Atilla Gökçe: Fikret Orman'ın helalliği

Fikret Orman’ın Beşiktaş Başkanı olarak yaptığı dünkü son basın toplantısını izledim. O toplantının amacı “helalleşme” idi. Elbet pazar günü gerçekleştirilecek kongrede de delegelerle helalleşecektir. Dünkü toplantı da, kamuya ve tüm Beşiktaşlılara h

GÜNDEM 16.10.2019 - 10:16 21.04.2021 - 23:51 Kartal Bakışı

Gazeteci tanıklığıyla şunu söylemek isterim: Başarıları da başarısızlıkları da vardır. Hak ettiği övgüyü ve eleştiriyi bazen fazlasıyla almıştır.

Hepsini unutup bir kenara koyalım. Şimdi söylenecek son şey: Orman, helalliği hak etmiştir. Beşiktaş tarihini onurlandıran başkanlar arsındaki yerini almıştır.

Orman’ın olağanüstü kongreye gitme kararını eleştirdim. Bu kararın bir anlamda “kaçış” ya da “teslimiyet” havası yarattığını da düşündüm.

Şurası kesin: Beşiktaş’ın ekonomik sıkıntıları ne kadar ezmişse başkanı, o ünlü “Beşiktaş Duruşu”na uymayan etik dışı tavır, davranış, fitne fücur saman altından su yürüten sözüm ona “muhalefet” de bir o kadar kırmıştır.

Özellikle de sosyal medya! Türkçemizdeki “tevatür”e benzettiğim, TBMM eski başkanlarından Cemil Çiçek’in “Bu twitter, sonunda cıvıtır” diye öngördüğü twitter, toplumda değerleri, fikirleri, saygıyı ve sevgiyi yıprattığı kadar maalesef daha etkin çözülmelere de yol açıyor. Hele instagram… Bir fotoğraf gönder, altına savruk bir resim altı (!) mesajı koy, dipsiz- temelsiz cümlelerle “Paralar nerede?” diye sor. Bazı imalarda bulun. Yapılan tüm hizmeti yok say, görmezden gel... Farklılığını fark ettir, muhatabını bitir.

Fikret Orman’ı da bu kimliksiz, yapay muhalefet yemiş, bitirmiştir. Kusura bakmayın, iyi niyetli, doğru ve vicdanlı arkadaşları asla yaralamak istemem. Ama sosyal medya gerçeği budur. Toplumda bir “Asosyal medya” örgütlenmesi de vardır.

Daha da endişe verici durum, Beşiktaş tribünlerinde esen “kolezyum” havasıdır. Kurban ya da kahraman… O kitlelerde insaf, anlayış, merhamet, (empati) aramayın. O yüzdendir ki Süleyman Seba dahil, sonraki başkanlar Serdar Bilgili, Yıldırım Demirören ve şimdi de Fikret Orman, görevlerini hep kalp kırıklıklarıyla tamamlamıştır. Kendi takımı 1-0 yenik durumdayken penaltı kullanan futbolcusunun aleyhine tezahürat yapmak, slogan atmak, kimi ne kadar tatmin eder? Maalesef Beşiktaş’ta yaşanan gerçek budur. Başkan’ın işaret ettiği gibi, asıl sorun da çığırtkanlıklara ses çıkarmayan sessiz çoğunluktur.

Başkan Orman’ın dile getirdiği şu sözleri de unutmayalım: “Süleyman Seba iyi ki bugün başkan değil !”

Beşiktaşlılar, sosyal medya fenomenleri... Bir düşünün isterseniz.

Atilla Gökçe / Milliyet

Gelişmelerden Haberdar Olun

@