Atilla Gökçe: Aferin sana Ricardo

Milliyet gazetesinin duayen spor yazarı Atilla Gökçe Beşiktaş'ın Akhisarspor ile 0-0 berabere kaldığı mücadeleyi değerlendirdi.

GÜNDEM 18.11.2017 - 12:01 21.04.2021 - 23:54 Kartal Bakışı

Belli ki Şenol Güneş derdini anlatamamış. Ne diyordu, “İyi bir seri yakalamamız lazım. Sadece Akhisarspor’u düşünün, Porto maçına kesinlikle takılmayın!”Öyle olmadı... Anlaşıldı ki, Beşiktaş’ın özellikle ilk yarıdaki oyununda kafalar dağınıktı.

***

Quaresma örneğin... Talisca’nın Kadir Keleş tarafından düşürülmesi penaltı. Hemen topun başına geçti Quaresma... Bu sezon attığı penaltıları gole çevirdi ya... Aşırı güven duygusuyla yavaş bir vuruş yaptı. Milan Lukac da doğru yöne atlayıp kurtardı. O Quaresma, duran toplarda da arkadaşlarına hiç fırsat vermeden “tek seçenek” olduğunu ilan etti, sonuç yok! Neyse ki kulübe çabuk uyandı. Talisca’ya dönüldü.

***

Maçın başlangıç on biri, Beşiktaş’ta zorunlu rotasyon göstergesiydi. Futbolcularına Porto maçına takılmamalarını öğütleyen Hoca, yine de Porto’yu düşünüyordu. O nedenle Babel ve Cenk’i bekletip Lens ve Negredo’ya şans verdi. Oğuzhan da kenardaydı. Sonradan üç adamı oyuna aldı Güneş... Maçı canlandırdı, baskıyı artırdı, bolca pozisyon buldu. Ne var ki Akhisarspor savunmasında yığılıp stoperleriyle de -Caner ve Mustafa Yumlu- duvar oluşturmuştu. Dahası, Akhisarspor’un kalecisi Milan Lukac da sezonun en iyi maçını çıkararak olmadık golleri tek başına önledi.

***

Beşiktaş’ın oyununda final pasları ve şut, o baskıya doğru orantılı değil. Bu durum da rakibe kazandığı toplarla kontratak fırsatları veriyor. Akhisarspor dün Larsson ve Henrique ile çok pozisyona girdi. Orada da Fabri vardı.

***

Okan Buruk’un zaman zaman sert tepkiler vererek maça gergin bir hava kattığını, takımına sert bir oyun oynattığını, özellikle ikinci yarıda zamana oynadıklarını söyleyebiliriz.

Hakem Serkan Çınar’a dönersek... Penaltı kararı doğru. 24’de Medel-Larsson temasında kendini yere atıp aldatmaya giden Akhisalı oyuncuya sarı kart göstermeliydi. Çınar’ın ilk yarı sonunda verdiği en az 1 dakikalık uzatmaya uymadığını gördük. Oysa 45.52’de korneri attırmadan bitiş düdüğünü çaldı. 47’de Ennes-Medel temasında Ennes kendini yere atıyor. Sarı kart yok. Henrique’nin direkt kırmızıyla değil, ikinci sarıyla gönderilmesi gerekirdi. Serkan Çınar, özellikle yardımcı hakemine başvurarak kırmızıyı çıkarırken “yetersiz” göründü.

Jeramain Lens, anlaşılan o ki kendine verilen şansı hep geri teptiği için uzun süre istirahat edecek. Negredo’nun kredisi devam edebilir. Çünkü o kalpten oynuyor.

***

Atilla Gökçe / Milliyet

Gelişmelerden Haberdar Olun

@