle başladı. Sonrasını biliyorsunuz... Maçı kazandıkları halde tipik Avrupalı tavrıyla aşırı duyarlı davranıp paranoyak bir tutum takınarak çıkan olaylar nedeniyle İstanbul’da yarınki maçın seyircisiz oynanması için UEFA’ya başvurdu Aulas...

Krizi fırsata dönüştürme uyanıklığı... Derken deplasmandaki Bastia maçında hır çıktı. Saha içindeki itiş - kakış ve kavga ortamında maçın oynanamayacağı anlaşıldı. Hakem ilk yarısı 0-0 biten müsabakayı tatil etti.

İşte tam da burada Aulas’ın ayağına dolandı her şey.. Konuk takımın başkanı olarak bütün suçu Bastia kulübüne yükledi, mağdur olduklarını iddia etti.

Lyon’un iki dosyası var şimdi. Birincisi Beşiktaş maçında ev sahibi sıfatıyla gerekli güvenlik önlemlerini almadığı için UEFA’da... İkincisi de mağdur olduğunu ilan ettiği Bastia maçıyla ilgili olarak Fransa Futbol Federasyonu’nda. İlk dosyada konuk takımı (Beşiktaş’ı), ikinci dosyada ev sahibi Bastia’yı suçluyor. Elbette iki dosyanın farkları var ama, başkan iki durumdan da kârlı çıkmak için çelişkiyi göze alıyor.

Bu arada... Bizimkilerin de bu maçta rahat durmadıklarını söyleyelim. En azından stada soktukları meşaleler Beşiktaş’ın da UEFA Disiplin Kurulu’na gitmesine neden oldu. Şurası kesin ki güvenlik önlemlerini almayan ev sahibi Lyon Kulübü, bedel ödeyecektir. Beşiktaş’a da 60 - 100 bin Euro arasında bir ceza gelebilir. (O parayı da meşalecilerden toplamak lazım ya, neyse!)

KAFA KARIŞTIRMA

Lyon - Beşiktaş maçından sonra Başkan Aulas’ın, suçlamaları, davranışları ve talepleri hiçbir işe yaramasa da kafa karıştırmayı amaçlıyor. Böylece hem rakip kulübün hem de takımın havasını dağıtmayı umuyor. Beşiktaş bu rüzgara kapılmadan, enerjisini maça yöneltip Vodafone Arena’ya sağlam bir özgüven duygusuyla çıkmalıdır. Şenol Hoca elbette maçı gol yemeden kazanmak istiyor. Alacağı savunma önlemleri bizi bir sürprizle karşı karşıya bırakabilir. Anlamaya çalışalım. Quaresma’nın takıma dönüşü ise umudu arttıran bir gelişmedir. Beşiktaş için çok zor bir rövanş olacak. Ama unutmayalım: Beşiktaş zor maçları da kazanmaya alıştı!

Atilla Gökçe / Milliyet