Duayen spor yazarı Atilla Gökçe, Beşiktaş'ın 3-0'lık açılış resitalini gazetesinde değerlendirdi.

Hangi seviyede olursa olsun, her ligin açılış maçını oynamak zordur. Taraflar kadrolarını ya da oyun anlayışlarını değiştirmiş, rakiplerini şaşırtmış olabilir. Bildik oyuncuların tatilden sonra yeni sezona girişleri de beklendiği gibi olmayabilir. Bunlar, başlama vuruşu yapılmadan önceki düşüncelerimiz…

Rizespor’un vuruşuyla açılan oyun, ev sahibi açısından sürprizle değil, bilinen alışılmış haliyle akmaya başladı. Geçen sezonun oyunlarından bir örnek sundular sanki. Şampiyon takımın üç yenisi vardı ilk maçta: Özlenen ve özleyen taraftarı ile iki yeni transfer Salih ve Kenan… Hepsi de geçen yılın etkin ve baskılı havasına beklendiği gibi uyumla eşlik ettiler. Taraftar destekledi, şarkılar söyledi ve bilinen tribün coşkusunu futbola iade etti. Yeniler de eskilerle uyum içinde gösteriye devam etti. Beşiktaş’ın yeni ligde en parlayan yanı, geçişleri başarıyla yapması ve kaybettiği topları saniyelerle geri almasıydı.

Hakçası, Rizespor da kaliteli oyuncularla güçlendirdiği kadrosunu getirmişti İstanbul’a… Alper, Remy, Holmen ve Djokoviç takımı oyunun içinde, maça ortak tutmak için ellerinden geleni yaptılar.

Beşiktaş’ın maceralı süreçlerle takımda kalan iki oyuncusu Rosier ve Ghezzal da ilk maçta taraftarla bütünleştiler, üçlü çektirdiler. Daha da önemlisi istekli, etkili ve akıcı oyunlarını da sergilediler. Gol, tam da zamanında, 9. dakikada geldi. İlk maçında topu tutan, yardımlaşan ve oyunun akışını ustaca düzenleyen Kenan ceza alanında önü kapanınca sağa kaydı ve aut çizgisi üzerinden topu N’Koudou’ya aktardı. Onun çaprazdan uzak köşeye vuruşu golle sonuçlanınca Kenan da skor katkısına asistle başlamış oldu. Bu golde, sol kanatta oynayan N’Koudou’nun ceza alanına girmesi ve Rize stoperlerinin müdahalesine fırsat vermeden çok çabuk bir vuruşla tabelayı yazması takdir edilecek bir hamle olarak alkışlanabilir.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta derbi için Dele Alli formülü Beşiktaş'ta derbi için Dele Alli formülü

Beşiktaş, orta alanda Josef, Salih ve Atiba ile çok rahat oynadı. Ancak kontralarda Rizespor’un sıkça gol pozisyonu ve fırsat yakalaması, savunma rehaveti olarak dikkati çekti. Yine de Vida ve Welinton, gecikmelerine rağmen tecrübeleriyle sıkıntıyı geçiştirdiler.
Beşiktaş ikinci yarı fazla beklemeden, uğraşmadan ikinciyi buldu… Rosier’in asisti, eski kurtun düzelterek vuruşuyla gelen gol, maçı şenliğe dönüştürdü.

Rizespor oyunu çevirebilmek için yaptığı değişikliklerden umduğunu bulamadı. Sergen Yalçın, golleri atıp oyunu kontrolüne aldıktan sonra 4 değişiklikle hem futbolcularına, hem de rakiplerine mesaj verdi. N’Koudou, Salih, Ghezzal, Kenan ve Atiba’yı dışarı alırken Larin, Oğuzhan,Gökhan, Güven ve Necip’i oyuna sürdü. Mesaj netti: Hepinize ihtiyacım var. Hepiniz bu takımın değerlerisiniz. Rakiplere verilen mesaj daha da anlamlıydı: Biz sıradan bir takım değil, kocaman bir şampiyonuz! Larin’in attığı üçüncü gol de bu mesajlara vurulan mühür oldu. (MİLLİYET - Atilla Gökçe)