Atilla Gökçe Trabzonspor 3-4 Beşiktaş maçını gazetesinde değerlendirdi.

Tam da beklendiği gibi bir başlangıcın tanığı olduk Trabzon’da... Hem ev sahibi Trabzonpor, hem de konuğu Beşiktaş, sadece hücumu düşünerek olağanüstü bir tempoyla oynuyordu. Ancak daha baskılı, daha etkili oynayan taraf Beşiktaş’tı.

Daha dördüncü dakika dolarken Şenol Güneş’in haftalardır oturtmaya  çalıştığı yenilik meyvasını verdi. Artık klasik sol bekin ötesinde çizgiden içeri kat ederek oynayan Adriano, geçen hafta Gökhan Gönül’den sonra dün de Cenk Tosun’a asist yaptı. Bu arada Cenk’in volesi de alkışlanmaya değer bir çabukluk örneğiydi.

Beşiktaş golü bulduktan sonra daha etkili ve daha iştahlı bir arayışa girdi. Baskılı oyunda siyah-beyazlılar, Babel ve Talisca ile çok önemli fırsatları harcadılar.

Trabzonspor erken golün şokunu atlattıktan sonra sakinleşip daha akıllı bir oyuna yöneldi. Bu oyun, aradıkları golü de getirdi. Önce Olcay Şahan, sonra Yusuf Yazıcı ve bordo-mavili takımın hücumda/savunmada en yararlı oyuncusu Okay, aldığı topu ceza yayının içinden harika bir vuruşla gole çevirdi. Fabri’nin bu gole yapacağı fazla bir şey yoktu. Ama çok daha tehlikeli pozisyonlarda (Rodallega ve Castillo) kale ağzından iki  kurtarışı vardı ki alkışlamak yetmez!

Maçın en talihsiz adamı belki de Ricardo Quaresma idi. 31’de sakatlandı. Saha içindeki tedavi yetmedi ve çıkmak istedi. Üç dakika sonra oyuna giren Aboubakar, sağ kanada geçer gibi göründü ama Cenk’le birlikte akıllı koşular yaparak Trabzonspor üstündeki baskıyı arttırdı. Hele 55’te Oğuzhan’ın asistiyle attığı gol tam anlamıyla bir zeka ve teknik gösterisiydi. Olduğu yerde kaleye dönüp Onur’u da aldatarak yakın direğe vurdu.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'tan Weghorst için yeni hamle Beşiktaş'tan Weghorst için yeni hamle

Üç gol oyunu sonuçlandırmaya yetmedi. İki taraf da pes etmiyor, havlu atmıyordu. Castillo’nun şık vuruşuna Fabri’nin yapacağı bir şey yoktu.

Asıl kıyamet sonrasında koptu. Beşiktaş atağında Uğur Demirok’un topla temas eden eline Ali Palabıyık kayıtsız kaldı. O hareket bir penaltıyı gerektiriyordu. Beşiktaş itiraz ededursun yediği golden iki dakika sonra kornerden gelen topta Rodallega’nın golüyle yenik duruma düştü. Neyse ki Talisca vardı. Kendisine yapılan faule ağır fatura kesti.

Bir lig maçında üç gol yemek Beşiktaş için de ikinci yarı lideri Trabzon için de olacak şey değildi ama oldu! İşte maçın heyecanını yükselten, kalitesini belirleyen 6 gol... İki takım da bu skora razı değildi. Karşılıklı gol arayışlarında hiç hesapta olmayan biri -Atiba- Gökhan Gönül’ün asistiyle öyle bir gol attı ki belki de tarih yazdı!

Atilla Gökçe / Skorer